Piątek z Defence24.pl: MON wspiera tworzenie klas o profilu cyberbezpieczeństwo; Jaki model finansowania zakupu nowych myśliwców?; F-35 i Eurofighter w programie Harpia?; USA nie uzbroi Turcji w myśliwce; Wywiad z dowódcą 6MBOT

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „O cyberwojsku nauczą też w ogólniakach”: Ze wstępnych ustaleń wynika, że w klasach, które będą realizowały dodatkowy program MON z zakresu cyberbezpieczeństwa, realizowane będą również rozszerzone nauczanie matematyki i informatyki. „MON wspiera tworzenie klas o profilu cyberbezpieczeństwo. Pierwsza zostanie utworzona w łowickim liceum. [...] Chcemy, żeby docelowo w każdym województwie funkcjonowała przynajmniej jedna klasa o profilu cyberbezpieczeństwo - mówi wiceminister obrony Tomasz Zdzikot.”
Tomasz Darowski, Bartłomiej Ślemp, Rzeczpospolita, „Nowe myśliwce dla polskiej armii - jak sfinansować ich zakup”: Eksperci wypowiadają się na temat modeli finansowania wieloletnich programów zbrojeniowych. Czy w taki sposób pozyskane zostaną samoloty myśliwskie dla polskiej armii? „Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przyjęcie wieloletniego programu przez Radę Ministrów, opartego na właściwej strategii rozwoju. Wtedy wydatki mogą przekroczyć limit z ustawy budżetowej. [...] W załącznikach do niej zamieszcza się zestawienie programów w układzie zadaniowym (w tym coroczne limity wydatków na konkretny program).”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Program Harpia priorytetem”: Czy w programie Harpia – Polska pozyska zarówno F-35, jak i Eurofightera? „[…] Wielka Brytania i Włochy, oprócz F-35 wprowadziły też do uzbrojenia myśliwce Eurofighter, których możliwości są ograniczone w zakresie penetrowania obszarów antydostępowych, ale są duże w obronie powietrznej własnego obszaru. Takie duże państwo jak Polskę powinno docelowo stać na utrzymanie w linii dwóch typów samolotów, idąc za przykładem Włoch i Wielkiej Brytanii.”
Gazeta Polska Codziennie, „Waszyngton nie uzbroi Turcji w myśliwce”: Pentagon podejmie decyzje o wycofaniu dostaw myśliwców F-35 do Turcji. „Stanom Zjednoczonym nie podoba się zbrojeniowe zbliżenie Turcji z Rosją, skutkujące nabyciem przez Ankarę systemów rakietowych S-400. Jak podają media w USA, coraz bardziej prawdopodobna jest decyzja Pentagonu o wstrzymaniu sprzedaży długo wyczekiwanych przez Turcję myśliwców piątej generacji F-35. [...] Warto podkreślić, że ewentualna decyzja Pentagonu może mieć także inne skutki. Turcja jest bowiem producentem niektórych podzespołów do samolotów F-35 (w mieście Eskişehir znajduje się centrum serwisowe tych maszyn). Gdy Ankara nie otrzyma myśliwców od USA, może zawiesić swój udział w budowie sprzętu. - Pentagon szuka potencjalnych zastępczych dostawców części, w tym wśród krajów NATO.”
Gazeta Polska Codziennie, „Desant z USA”: Ponad 1500 żołnierzy z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 1 Dywizji Pancernej z Fort Bliss w Teksasie przyjechało w czwartek na poligon w Drawsku Pomorskim. „Przerzut 1500 amerykańskich żołnierzy na ćwiczenia na poligonie w Drawsku Pomorskim pokazuje zaangażowanie armii Stanów Zjednoczonych w zapewnienie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO - powiedział w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak. [...] Ćwiczenie ma sprawdzić zdolność amerykańskich wojsk lądowych do przegrupowania i rozmieszczania w sytuacjach nadzwyczajnych.”
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „WOT na poligonie”: Wywiad z płk. Grzegorzem Kaliciakiem, dowódcą 6 Mazowieckie Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego. „[...] Z historii wierny, że wojnę wygrywają rezerwiści. Żołnierze zawodowi są na pierwsze dni kryzysu, potem może być różnie. Oczywiście ci rezerwiści wkrótce wchodzą w rytm walki i w zasadzie niczym nie różnią się od zawodowców. Obyśmy nigdy w Polsce nie musieli tego sprawdzić.”
bobo
Żołnierze zawodowi szkoleni naprawdę profesjonalnie wystarczą na znacznie dłużej niż pierwsze dni wojny. Ale jeżeli oficer twierdzi, że rezerwiści szybko wchodzą w rytm walki i niczym nie różnią się od szkolonych wiele lat zawodowców to chyba lepiej rozwiązać formacje zawodowe bo kosztują sporo a szkolenie na poziomie WOT.
Pjoter
Tylko F16 BLOK 70
jan
Skoro "Pentagon szuka potencjalnych zastępczych dostawców części, w tym wśród krajów NATO", to może warto zainwestować?