Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: USA dozbrajają Ukrainę i Gruzję; USA: Kurdyjskie apele o pomoc; Kontynuacja tworzenia WOT

FOT. SGT. 1ST CLASS BEN HOUTKOOPER 34TH RED BULL INFANTRY DIVISION, WIKIPEDIA
FOT. SGT. 1ST CLASS BEN HOUTKOOPER 34TH RED BULL INFANTRY DIVISION, WIKIPEDIA

Piątkowy przeglad prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Gruzja i Ukraina dozbrajane przez USA”: Amerykanie dozbrajają Gruzję i Ukrainę. „Tbilisi otrzymało od USA pierwszą partię rakietowych kompleksów przeciwpancernych Javelin. Jest to drugi, po Ukrainie, postsowiecki kraj niebędący członkiem NATO, który Waszyngton w ostatnich miesiącach zdecydował się dozbroić. - Pierwszy etap zakupu systemu został zwieńczony sukcesem. Zestawy Javelin znajdują się w bezpiecznym miejscu na terenie Gruzji - poinformował we wtorek po spotkaniu z ambasadorem USA łanem Kellym oraz przedstawicielami amerykańskiego Departamentu Obrony minister obrony Gruzji Lewan Izoria. Zapowiedział też, że w najbliższym czasie gruzińscy wojskowi rozpoczną szkolenia, w ramach których będą się zapoznawali z nowym sprzętem. Gruziński minister i przedstawiciele USA omówili także program gotowości obronnej Gruzji, który wystartuje wiosną 2018 r. i ma być realizowany przy wsparciu Stanów Zjednoczonych. (…) W ramach kontraktu Gruzini otrzymają zestawy jave- linów o wartości 75 min dol. Dodatkowo Amerykanie mają wybudować pod Tbilisi wojskowy ośrodek szkoleniowy.


Dziennik Trybuna, „Kurdowie, Turcja… i USA”: „Stany Zjednoczone mają moralny obowiązek ochronić system demokratyczny w naszym regionie" - uważa Sinam Mohamed, przedstawicielka syryjskiej federacji kurdyjskiej (Rożawy) w Waszyngtonie. Zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o „zatrzymanie" tureckiej ofensywy w syryjskim regionie Afrin, gdyż „Turcja, która gwałci prawo międzynarodowe, stanowi część NATO".”


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Trwa formowanie WOT-u”: Dalsze prace nad tworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej. „Na styczniowym posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej dyskutowano o sytuacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Budowanie piątego rodzaju sił zbrojnych trwa od kwietnia 2016 r., kiedy minister obrony narodowej zatwierdził koncepcję formacji. Docelowo będzie istniało 17 brygad. Proces powstawania WOT-u jest rozłożony na lata 2016-2021. W każdym województwie powstanie jedna brygada terytorialsów. Wyjątkiem jest tutaj Mazowsze, gdzie zostaną sformowane dwie brygady.”

Reklama

Komentarze (2)

 1. art

  z dozbrajaniem ukrainy to ja bym sie zastanowil bo nastepne wybory moze wygrac osoba popierana przez rosje

  1. Rako ptako

   Mądrego miło posłuchać.

  2. Przemek

   Oby tak było. Może w końcu byłby tam spokój

  3. nie trolom

   no to wtedy dopiero się zacznie napieranie Rosji na zachód...

 2. wero

  no i bardzo dobrze

Reklama