Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Dom emeryta wojskowego wciąż niegotowy; Romuald Szeremietiew o działaniach Rosji; Jakie BWP dla polskiego wojska?; Rosja ćwiczy na Bałtyku
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Długi remont domu emeryta wojskowego”: Remont miał się zakończyć się w 2016 r., jednak prace wciąż trwają. „(…) z informacji, które uzyskaliśmy w MON, wynika, że „główne prace remontowe zakończyły się w 2017 r., jednak wciąż kontynuowane są drobne prace naprawcze". (…) Z odpowiedzi MON wynika, że wnioski o przyjęcie dyrektor Domu Emeryta Wojskowego będzie przyjmował na przełomie kwietnia i maja, gdy skończą się wszystkie prace remontowe.”
Dorota Kowalska, Polska Metropolia Warszawska, „Szeremietiew: Rosji nie zależy na dobrych stosunkach z Polską”: Rozmowa z byłym wiceszefem MON. „Rosja chce zbudowania „eurazjatyckiej wspólnoty geopolitycznej" (…). Kreml uważa, że uda się zbudować podporządkowaną Moskwie wspólnotę, w której potencjały państw europejskich, w szczególności Niemiec, byłby gospodarczą podstawą takiego nowego imperium. Dzięki temu Rosja mogłaby jako supermocarstwo wejść w równoprawne relacje z Chinami i ze Stanami Zjednoczonymi.”
Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Transport dla pancerniaków”: Autorzy raportu BBN „Podstawowe problemy modernizacji technicznej Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP w perspektywie 2022 r." o wymaganiach dla bojowych wozów piechoty. „Według dokumentu spersonalizowany na potrzeby Wojska Polskiego pojazd powinien mieć możliwość desantowania od sześciu do ośmiu żołnierzy. Ogień pokładowy powinien się składać z armaty o kalibrze 20—40 mm oraz karabinu maszynowego. Niezbędny jest także system stabilizacji uzbrojenia, który umożliwiałby prowadzenie natarcia również w nocy.„
Gazeta Polska Codziennie, „Armia Putina wstrzymała ruch na Bałtyku”: Ćwiczenia zostały przeprowadzone zaledwie 56 km od bazy szwedzkiej marynarki wojennej. „Trwające od środy, a kończące się dziś manewry spowodowały zamknięcie akwenu dla jednostek pływających na międzynarodowych wodach Bałtyku. Ograniczenia dotknęły m.in. promów przemieszczających się między Gdynią a Szwecją. Nad tym obszarem (…) zamknięto również ruch lotniczy.”
luka
\"Jakie BWP dla polskiego wojska?\" - na pewno nie pływające. Po co one komu?
przyglądacz
Pływające = słabo opancerzone. Na granicy pływalności, no to niewystarczająco opancerzony, a z wody wylezie tylko na bardzo łagodnej twardej rampie, na normalnym brzegu rzeki nie ma szans. Więc agentura Inspektoratowa będzie lobbowała za dokładnie takimi.
Nikt
Ile kosztował ten raport BBN?
prawnik
Z tym BWP to Ameryki nie odkryli