Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Szef MSZ o relacjach polsko – amerykańskich; Francja zwiększy obecność wojskową we wschodniej części Morza Śródziemnego; Wizyta amerykańskiego sekretarza stanu w Polsce

Szef MSZ Jacek Czaputowicz / Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl
Szef MSZ Jacek Czaputowicz / Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jacek Czaputowicz, Rzeczpospolita, „Klucz do bezpieczeństwa”: Felieton obecnego ministra spaw zagranicznych, Jacka Czaputowicza. „Waszyngton jest rzecznikiem interesów Polski wobec zagrożeń ze strony Rosji podważającej porządek międzynarodowy i osłabiającej struktury euroatlantyckie [...] Polsko-amerykańskie relacje zyskały w ostatnim czasie status trwałego strategicznego partnerstwa. Dzięki intensywnemu dialogowi politycznemu oraz w wyniku szeregu wspólnych przedsięwzięć zarówno na płaszczyźnie relacji bilateralnych, jak i struktur wielostronnych, w szczególności w ramach sojuszu północnoatlantyckiego, partnerstwo Polski z USA zmaterializowało się w postaci regularnej obecności sił amerykańskich na naszym terytorium.”


Gazeta Polska Codziennie, „Francja wspiera Grecję w sporze z Turcją”: Turcja oraz Ateny, mimo że są członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, prowadzą od wielu lat ostry spór o podział szelfu kontynentalnego, gdzie mają się znajdować bogate zasoby surowców naturalnych, takich jak gaz ziemny oraz ropa naftowa. „Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował o planach zwiększenia obecności wojskowej we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Decyzja ta jest związana ze sporem na linii Ateny-Ankara w sprawie szelfu kontynentalnego. [...] Prezydent Francji określił obecną sytuację we wschodniej części Morza Śródziemnego jako alarmującą, ponadto wezwał Turcję do zaprzestania działań związanych z jednostronnym poszukiwaniem surowców w tym akwenie. Emmanuel Macron zdecydował się także na zwiększenie obecności wojskowej Francji we wschodniej części Morza Śródziemnego.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Pompeo w Warszawie”: W sobotę do Warszawy przyleci amerykański sekretarz stanu Mikę Pompeo. Podczas wizyty ma podpisać umowę wojskową dotyczącą zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich na terenie Polski. „Najważniejsza część wizyty odbędzie się w Pałacu Prezydenckim, gdzie razem z ministrem Mariuszem Błaszczakiem Pompeo podpisze umowę o pogłębionej współpracy wojskowej - Enhanced Defense Cooperation Agreement. Dzięki niej w Polsce będzie stacjonowało dodatkowo około tysiąc amerykańskich żołnierzy, utworzone zostanie wysunięte dowództwo V Korpusu wojsk lądowych z Kentucky, w Łasku powstanie baza dronów zwiadowczych, a w Drawsku - Centrum Szkolenia Bojowego sił USA.”


Reklama

Komentarze

    Reklama