Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Twórca Patriot Act o zamachach w Europie; Hakerzy wykradli dane z MON?; Zwycięstwo Trump’a osłabi NATO; Masowe ćwiczenia wojskowe w Rosji; Szef MSZ o szczycie NATO; PZL Świdnik zwycięzcą przetargu wg Polaków

System RS-24 JARS. Fot. mil.ru
System RS-24 JARS. Fot. mil.ru

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Islamiści przerzucą wojnę do Unii”: Wywiad z Michael’em Chertoff’em, sekretarzem bezpieczeństwa krajowego za George'a W. Busha, który był twórcą amerykańskiej ustawy antyterrorystycznej Patriot Act. Rozmówca dzieli się swoimi doświadczeniami z zakresu budowy systemu antyterrorystycznego oraz komentuje obecną sytuację Europy, która w jego opinii jest znacznie gorsza niż Ameryki po 11 Września.


KS, Super Express, „Hakerzy wykradli dane MON?”: Hakerze włamali się na serwery Ministerstwa Obrony Narodowej i za pozyskane dane żądają okupu. „Wśród ujawnionych danych są pliki, które mają pochodzić z poszczególnych komputerów wojskowych, wśród nich - zdjęcia i formularze z danymi osobowymi. Według ekspertów portalu Niebezpiecznik.pl, który jako pierwszy podał wiadomość, hakerzy ‘coś tam może i z MON-u pozyskali, nie są to jednak rzeczy istotne i włamywacze starają sieje zmanipulować tak, abyśmy uwierzyli, że atak był bardziej spektakularny niż w rzeczywistości’”


Andrzej Krajewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Klątwa sojuszy”: Szczyt NATO w Warszawie jest niewątpliwym sukcesem, wzmacniającym stosunki polsko – amerykańskie, jednakże za pół roku odbędzie się zmiana władzy w Białym Domu. Sondaże wskazują na zwycięstwo Donalda Trump’a, a co z a tym idzie powrót polityki izolacyjnej , która była obecna przed II wojną światową.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Rakiety Putina wycelowane w NATO”: Federacja Rosyjska sprawdza gotowość bojową i przeprowadza ćwiczenia na masową skalę. Do ćwiczeń wydzielono ponad 400 jednostek sprzętu wojskowego, kilkuset żołnierzy oraz kilkadziesiąt wyrzutni rakietowych.  „Wojsko zamierza atakować z lądu, powietrza i kosmosu. Od kilku dni resort obrony FR sukcesywnie rozmieszcza na terenie całej Rosji systemy rakietowe Topol oraz RS-24 Jars, zdolne do wystrzeliwania międzykontynentalnych pocisków balistycznych z głowicami atomowymi. Według zapewnień Kremla operacja militarna ma potrwać miesiąc, a jeden z jej scenariuszy zakłada symulowane odpalenie rakiet w kierunku wroga.”


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, „Glejt bezpieczeństwa”: Wywiad z Witoldem Waszczykowskim, Ministrem Spraw Zagranicznych.  „Dzisiaj żyjemy w wieku cybernetyki, w wieku monitoringu satelitarnego i każda zmasowana koncentracja wojska u naszych granic czy dalej od naszych granic, ale którą moglibyśmy podejrzewać o to, że zmierza do otwartego konfliktu na szeroką skalę, zostanie wykryta. Wówczas ta ,10-tysięczna grupa zostanie wzmocniona większymi oddziałami albo NATO zastosuje działania prewencyjne przy użyciu lotnictwa, wojsk rakietowych i tym sposobem nie dopuści do większej agresji.”


Gazeta Finansowa, „IBRiS: Najlepszą ofertę na śmigłowiec wielozadaniowy przedstawił PZL-  Świdnik”: PZL Świdnik wygrał w opinii Polaków w sondażu na temat śmigłowców wielozadaniowych. „Ponad 1/3 Polaków uważa, że najlepszą ofertę dla polskiego wojska na śmigłowiec wielozadaniowy przedstawił PZL-Świdnik, wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS w czerwcu br. PZL- Świdnik notuje najwyższy wzrost odpowiedzi wskazujących, że dysponuje najlepszą z trzech zaproponowanych ofert na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskiego wojska. W 2015 r. uważało tak 14,8 proc., natomiast w tegorocznej edycji badania jest to 33,9 proc. Znacznie zmalał też odsetek osób, które nie mają zdania na ten temat - czytamy w raporcie.” 

Reklama

Komentarze (4)

 1. ADHD

  widać że ludzie wiedzą i czują że była to ustawka pod francusko -niemiecki sprzęt eliminująca konkurencję z Świdnika i Mielca względami proceduralnymi i wykluczająca realne testy i sprawdzenie parametrów za to z kilkudniową parodią w zamian za stanowiska i apanaże

 2. Gość

  "„Ponad 1/3 Polaków uważa, że najlepszą ofertę dla polskiego wojska na śmigłowiec wielozadaniowy przedstawił PZL-Świdnik..." Gdzie można zobaczyć ofertę PZL Świdnik i pozostałe oferty dla porównania?Przecież to jawne zakłamanie rzeczywistości, gdyż oferty dalej pozostają niejawne,więc nie ma co porównywać!

 3. Bart

  O co chodzi z tą największą nagonką medialną na Świdinik? Przecież zaoferowali najgorszy produkt nieodpowiadający wymaganiom MON. Czyżby w przypadku fiaska negocjacji MR z Airbus tort miał zostać podzielony pomiędzy Mielec i Świdnik?

  1. Supernauczyciel

   Nic głupszego tylko opierać się na tzw. opinii publicznej. Ta właśnie opinia zagłosowała za Brexitem, teraz dziwi się, że będą koszty. Jak będę chciał kupić śmigłowiec to zrobię badanie opinii, albo dam jej 500+, żeby siedziała cicho.

 4. .

  Wszystko mozna zmanipulować ,proponuje zadać pytanie czy krem "nivea" to polski produkt . mama Pana Krystowskiego pewnie powie,ze tak... Idąc dalej,należy zlikwidować IU ,niech naród wybiera uzbrojenie ,o ktorego "fachową"wiedzę zadbają panowie ze Swidnika

Reklama