Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Mija 8 lat od zawieszenia zasadniczej służby wojskowej; Nieudana próba zamachu w Antwerpii; Szwedzkie przygotowania do wojny z Rosją; Komisja ds. Służb Specjalnych o potrzebie jednolitego systemu bezpiecznej łączności

Ochotnicy w CSŁiI w Zegrzu. Fot. kpt. Krzysztof Baran
Ochotnicy w CSŁiI w Zegrzu. Fot. kpt. Krzysztof Baran

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Koty już nie miauczą”: Mija 8 lat od zawieszenia obowiązkowego poboru do wojska w Polsce. Czy było to dobre rozwiązanie? „Szwecja właśnie przywróciła pobór wojskowy. Niewielu pamięta, że w Polsce został on zawieszony zaledwie osiem lat temu. I że wbrew pozorom obowiązkowa służba wojskowa ma także strony pozytywne.”


Rzeczpospolita, „Antwerpia uniknęła losu Londynu”: W Antwerpii doszło do próby zamachu terrorystycznego z użyciem samochodu. „38-letni Mohamed R. próbował w czwartek powtórzyć w Belgii zamach z poprzedniego dnia w Londynie. Na szczęście mu się nie udało.”


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Szwecja szykuje się do wojny z Rosją”: Szwecja poważnie przygotowuje się do otwartego konfliktu z Rosją. „Szwedzkie dowództwo obrony cywilnej (MSB), przygotowując się do ewentualnej rosyjskiej agresji, sprawdza stan setek bunkrów mających chronić ludność wyspy w wypadku ataku atomowego. Zadaniem bunkrów jest ochrona ludności przed falą uderzeniową eksplozji jądrowej, promieniowaniem oraz bronią chemiczną i biologiczną. [...] Działania władz Szwecji związane są z agresją Rosji na Ukrainę, aneksją Krymu i prowokacyjnymi działaniami rosyjskiego lotnictwa i okrętów podwodnych na Bałtyku.”


Nasz Dziennik, „Bezpieczna łączność”: Podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych dyskutowano nad stworzeniem jednolitego systemu bezpiecznej łączności w państwie. „Jak powiedział przewodniczący speckomisji Marek Opioła (PiS), ze strony MSWiA padła zapowiedź nowych rozwiązań ustawowych dotyczących bezpiecznej łączności, ponieważ wkrótce tracą moc przepisy wykonawcze z 2009 r. [...] jednym z wątków było współdziałanie resortów i służb, tak żeby tworzyć jednolity system, a nie - jak to było dotychczas - że każda instytucja sama tworzyła swoje rozwiązania.”

Reklama

Komentarze (1)

 1. Gość

  "Mija 8 lat od zawieszenia obowiązkowego poboru do wojska w Polsce" To ciekawe bo ostatni poborowi byli w 2007r.

  1. Davien

   MIchał , sam chciałes: Inwazja w Zatoce Swiń to była robota emigrantów kubańskich i CIA , rząd USa nei brał w tym w ogóle udziału a Kennedy dowiedział sie po fakcie zaco szef CIA zapłacił głowa a agencja oberwała i to porządnie:) Ale rozumiem ze jak porównujesz do zatoki Świń to te motorówki miały wsparcie lotnicze i z morza oraz były wyładowane po brzego emigrantami wenezuelskimi ( tymi co ledwo uciekli z Wenezueli)? Ech, paei Michał ile można...

  2. Davien

   Mobilku, to akurat typowe taktyki Rosjan, zapytaj sie choćby Amina z Afganistanu:)

Reklama