Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Co dalej z modernizacją SZ RP?; Szef BBN o wspólnym głosie przed szczytem NATO; Druga faza Wisły coraz bliżej
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Źle się dzieje w Wojsku Polskim”: Po zmianie kierownictwa w Ministerstwie Obrony Narodowej, problemy Sił Zbrojnych RP nie zniknęły. Przyszłość polskiego wojska nie wygląda pozytywnie. „Gdy już będą gotowe „ławki niepodległości", to będzie można na nich siąść i się zadumać nad przyszłością Wojska Polskiego. A niestety, rysuje się ona w bardzo nieciekawych barwach. Jest to organizacja niedofinansowana, narzekająca na brak stabilności i jednocześnie powiększana bez odpowiedniego zaplecza. To nie może zadziałać.”
Paweł Soloch, Rzeczpospolita, „Wspólny głos regionu przed szczytem NATO”: Felieton szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. „Stała obecność sil Stanów Zjednoczonych w Europie jest podstawą siły NATO - to nasze stanowisko wypracowane w ramach tzw. bukareszteńskiej dziewiątki [...] Liczymy, że jednym z najważniejszych wspólnych projektów będzie tu wzmocnienie mobilności sił wojskowych, czyli wszechstronne usprawnienie zdolności do przerzutu i działania wojsk sojuszniczych na wschodniej flance NATO.”
Igor Szczęsnowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Program „Wisła": faza II coraz bliżej”: Wywiad z wiceprezesem Raytheon Defense Systems, Johnem Birdem. „Czy z prawnego punktu widzenia będzie możliwość opatentowania niektórych elementów systemu Patriot, jakie zostałyby zmodernizowane przez polskich inżynierów w przyszłości? Zawsze jest taka możliwość. Możemy mówić o patentach na procesy produkcyjne, zmiany projektowe czy też technologiczne. Jeśli patrzymy na historię systemu Patriot, liczącą ok. 30 lat, możemy powiedzieć, że system stale ewoluuje. Kolejni partnerzy wspólnie działają na rzecz usprawniania systemu.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie