Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Piątek z Defence24.pl: Wywiad z amerykańskim strategiem; Czeka nas globalny kryzys migracyjny?; Sytuacja na granicy polsko – białoruskiej; ABW zatrzymało mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji; Obrona przeciwlotnicza Rosji

Fot. MON
Fot. MON

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Liczcie na siebie”: Wywiad z Edwardem Luttwakiem, amerykańskim strategiem. „Macie gotowy wzór obrony kraju - Finlandią. Finowie mają z Rosją bardzo długą granicą, dlatego w razie konfliktu nie chcą jej bronić. Ale kiedy rosyjskie czołgi dotrą do celu i wyłączą silniki, z mroku nocy wyłoni się 650 tysięcy świetnie przygotowanych fińskich żołnierzy. No i zacznie się rzeź. […] Ćwierć wieku temu, u progu poszerzenia NATO na Wschód, byłem jedną z 50 osób, które podpisały się pod całostronicowymi apelami w <<New York Timesie>> i <<Washington Post>> o zaniechanie przyjmowania nowych członków. Ostrzegaliśmy wtedy przed składaniem obietnic, które są nie do utrzymania, dewaluowaniem naszej waluty. W okresie zimnej wojny NATO to był prawdziwy sojusz obronny: gdy Turcja poczuła się zagrożona przez Związek Radziecki, natychmiast zjawiło się tam 30 tysięcy wojsk sojuszniczych. Jak to porównać z reakcją po inwazji na Ukrainę w 2014 roku?”


Witold Sokała, Dziennik Gazeta Prawna, „Pora się obudzić”: Czy czeka nas najpoważniejszy kryzys imigracyjny w dziejach świata? „Prawdziwy kryzys migracyjny dopiero nas czeka To, z czym Europa miała do tej pory do czynienia, to tylko przedsmak prawdziwych globalnych kłopotów […] Ostrożne szacunki wskazują, że tylko z tego regionu już niebawem mogą napłynąć do Libii - a potem do Europy - kolejne setki tysięcy migrantów. Z całej subsaharyjskiej Afryki oraz krajów Maghrebu do Unii Europejskiej i (w mniejszym stopniu) do krajów Zatoki Perskiej może spróbować się przedostać nawet 6-8 mln osób w ciągu pięciu lat. [...] Podobnie dzieje się właśnie w Sudanie i Etiopii. Spora część tych nieszczęśników wcale nie marzy o układaniu sobie nowego życia w Europie, przeciwnie, wolałaby przeczekać regionalny konflikt i wrócić do domu, nawet gdyby przyszło odbudowywać ten dom ze zgliszcz.”


Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Kolejny szturm Łukaszenki”: Relacja z granicy polsko – białoruskiej. „Nielegalni migranci dokonują kolejnych szturmów na polską granicę z pomocą służb reżimu Łukaszenki. W nocy ze środy na czwartek doszło do dużej próby sforsowania granicznych zapór, ale polskim pogranicznikom udało się powstrzymać napór. - Widać, że Białoruś wspólnie z Rosją chce eskalować ten konflikt - ocenił Adam Andruszkiewicz […] Straż Graniczna poinformowała wczoraj rano, że poprzedniej doby zanotowano 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. - Wobec 56 cudzoziemców funkcjonariusze SG wydali postanowienia o opuszczeniu Polski. Zatrzymano dwóch nielegalnych imigrantów, obywateli Iraku - przekazała SG w komunikacie opublikowanym na Twitterze. Do największego naporu na polską granicę doszło w okolicach Czeremchy w województwie podlaskim, gdzie do Polski próbowało siłowo przedostać się ponad 230 osób.”


Piotr Korycki, Gazeta Polska Codziennie, „Siatka rozbita”: Radosław S. to kolejny zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW w sprawie rosyjskiej siatki szpiegowskiej, która działała m.in. przy granicy z obwodem królewieckim. „Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Rosji. 66-letni Radosław S., zdaniem polskich organów ścigania, nie tylko współpracował z zatrzymanym już wcześniej agentem obcego wywiadu, lecz także inicjował działalność szpiegowską na rzecz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (dawne KGB). […] Śledztwo, prowadzone przez Departament Postępowań Karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie, dotyczy brania udziału przez obywateli RP i Federacji Rosyjskiej w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, tj. przestępstwa z art. 130 § l kk. W trakcie zatrzymania i przeszukania miejsca zamieszkania zatrzymanego zabezpieczono rzeczy i dokumenty, które uzupełniają obszerny materiał dowodowy. Mężczyzna nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt, a organa ścigania przekonują, że sprawa jest rozwojowa.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kreml wykuwa tarczę i miecz”: Systemy S-550 mają uzupełnić obronę powietrzną Federacji Rosyjskiej. „Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej mają połączyć system obrony powietrznej S-500 z jej nowszą wersją S-550 i używać ich do niszczenia celów hipersonicznych. Równolegle wojsko rosyjskie prowadzi prace nad rozwojem broni hipersonicznej, wystrzeliwanej m. in. z okrętów podwodnych, mającej przełamywać nieprzyjacielską obronę powietrzną. […] Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w tym miesiącu, szef resortu obrony Siergiej Szojgu mówił o planach rozbudowy potencjału obrony powietrznej, m.in. o wprowadzeniu nowego zestawu obrony powietrznej S-550. Do tej pory używano zestawów S-350 oraz S-500. System S-550 nie zastąpi S-500, ponieważ nie jest bardziej zaawansowany niż jego poprzednik. To po prostu trochę lżejsza wersja zestawów S-500 - oznajmiło źródło resortu obrony Federacji Rosyjskiej w rozmowie z rosyjską agencją prasową TASS.”


Komentarze