Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

fot. defense.gov

Piątek z Defence24.pl: Czy Turcja zdoła zmodernizować siły powietrzne bez F-35?; Izrael przeprowadzi operację lądową w strefie Gazy?; Postawa USA wobec narastającego konfliktu izraelsko – palestyńskiego; Farmaceuci przeciwni planom MON

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Lotnictwo tureckie powoli staje się przestarzałe”: Jak zaznaczają eksperci, wybór zestawów przeciwlotniczych S-400 zamiast amerykańskich myśliwców F-35 było złą decyzją. „Zdolności obronne Turcji, w tym Sił Powietrznych Turcji (Turk Hava Kuvvetleri), w ciągu najbliższych 10 i 20 lat czeka poważny test - informuje turecki think tanku EDAM. Powodem tej sytuacji jest wyłączenie Turcji przez Stany Zjednoczone z konsorcjum produkującego myśliwce piątej generacji. Decyzja Białego Domu przekreśliła dostawy 100 myśliwców F-35A dla tureckiego lotnictwa. Bez dostaw myśliwców F-35 lotnictwu tureckiemu będzie trudno dogonić światowe trendy [...] Obecnie na wyposażeniu Sił Powietrznych Turcji znajdują się myśliwce czwartej generacji F-16 oraz myśliwce trzeciej generacji F-4, których eksploatacja zbliża się ku końcowi.”


Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, „Wkroczą czy nie wkroczą do Gazy”: Czy armia izraelska wkroczy do Strefy Gazy i przeprowadzi operację lądową? Konflikt izraelsko-palestyński nasila się z każdą chwilą. „To może się przerodzić w wojnę w pełnej skali - przestrzega między innymi ONZ. Od poniedziałku z rządzonej przez radykalny Hamas Strefy Gazy dziennie wystrzeliwanych jest około 0,5 tys. rakiet. Izrael odpowiada setkami nalotów, których celem są dowódcy palestyńskiego Hamasu oraz <<infrastruktura terrorystów>>. [...]. Chwilę wcześniej rakieta wystrzelona ze Strefy Gazy przeleciała aż pod Ejlat, kurort nad Morzem Czerwonym.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Bliskowschodni kocioł znów wciąga Amerykę”: Postawa Joe Bidena w konflikcie izraelsko – palestyńskim. „Joe Biden nie wierzył w plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. Wolał skupić się na odbudowie Ameryki, a w polityce zagranicznej: na Chinach, Iranie i klimacie. Kryzys w Izraelu storpedował tę koncepcję. [...] W rozmowie w nocy ze środy na czwartek czasu warszawskiego Biden podkreślił prawo Izraela do obrony. [...] sekretarz stanu USA Anthony Blinken dodał do tego potępienie dla <<organizacji terrorystycznej, jaką jest Hamas, za koncentrowanie się na zabijaniu cywilów>>. Wysłał też do Izraela Hady Amra, wysokiej rangi urzędnika Departamentu Stanu. Z kolei sekretarz obrony Lloyd Austin zapewnił o <<żelaznym zobowiązaniu Ameryki do obrony Izraela>>.”


Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, „Farmacja przeciwna mobilizacji”: Krajowi producenci leków zwracają uwagę, że wprawdzie przewidziano uzyskanie przez urzędników zgody przedsiębiorcy na wpisanie go na listę zmobilizowanych firm, ale równocześnie określono wyjątki uniemożliwiające odmowę realizacji zadań zleconych przez administrację. „Przedsiębiorcy boją się, że ustawa MON zmusi ich do nierentownej produkcji, której kosztów państwo nie zwróci. Narzeka też resort zdrowia [...] Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zebrało uwagi do projektu nowelizacji ustawy, która ma być podstawą nowego planu mobilizacji gospodarki (PMG). [...] Projekt budzi sporo zastrzeżeń. Niemal wszyscy przedsiębiorcy i wielu urzędników rządowych zwracają uwagę na zbyt niskie dotacje na pokrycie kosztów realizacji zadań na potrzeby państwa. 


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama