Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Sejmowe wystąpienie szefa MON; Ekspert o ustawie antyterrorystycznej; Siemoniak odpiera zarzuty Macierewicza; Niebezpieczny brak decyzji w sprawie śmigłowców; Potrzeba budowy krajowego przemysłu zbrojeniowego
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Andrzej Gajcy, Marek Kozubal Rzeczpospolita, "Raki bez amunicji, wywiad u Rosjan": Wystąpienie Ministra Obrony Narodowej w sejmie wzbudziło wiele kontrowersji. Zarzuty Antoniego Macierewicza odpiera opozycja. Nieprawidłowości które zarzuca obecny minister dotyczą nie tylko samego resortu obrony, ale również Służby Kontrwywiadu Wojskowego, która miała inwigilować osoby nie związane z wojskiem, głownie prawicowych dziennikarzy.
Piotr Szymaniak, Dziennik Gazeta Prawna, "Ustawa antyterrorystyczna: Wszystkie wpadki duże i małe": Wywiad z Dariuszem Deptałą, dyrektorem regionalnym Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych i Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego. Wieloletni naczelnik Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego KGP. Rozmówca omawia zagadnienia zawarte w ustawie antyterrorystycznej.
Bartosz Boruciak, Super Express, "Opinie ministra krzywdzą polskich żołnierzy": Tomasz Siemoniak odpiera zarzuty Ministra Antoniego Macierewicza. "Szef MON stwierdził, że przez pańską decyzję zrezygnowano z produkcji amunicji do sprzętu, który już wyprodukowano. - To jest nieprawdziwa informacja. Aż się dziwię, że minister Macierewicz to powiedział. Kilkanaście dni temu pani premier Szydło była w hucie Stalowa Wola, gdzie chwalono polski moździerz. Tomy zleciliśmy produkcję amunicji w polskich fabrykach, żeby nie kupować jej poza Polską. Minister obraził hutę, mówiąc, że jest ona fabryką lewych butów."
Bogusław Mazur, Polska The Times, "Brak decyzji w sprawie śmigłowców dla armii tworzy niebezpieczną sytuację": Wywiad z płk rez. Tomaszem Berezowskim, byłym szefem Szefostwa Wojsk Aeromobilnych Dowództwa Wojsk Lądowych. "Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Realizacja Narodowego Programu Śmigłowcowego trwa już 10 lat. Bez szybkiego podjęcia decyzji armia za kilka lat nie będzie praktycznie dysponować żadnymi śmigłowcami, poza W-3WA i zmodernizowanymi W-3 PL GŁUSZEC oraz oczywiście szkolnymi SW-4. Powinniśmy więc szybko zdecydować, jakich śmigłowców potrzebujemy i przez ile lat chcemy te potrzeby zaspokajać."
Adrian Stankowski, Gazeta Polska Codziennie, "Budujmy armię na krajowym przemyśle": Ostatnie lata w Ministerstwie Obrony Narodowej osłabiły potencjał obronny Polski. Strategia obronna stworzona przez gen. Stanisława Kozieja wykluczająca Rosję jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski była błędem. "Przeprowadzane w ostatnich latach zmiany w konfiguracji pozyskiwanego uzbrojenia mogą jedynie świadczyć o braku klarownej wizji, planu i konsekwencji w modernizacji naszych sił. Jednym z głównych problemów jest rozproszenie kompetencji posiadanych przez polskie podmioty w zakresie negocjacji z zagranicznymi partnerami. Niezmiernie ważną decyzją było powołanie w MON-ie Biura do spraw Umów Offsetowych, które odpowiada za zarządzanie procesem przygotowania i realizacji umów offsetowych, wynikających z zagranicznych dostaw sprzętu wojskowego."
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Błędy strategiczne": Szef MON - Antoni Macierewicz - podsumował 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej w resorcie obrony. "W przypadku wojsk pancernych przewidziano jedną dziesiątą koniecznych środków. Szef MON uważa za błędną decyzję o zakupie używanych niemieckich czołgów zamiast modernizacji polskich, ale nawet godząc się z tym wyborem, wskazuje na ogromne błędy w zawartej z Niemcami wieloletniej umowie. Nie przewidziano w niej kar umownych. Czołgi kupiliśmy bez dokumentacji technicznej, nie stwarzając także koniecznego zaplecza remontowego. Strata dla budżetu 1,4 mld dolarów."
Michał
Ciekawe w jaki sposób i jakim kosztem wg Macierewicza miały być modernizowane "polskie" (czyli w sumie radzieckie*) czołgi... I czy jest w ogóle w naszych warunkach możliwa ich modernizacja do standardu pozwalającego im konkurować ze współcześniejszymi konstrukcjami. *no chyba że w obowiązku poprzedniego rządu było przywrócenie do służby czołgów 7-TP - w takim przypadku zwracam honor, to są nasze, rodzime pojazdy
really?
7TP to spolonizowany wariant brytyjskiego Vickers E.