Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Dom emeryta wojskowego wciąż niegotowy; Romuald Szeremietiew o działaniach Rosji; Jakie BWP dla polskiego wojska?; Rosja ćwiczy na Bałtyku

FOT. KPT. DARIUSZ GUZENDA
FOT. KPT. DARIUSZ GUZENDA

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Długi remont domu emeryta wojskowego”: Remont miał się zakończyć się w 2016 r., jednak prace wciąż trwają. „(…) z informacji, które uzyskaliśmy w MON, wynika, że „główne prace remontowe zakończyły się w 2017 r., jednak wciąż kontynuowane są drobne prace naprawcze". (…) Z odpowiedzi MON wynika, że wnioski o przyjęcie dyrektor Domu Emeryta Wojskowego będzie przyjmował na przełomie kwietnia i maja, gdy skończą się wszystkie prace remontowe.”


Dorota Kowalska, Polska Metropolia Warszawska, „Szeremietiew: Rosji nie zależy na dobrych stosunkach z Polską”: Rozmowa z byłym wiceszefem MON. „Rosja chce zbudowania „eurazjatyckiej wspólnoty geopolitycznej" (…). Kreml uważa, że uda się zbudować podporządkowaną Moskwie wspólnotę, w której potencjały państw europejskich, w szczególności Niemiec, byłby gospodarczą podstawą takiego nowego imperium. Dzięki temu Rosja mogłaby jako supermocarstwo wejść w równoprawne relacje z Chinami i ze Stanami Zjednoczonymi.”


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Transport dla pancerniaków”: Autorzy raportu BBN „Podstawowe problemy modernizacji technicznej Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP w perspektywie 2022 r." o wymaganiach dla bojowych wozów piechoty. „Według dokumentu spersonalizowany na potrzeby Wojska Polskiego pojazd powinien mieć możliwość desantowania od sześciu do ośmiu żołnierzy. Ogień pokładowy powinien się składać z armaty o kalibrze 20—40 mm oraz karabinu maszynowego. Niezbędny jest także system stabilizacji uzbrojenia, który umożliwiałby prowadzenie natarcia również w nocy.„


Gazeta Polska Codziennie, „Armia Putina wstrzymała ruch na Bałtyku”: Ćwiczenia zostały przeprowadzone zaledwie 56 km od bazy szwedzkiej marynarki wojennej. „Trwające od środy, a kończące się dziś manewry spowodowały zamknięcie akwenu dla jednostek pływających na międzynarodowych wodach Bałtyku. Ograniczenia dotknęły m.in. promów przemieszczających się między Gdynią a Szwecją. Nad tym obszarem (…) zamknięto również ruch lotniczy.”

Reklama

Komentarze (3)

 1. luka

  \"Jakie BWP dla polskiego wojska?\" - na pewno nie pływające. Po co one komu?

  1. przyglądacz

   Pływające = słabo opancerzone. Na granicy pływalności, no to niewystarczająco opancerzony, a z wody wylezie tylko na bardzo łagodnej twardej rampie, na normalnym brzegu rzeki nie ma szans. Więc agentura Inspektoratowa będzie lobbowała za dokładnie takimi.

 2. Nikt

  Ile kosztował ten raport BBN?

 3. prawnik

  Z tym BWP to Ameryki nie odkryli

Reklama