Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Czarnogóra w NATO; T-72 z Polski trafią do Jordanii; NIK alarmuje w sprawie bezpieczeństwa cybernetycznego polskiej administracji; Polityk szpiegował na rzecz Rosji?; Czapla i Miecznik w SMW; Strzał snajperski w nowej ustawie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, "NATO otwiera drzwi dla Czarnogóry": Sojusz Północnoatlantycki rozszerzy się o kolejny kraj.  "Szefowie dyplomacji krajów NATO podpisali wczoraj w Brukseli protokół o przystąpieniu Czarnogóry do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zostanie pełnoprawnym, 29. członkiem NATO po ratyfikacji tej umowy przez wszystkie państwa Sojuszu, co może zająć do kilkunastu miesięcy. Ale czarnogórski premier Milo Djukanović będzie jako obserwator uczestniczyć w lipcowym szczycie NATO w Warszawie."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Polskie czołgi trafią do Jordanii": Agencja Mienia Wojskowego porozumiała się z jordańskimi władzami. Agencja ma sprzedać Jordanii kilkadziesiąt wycofywanych w Polsce czołgów T-72. Trwają ustalenia szczegółów kontraktu.


Sylwia Czubkowska, Paweł Sikora, Dziennik Gazeta Prawna, "Administracja przygotowana na cyberatak? Dziś nie, ale ma być lepiej": Pomimo priorytetów kolejnych polskich rządów w obszarze bezpieczeństwa cybernetycznego, wciąż nie widać efektów. Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie alarmuje i punktuje opieszałość, brak strategii dla zabezpieczenie danych oraz wysoką awaryjność systemów teleinformatycznych w polskiej administracji.


KS, Super Express, "Wniosek o areszt dla Mateusza P.": "Prokuratura wystąpi z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie byłego posła Samoobrony, a obecnie szefa prorosyjskiej partii Zmiana Mateusza P. (39 l.) w związku z podejrzeniem o szpiegostwo na rzecz Rosji. Potwierdził to koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (51l.). - Sprawa jest bardzo poważna, dotyczy bezpieczeństwa państwa (...) Sprawa dotyczy zarzutu szpiegostwa, ale (...) informacji będzie udzielała prokuratura. Wiem, że ma zamiar wystąpić z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Mariusza P. - powiedział Kamiński w RMF FM"


Marek Rudnicki, Polska The Times, "Anakonda 2016. Polska żmija zamienia się w groźnego zwierza": Już niebawem rozpoczną się największe ćwiczenia w historii NATO. Od 7 czerwca żołnierze sojuszu będą trenować na poligonach w Drawsku Pomorskim oraz Ustce. Anakonda zakończy się uroczystym zakończeniem 17 czerwca w Akademii Obrony Narodowej, w Warszawie.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Czapla i Miecznik ratunkiem dla stoczni": Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej przygotowują plan ratunkowy dla Stoczni Marynarki Wojennej.  "Jak więc uratować Stocznię Marynarki Wojennej? Włączyć ją do programu dostaw sześciu okrętów w ramach programów Czapla (okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min) i Miecznik (okrętów obrony wybrzeża) opiewających na miliardy złotych. W ten sposób - przy włączeniu do projektu partnera strategicznego - będzie też możliwe pozyskanie najnowocześniejszych technologii."


Artur Kowalski, Nasz Dziennik, "Postrach terrorystów": Po raz pierwszy w polskim prawie zostanie uregulowane oddanie strzału snajperskiego. "Po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej polskie służby otrzymają dodatkowe uprawnienia mające pomóc w przeciwdziałaniu terroryzmowi. Rząd spieszy się z przyjęciem ustawy. Projekt, nad którym pracę rozpoczął wczoraj Sejm, ma przejść przez parlament błyskawicznie, a w życie wejść już następnego dnia po ogłoszeniu. Rządzący zaznaczają, że zmiana przepisów jest podyktowana optymalnym zabezpieczeniem światowej rangi wydarzeń w naszym kraju, które odbędą się już w lipcu - szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży."


Patryk Drabarek, Tomasz Modzelewski, Polska - Dziennik Zachodni, "Dwugłos. Nie jest wykluczone, że pobór do wojska zostanie w Polsce odwieszony. Czy taki krok jest realny do zrealizowania w ciągu najbliższych lat": W artykule przytoczono dwie opinie na temat powrotu w Polsce powszechnego poboru do armii, który został zniesiony w 2009 roku. Za przywróceniem poboru oraz korzyściami z tego płynącymi jest gen. dyw. w stanie spoczynku Piotr Makarewicz, natomiast całkowicie inną opinie wyraża gen. dyw. rezerwy Roman Polko.

Reklama

Komentarze (5)

  1. cold warrior

    300 sztuk t-72 dla Jordanii? Planujemy uzupełnić czymś tą ilość? Jeśli nie to pomysł chyba średni. Nie mamy wiele czołgów, a w razie ewentualnej agresji Rosji te 300 sztuk z intensywnym kilkudniowym szkoleniem można by oddać w ręce OT. Rozumiem, dla wojska już nie bardzo ale takie wsparcie OT byłoby spore. Chyba że pilnie potrzebna jest kasa na inne zakupy?

    1. say69mat

      Nawet 'głęboko' zmodernizowany T72, z rezerw strategicznych naszej armii, będzie wyłącznie zmodernizowaną, licencyjną wersją zubożonego T72 serii B. Nie będzie żadną miarą nową jakością na wyposażeniu naszej armii. Stąd, naszego kraju, przy skali potencjalnych zagrożeń i ograniczonym budżecie nie stać na utrzymywanie ilościowej iluzji.

    2. sorbi

      300sztuk posiadamy,ale Jordania chce nabyć kilkadziesiąt sztuk

  2. kola

    to już wiemy że więcej Twardych nie będzie

    1. say69mat

      Po co??? Wystarczy, że posiadane Twarde zmodernizuje się do poziomu, który pozwoli przetrwać ewentualną konfrontację z T72B3. Niestety, doświadczenia z konfliktu w Donbasie, Syrii oraz Iraku sugerują, że trzeba szukać nowych rozwiązań, łączących doświadczenia z eksploatacji czołgów rodziny T72 i Leopard2. Być może współpraca Bumaru z Rehinmetallem okaże się punktem zwrotnym w sferze projektowania i produkcji broni pancernej w naszym kraju.

  3. Grizzly

    T-72 pewnie w cenie po 100 USD/ szt. i Polska ma opłacić koszty transportu do Jordanii. Podobnie wyprzedali karabinki AKM z zapasów mob. na wagę w cenie 100 USD za tonę. Teraz karabinków dla rezerwistów nie ma. Sukces goni sukces

  4. Bartek

    A co w zamian za t-72? Miał być projekt "gepard", któremu na razie zmienili wymagania co do pancerza (ma być lepszy). Coś też była całkiem niedawno informacja, że niby mielibyśmy sami produkować sobie czołgi (pewno na licencji jakiejś) i równocześnie z tą informacją była druga: że może jednak jakaś porządna modernizacja t-72/pt-91.

  5. say69mat

    @def24.pl: Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Czapla i Miecznik ratunkiem dla stoczni": Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej przygotowują plan ratunkowy dla Stoczni Marynarki Wojennej. "Jak więc uratować Stocznię Marynarki Wojennej? Włączyć ją do programu dostaw sześciu okrętów w ramach programów Czapla (okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min) i Miecznik (okrętów obrony wybrzeża) opiewających na miliardy złotych. W ten sposób - przy włączeniu do projektu partnera strategicznego - będzie też możliwe pozyskanie najnowocześniejszych technologii." say69mat: Jakim to cudem w naszym pięknym kraju, kluczowe ze względów bezpieczeństwa, programy zbrojeniowe??? Są z reguły tzw. 'kołem ratunkowym' dla upadających zakładów przemysłowych, które mają te programy realizować. Jaką możemy mieć gwarancję, że taki upadający zakład przemysłowy, będzie w stanie zrealizować zlecenie Ministerstwa ON. Produkując, wysokiej jakości systemy uzbrojenia, a nie ... buble???

Reklama