Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Wielki finał umowy na Patrioty jeszcze w tym roku; UE zamiast Francji w stałej Radzie Bezpieczeństwa ONZ?; Wywiad z ambasadorem Ukrainy w Polsce; Polska weźmie udział w projekcie zintegrowanych bezzałogowych systemów lądowych

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Patrioty: wielki finał w końcu roku”: Wywiad z Johnem Bairdem, wiceprezesem ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w Raytheon Integrated Defense Systems. Odpowiada w firmie za negocjacje ws. dostaw systemu Patriot do naszego kraju. „Myślę, że do końca roku podpiszemy finalizowane właśnie umowy na produkcję elementów systemu Patriot, uwzględniające m.in. zobowiązania offsetowe przewidziane dla I fazy realizacji <<Wisły>>. To zresztą już się dzieje - właśnie ruszył pierwszy kontrakt dla Huty Stalowa Wola, która przejmuje nasze doświadczenia w zarządzaniu wielkimi projektami i sama zastosuje je w produkcji i integracji wyrzutni rakietowych systemu Patriot.”


Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Niemcy: miejsce dla Unii w Radzie Bezpieczeństwa”: Niemcy proponują zmiany w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Eksperci zaznaczają, że nie jest to możliwe bez zmian prawnych w Karcie Narodów Zjednoczonych. „Po brexicie jedynym państwem U E na stałe zasiadającym w Radzie Bezpieczeństwa ONZ będzie Francja. Berlin proponuje, żeby to miejsce przypadło całej Unii. Taką propozycję zgłosił w swoim przemówieniu o przyszłości Europy Olaf Scholz, wicekanclerz i minister finansów Niemiec.”


Magdalena Rigamonti, Maksymilian Rigamonti, Dziennik Gazeta Prawna, „Wszystko po myśli Putina”: Wywiad z ambasadorem Ukrainy w Polsce, Andrijem Deszczycią. „Tym atakiem prezydent Rosji przypomniał, że chce więcej. Zresztą cały czas chciał. Teraz testuje, czy może sobie pozwolić na bezprawne kontrolowanie Cieśniny Kerczeńskiej i Morza Azowskiego”


Błażej Wojnicz, Gazeta Polska Codziennie, „Przekonać do naszego punktu widzenia”: Felieton byłego prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej na temat aktualnych wydarzeń na Ukrainie. „Kolejny konflikt, tym razem wywołany atakiem rosyjskiej floty na ukraińskie okręty, uświadomił po raz kolejny, że Europa, a zwłaszcza jej środkowa i wschodnia część, nie jest wolna od zagrożeń wojennych. Rosja zaś znów pokazała, że wyznaczonej w jej polityce strefy wpływów strzeże oraz w sposób bezwzględny, konsekwentny i skuteczny o nią walczy. Także militarnie, mimo że wielu wieszczyło koniec konwencjonalnych konfliktów na obszarze Europy.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Aktywnie do przodu”: W ramach PESCO Polska weźmie udział w ważnym projekcie dotyczącym zdolności, która może mieć kluczowe znaczenie na przyszłym polu walki nie tylko w misjach ekspedycyjnych, ale i w przypadku zbrojnej agresji na terytorium Polski. „W ubiegłym tygodniu podczas obrad ministrów obrony państw Unii Europejskiej przyjęto drugi pakiet, liczący 17 projektów realizowanych w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (PESCO). [...] Wśród kilkunastu nowych inicjatyw, w które Polska zdecydowała się zaangażować, jest projekt dotyczący zintegrowanych bezzałogowych systemów lądowych.”


Zenon Baranowski, Nasz Dziennik, „Rosja zajmie port”: Wywiad z płk. prof. Markiem Wrzoskiem z Akademii Sztuki Wojennej. „Rosyjska prowokacja jest swego rodzaju testem cierpliwości nie tylko Ukrainy, ale także UE oraz NATO. Proszę pamiętać, że zamknięcie Morza Azowskiego to pełna blokada morska dużej części wybrzeża ukraińskiego oraz odcięcie od komunikacji morskiej portu i miasta Mariupol, o który toczyły się zacięte walki. Zajęcie Mariupola przez separatystów i żołnierzy FR umożliwi lądowe połączenie z Krymem wzdłuż wybrzeża Morza Azowskiego. Zatem nie jest to incydent, a raczej celowo zaplanowane działanie strony rosyjskiej.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Wymuszone zeznania”: Jaki los czeka ukraińskich marynarzy porwanych z okrętów na Morzu Azowskim?  „Zachód okazuje bezsilność wobec rosyjskich prowokacji w Cieśninie Kerczeńskiej. Rosja lekceważy wszelkie glosy zaniepokojenia, potępienia i wezwania do deeskalacji. Prezydent Władimir Putin oznajmił, że nie zamierza ani przepraszać, ani wycofywać się z działań rosyjskich służb wobec ukraińskich okrętów próbujących przedostać się do własnych portów na Morzu Azowskim. Ukraińscy marynarze z zatrzymanych jednostek zostali postawieni przed sądem.”


Dariusz Brożek, Polska The Times, „Przegramy wojnę z Rosją”: Wywiad z generałem Mirosławem Różańskim. „Nawet jak Rosja nie miała na wypłatę emerytur, ale zaczynała dwukrotnie zwiększać budżet na obronę, pocieszałem się, że po prostu u nich tak jest. Dziś widać, że chodzi o coś więcej. Rosja wpisuje się w pewien trend. Obawiam się, że świat, jaki znamy, się kończy. Jesteśmy w przededniu jakiegoś przełomu cywilizacyjnego, a te najczęściej zwiastowała wojna”


Witold Głowacki, Polska The Times, „Szachy Putina Jak wygląda mapa zainteresowań Kremla?”: Analiza działań polityczno – militarnych Władimira Putina. „Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej to nie wstęp do inwazji na Ukrainę, tylko początek blokady Morza Azowskiego. Kolejny szczegółowy cel w rosyjskiej strategii małych kroków obejmującej niemal wszystkie kierunki [...] Po raz kolejny mamy raczej do czynienia z realizacją kolejnego szczegółowego celu w kremlowskiej strategii małych kroków, niż próbą przeprowadzenia bardziej tygrysiego skoku.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. dim

    Czyli mniej więcej po dwie salwy na wyrzutnię. Na ile godzin walki to wystarczy ?

  2. KAR

    Unia EU w RB ONZ??? Czyli de facto Niemcy sprytnie się tam wtrynią, bo cała Unia to praktycznie Niemcy! Nieźle Niemcy sobie to wykombinowali.

Reklama