Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Broń elektromagnetyczna zastąpi konwencjonalną?; Sprzęt NATO już w Polsce; Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego nowym resortem; Polacy szturmują strzelnice; Nadzór MON wzmocni polską zbrojeniówkę

Fot. 3fo.mw.mil.pl
Fot. 3fo.mw.mil.pl

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Oramus, Rzeczpospolita, "Nowe szaty wojny": Przyszłe wojny, które czekają ludzkość nie będą przypominać to co do tej pory widzieliśmy. Era amunicji, karabinów i rakiet przeminie bezpowrotnie. Broń elektromagentyczna jest coraz bliżej.


PG, Fakt, "Honor zaopatruje wojskowych": "W porcie w Szczecinie pojawił się amerykański samochodowiec Honor z wojskowym transportem na pokładzie. Przypłynął nim natowski sprzęt, który weźmie udział w ćwiczeniach pod kryptonimem Anakonda - największych międzynarodowych manewrach sit zbrojnych. Odbędą się one w Polsce już w czerwcu. W ćwiczeniach weźmie udział 27 tys. żołnierzy, w tym 12 tys. Polaków. Do ich dyspozycji przeznaczono około tysiąca różnego rodzaju pojazdów, w tym czołgi Leopard 2A4 i 5. Część z tego sprzętu przypłynęła właśnie amerykańskim transportowcem."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Resort służb": Prawo i Sprawiedliwość planuje powołanie nowego super resortu - Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego - które będzie koordynowało wszystkie pięć służb specjalnych w Polsce.   "Obecne rozwiązanie, to jest mechanizm koordynatorów służb specjalnych, nie jest najszczęśliwsze. Mamy do czynienia z innymi zadaniami służb takich jak ABW, a innymi służb wojskowych. Zamówienia pod adresem służb ze strony tak wojska, jak i administracji cywilnej są spore. Trzeba jednocześnie wyczuwać potrzeby armii i innych podmiotów. To jest pewne wyzwanie. Potrzebny jest spory aparat do ich koordynowania, tak by nie utraciły możliwości wykonywania zadań, które do tej pory pełnią"


Dorota Kowalska, Polska The Times, "Polaków coraz bardziej ciągnie do strzelania": Polacy coraz częściej uczą się strzelania. Profesjonalne strzelnice pękają w szwach, a eksperci oceniają, że zainteresowanie tą formą spędzania wolnego czasu  wzrosło o 70%. Przyczyną tego trendu upatruje się w ataku Rosji na Ukrainę.


Sebastian Bojemski, Gazeta Polska Codziennie, "Nadzór MON-u nad zbrojeniówką wzmocni transfer technologii": Wywiad z Krystianem Chmielewskim, wiceprezesem Kongsberg Defence w Polsce. "Podporządkowanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej Ministerstwu Obrony Narodowej nie oznacza, że Polska nie będzie adaptowała zagranicznych rozwiązań zbrojeniowych. Przykładem może być kontynuacja bardzo udanej współpracy polskiej armii z norweskim koncernem Kongsberg, który dostarczył naszej marynarce wojennej ultranowoczesny system rakiet NSM (Naval Strike Missile). Jednak transfer wojskowych technologii jest bardzo trudnym i wrażliwym tematem, w którym łatwo o błędne interpretacje przyjętych rozwiązań kooperacyjnych."


AIP, Nasz Dziennik, "Dowódca NATO chce zbroić Ukraińców": Gen. Curtis Scaparrotti, nowy dowódca sił NATO w Europie uważa, że Sojusz powinien mocniej zaangażować się w wsparcie Ukrainy w konflikcie z Rosją. "Powinniśmy rozważyć, jaką broń możemy im dostarczyć, by mogli skuteczniej walczyć z wrogiem - powiedział Amerykanin. - Musimy wspierać ich, by mogli bronić suwerenności - przekonywał. Scaparrotti zastąpił na czele europejskich sił NATO generała Philip a Breedlove'a. 60-letni absolwent West Point jest również odpowiedzialny za długofalową strategię sojuszu i przebieg światowych operacji wojskowych paktu zrzeszającego 28 krajów."

Reklama

Komentarze

    Reklama