Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Jak zadbać o wizerunek medialny resortu obrony?; Przyszłość sojuszu polsko – amerykańskiego; Ciężarne żołnierki a WOT; Komentarze po zakończeniu ćwiczeń pk. „Zima-20”

Fot. kpt. Dariusz Kudlewski/10 Brygada Kawalerii Pancernej
Fot. kpt. Dariusz Kudlewski/10 Brygada Kawalerii Pancernej

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Wojsko przegrywa wojnę. Także w mediach”: Opinia na temat wydarzeń medialnych, które negatywnie odbiły się na wizerunku Ministerstwa Obrony Narodowej. „Testy, na których oparto <<raport>>, przeprowadził Paweł Moszner, który w latach 90. był przez kilka lat w jednostce GROM. Problem w tym, że odbyły się one na dwóch egzemplarzach karabinu w wersji prototypowej wyprodukowanych w 2017 r. Ale tego z materiału Onetu już się nie dowiemy. Część wad została już przez producenta wyeliminowana. I dziś Grot to sprzęt klasy średniej, który dla jednostek specjalnych się nie nadaje, ale po dopracowaniu <<będzie robił robotę>> w normalnych jednostkach.”


Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Zmiana władzy nie wpłynie na sojusz Polska-USA”: Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego - Jake Sullivan - rozmawiał telefonicznie z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem oraz sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim. „Krzysztof Szczerski oraz Paweł Soloch przekazali po zakończeniu rozmowy, że mimo zmiany amerykańskiej administracji priorytety współpracy polsko-amerykańskiej się nie zmieniają. Szef BBN zaznaczył, że doradca prezydenta Bidena <<w całej rozciągłości potwierdził zaangażowanie strony amerykańskiej>> we współpracę wojskową, zarówno jeśli chodzi o współpracę sił zbrojnych, jak i modernizację techniczną polskiego wojska, a także w ramach NATO.”


Anna Malinowska, Gazeta Wyborcza, „Kłopotliwe żołnierki”: Kobiety służące w ochotniczych Wojskach Obrony Terytorialnej, zgłaszają problem ich statusu w wojsku po zajściu w ciążę. „Kobiety służące w wojskach obrony terytorialnej po zajściu w ciążę zostają zawieszone w służbie. - Dla terytorialsów po prostu przestajesz istnieć - mówi jedna z żołnierek. [...] Ciążę znoszę bardzo dobrze, w szkole pracuję normalnie. Kiedy jednak poinformowałam o tym mojego dowódcę w WOT, dowiedziałam się, że jestem zawieszona- relacjonuje Katarzyna. Jak dodaje, nie jest to widzimisię dowódcy, ale tak stanowią przepisy. Żołnierce WOT zawiesza się pełnienie służby na czas ciąży oraz w okresie sześciu miesięcy po porodzie. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy istotnie ciąża, a następnie sprawowanie opieki nad dzieckiem powoduje niezdolność do służby. - Zupełnie inaczej jest w wojsku zawodowym. Tam kobiety są po prostu przesuwane na inne stanowiska. […]”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Wirtualna klęska z Rosją, czyli przeciekami w szefa sztabu”: Komentarze po zakończeniu ćwiczeń pk. „Zima”. „Media szeroko informują, że wg tajnych sztabowych ćwiczeń Zima 2021 polska armia - po ataku ze wschodu - przestała istnieć w ciągu pięciu dni. I że odpowiedzialny za to ma być szef Sztabu Generalnego, gen. Rajmund Andrzejczak. [...] Z informacji, jakie mamy - bo przebieg ćwiczeń był supertajny - należy rozumieć, że tym razem założono pełnowymiarową wojnę z bezpośrednim i nagłym atakiem ze wschodu, czyli z Rosji. W przypadku Polski, jak świadczą o tym wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony Mariusza Błaszczaka, założono również wykorzystanie sprzętu, który dopiero otrzymamy w latach 2021-30. [...]”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama