Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Siły lądowe USA w Syrii?; Działalność rosyjskich służb na Bałkanach; Rozpoczęła się 53. Monachijska Konferencja Polityki Bezpieczeństwa; Żołnierze USA już w Bułgarii

Fot.  Sgt. Kalie Jones/US Army
Fot. Sgt. Kalie Jones/US Army

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, "Marines mogą wylądować w Syrii": Donald Trump polecił ekspertom z Białego Domu przygotować plan rozmieszczenia sił lądowych w Syrii. Baszar Al-Asad nie zgłosił sprzeciwu. " - Turcja byłaby zadowolona z pojawienia się amerykańskich wojsk w Syrii , gdyż zmniejszyłoby się znaczenie sił kurdyjskich" - zwraca uwagę "Rz" prof. Ilter Turan z Uniwersytetu Bilgi w Stambule" 


Bojan Pancevski, Polska The Times, "Rosja odgrzewa zimną wojnę na Bałkanach": Działania rosyjskich służb na Bałkanach. "Zainteresowanie Moskwy Bałkanami jest tylko częścią planu wpływania na południowo-wschodnią Europę, gdzie Kreml sponsoruje partie polityczne, prowadzi robotę szpiegowską [...] Pozycję Moskwy jeszcze bardziej wzmacnia fakt wygrania w listopadzie przez prorosyjskich kandydatów wyborów prezydenckich w Mołdawii i Bułgarii. Bałkany od dawna uznaje się za miękkie podbrzusze Europy. Związane z tutejszą aktywnością Kremla obawy Zachodu uwydatnił tajny raport przyjęty przez NATO na początku grudnia ubiegłego roku. Autorzy biją na alarm - Rosja prowadzi w regionie działania destabilizujące."


Waldemar Maszewski, Gazeta Polska Codziennie, "Rozmowy o światowym bezpieczeństwie w Monachium": Dziś rozpoczęła się 53. Monachijska Konferencja Polityki Bezpieczeństwa (MSC). Głównym tematem konferencji, będą najprawdopodobniej nowe relacje z amerykańską administracją. "W tej chwili wszystkie oczy zwrócone są na delegację z Waszyngtonu, a kolejka do pokoju szefa amerykańskiej delegacji będzie bardzo długa - stwierdził Ischinger przed rozpoczęciem konferencji. W tym roku delegacji USA przewodniczy wiceprezydent Mike Pence, ale w jej skład wchodzą także nowy szef Pentagonu James Mattis oraz grupa amerykańskich senatorów z przewodniczącym komisji sil zbrojnych Senatu Johnem McCainem. Z tym ostatnim będzie rozmawiał podczas MSC prezydent Andrzej Duda."


Dziennik Trybuna, "Wojsko USA w Bułgarii": Wojsko USA, wzmacnia flankę NATO w Bułgarii. "W Sofii podano, że 120 żołnierzy amerykańskich Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej przybyto do bazy wojskowej Nowo Seto we wschodniej Bułgarii, aby wzmocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Do końca tygodnia spodziewany jest sprzęt bojowy, który ma być wykorzystywany podczas ćwiczeń. [...] Powstaje pytanie, czy Pentagon pod rządami nowego prezydenta, Donalda Trumpa dostanie pieniądze na następną rotację. [...]"

Reklama

Komentarze

    Reklama