Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Jakich środków dyplomatycznych użyje UE w stosunku do Rosji po otruciu Aleksieja Nawalnego?; UE zapowiada nałożenie sankcji na Białoruś; Wywiad z byłym oficerem JW GROM
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Europejski odwet za Nawalnego”: Po potwierdzeniu przez wojskowe laboratoria dwóch krajów otrucia Aleksieja nawalnego gazem bojowym nowiczok, brukselscy urzędnicy debatują nad możliwymi odpowiedziami dyplomatycznymi w kierunku Rosji. „Eksperci proponują ograniczenie działania Nord Stream 2 i uderzenie w rosyjskie siatki szpiegowskie w Unii. [...] Po aferze Skripala nastąpiło wydalanie rosyjskich szpiegów z placówek dyplomatycznych w państwach członkowskich. Ale wielu ich jeszcze zostało - uważa łan Bond. Według niego Niemcy mogłyby naciskać na tych, którzy tego jeszcze nie zrobili. I którzy od lat pozwalają na działania dużych siatek rosyjskich szpiegów rosyjskich na swoim terenie, jak np. Austria. Ale ofensywa antyszpiegowska powinna sięgać dalej niż tylko placówki dyplomatyczne. Bo Rosja odnosi ogromne korzyści finansowe ze szpiegostwa gospodarczego.”
Beata Mańkowska, Gazeta Polska Codziennie, „UE szykuje sankcje na reżim białoruski”: Rzecznik Josepa Borrella, szefa dyplomacji Unii Europejskiej - Peter Stano - zapowiedział, że unijne sankcje wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu mają być gotowe bardzo szybko, a prace nad listą osób, które zostaną objęte restrykcjami, już trwają. „Białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej zapowiedział, że zostaną nałożone odwetowe sankcje na <<osoby z Litwy, Łotwy i Estonii>>. Tymczasem szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow potępił kraje, które ingerują w wewnętrzne sprawy Białorusi. [...] w poniedziałek Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły sankcje na 30 przedstawicieli władz Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, oraz osoby, które miały związek z fałszerstwami wyborczymi i przemocą wobec Białorusinów. Obywatele tego kraju od 9 sierpnia protestują przeciwko sfałszowaniu wyniku wyborów prezydenckich, według których oficjalnie wygrał Łukaszenka.”
Anita Czupryn, Polska The Times, „Krzysztof Puwalski: Uczymy się walczyć po to, żeby zwyciężać”: Wywiad z Krzysztofem Puwalskim, który przez 22 lata służył w Wojskach Specjalnych jako dowódca sekcji bojowej w 1. Pułku Specjalnym Komandosów, operator zespołu bojowego Jednostki Wojskowej GROM. Twórca i pierwszy dowódca Grupy Przewodników Psów Bojowych JW GROM. Uczestnik misji w Iraku i Afganistanie. Instruktor technik antyterrorystycznych, spadochroniarstwa, strzelectwa, wspinaczki, samoobrony, specjalista w zakresie komunikacji neurołingwistycznej. „Kiedy do armii przychodzi młody chłopak czy dziewczyna, chodzi o to, aby kompletnie zburzyć ich wyobrażenia i po to aplikuje się im właśnie coś takiego. Jeśli wytrzymają - to dopiero wtedy można ich na nowo budować jako żołnierzy. W GROM-ie też tak było; kurs podstawowy burzył dotychczasowe przekonania adeptów i budował je od nowa. Nie wiem, czy dziś jeszcze szkoli się żołnierzy w ten sposób.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie