Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Nowe okręty dla Marynarki Wojennej; Nielegalni imigranci na granicy Litwy; Platforma krymska rozwiąże problem konfliktu ukraińsko – rosyjskiego?
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kluczowa umowa na dostawę fregat dla Marynarki Wojennej”: Program pozyskania nowych okrętów klasy fregata dla Marynarki Wojennej pod kryptonimem Miecznik to jeden z głównych projektów Planu Modernizacji Technicznej 2021-2035. „W tym tygodniu w Stoczni Wojennej w Gdyni podpisano umowę między Inspektoratem Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ-Miecznik na dostawę trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. - To są rzeczywiście okręty, które będą stanowić na Bałtyku znaczną siłę. Ich rola to przede wszystkim obrona polskiego wybrzeża, ale także będą wykorzystywane tak jak obecnie funkcjonujące w ramach Marynarki Wojennej fregaty w misjach sojuszniczych, w misjach NATO - powiedział minister Mariusz Błaszczak. [...] Obecnie brane są pod uwagę trzy warianty Miecznika, które oparte są na projektach zaprezentowanych przez przedsiębiorstwa stoczniowe z Niemiec (TKMS ma w ofercie MEKO A-200), Hiszpanii (Navantia i fregaty F-110) oraz Wielkiej Brytanii (Babcock z okrętami Arrowhead 140). Ten etap zostanie zakończony, gdy Inspektorat Uzbrojenia wybierze spośród zaoferowanych rozwiązań preferowany projekt okrętu.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Nielegalni migranci szturmują Litwę”: Litwa uważa, że Białoruś chce doprowadzić do złagodzenia części restrykcji poprzez wywołanie kryzysu migracyjnego na zewnętrznej granicy UE. „Od początku roku białorusko-litewską granicę przekroczyło nielegalnie ponad 3 tyś. osób. Za napływ nielegalnych imigrantów na zewnętrzną granicę UE odpowiedzialny jest reżim Łukaszenki, który stara się wywołać kryzys migracyjny na Litwie. Litewska straż graniczna tylko we wtorkową noc zatrzymała 171 osób chcących przedostać się nielegalnie z Białorusi na Litwę. Była to jak do tej pory największa grupa nielegalnych imigrantów, która przedarła się na Litwę. Kolejnych stu kilkudziesięciu ludzi pochodzących głównie z Iraku trafi do przepełnionych ośrodków. Aby zapewnić miejsce dla migrantów, rząd w Wilnie zapowiedział budowę kolejnych ośrodków.”
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Biden nie chce denerwować Putina”: Pomysł stworzenia platformy krymskiej został zainicjowany przez ukraińskie władze. Międzynarodowy format, w którym powinno znaleźć się jak najwięcej państw i organizacji broniących praw człowieka, pomoże wywrzeć większą presję na Rosję, by zaprzestała okupacji Półwyspu Krymskiego. „28 państw i organizacji międzynarodowych potwierdziło swój udział w sierpniowym szczycie tzw. platformy krymskiej w sprawie zakończenia przez Rosję okupacji półwyspu należącego do Ukrainy. Na inauguracyjnym posiedzeniu obecny będzie również prezydent RP Andrzej Duda. Zabraknie za to amerykańskiego przywódcy Joe Bidena. [...] Niewątpliwy wpływ na postrzeganie nowego formatu wywarłaby obecność prezydenta Stanów Zjednoczonych. Okazuje się jednak, że Joe Biden nie wybierze się w sierpniu do Kijowa. Nie wybiera się tam również wiceprezydent Kamala Harris.”
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Sikorski: Sankcje USA mogą objąć członków rządu i dostawy dla armii”: Wywiad z byłym ministrem spraw zagranicznych i europosłem, Radosławem Sikorskim. „Pamiętajmy, że kilkadziesiąt samolotów F-16 stało na pustyni w USA, bo rząd stwierdził, że nie sprzeda ich Pakistanowi ze względu politykę, jaką ten kraj prowadzi. A był to przecież jeden z ważnych sojuszników USA. Rząd Pakistanu był wówczas bardzo zaskoczony. Polska za czasów ministra Mariusza Błaszczaka zamówiła potężne dostawy sprzętu wojskowego z USA, który nie wiem, czy został wyprodukowany, ale w części opłacony. Bo my za to wszystko płacimy awansem.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie