Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: 18 lat Polski w NATO; Ludzie służb i ich interesy w wielkim biznesie; Amerykański dowódca oskarża Rosję o złamanie układu; O modernizacji SZ RP w Toruniu; Nowy sojusz w Syrii?

Fot. US Army
Fot. US Army

Piątkowy  przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Osiemnastka w NATO": Od przystąpienia Polski do NATO minęło 18 lat. Przez ten czas polska armia uległa znacznej transformacji. Jednakże wyzwania przed polskimi siłami zbrojnymi oraz Polską, są już inne niż 18 lat temu. „Polska zaczyna być postrzegana jako państwo transakcyjne [...] A to może mieć fatalne konsekwencje [...]”


Dorota Kowalska, Polska The Times, "Ludzie służb potrafią dbać o własne interesy”: Kontrowersje wokół ludzi ze służb specjalnych. Wielki biznes sam się o nich upomina. Wykorzystując ich wiedzę i umiejętności nie zawsze zgodnie z prawem. „Na pewno wiedzą więcej, niż większość z nas. Mają też sporo umiejętności, doświadczenia i kontaktów. Wszystko to starają się wykorzystać, nie zawsze legalnie.”


Nasz Dziennik, "Rosja złamała układ": Amerykański dowódca zarzuca Rosji złamanie traktatu międzynarodowego. Moskwa zaprzecza. „[…] zastępca przewodniczącego kolegium połączonych szefów sztabów amerykańskich sił zbrojnych, oświadczył, że Rosja rozmieściła pociski balistyczne typu ziemia - ziemia o zasięgu zakazanym przez układ INF o likwidacji rakiet średniego zasięgu z 1987 roku. Traktat zakazuje rozmieszczania, testowania, a nawet posiadania pocisków balistycznych (w tym rakiet manewrujących) o zasięgu w zakresie od 500 do 5500 km (czyli średniego i pośredniego oraz częściowo krótkiego) odpalanych z ziemi.”


Przemysław Gruz, Gazeta Finansowa, "O modernizacji wojska na Welconomy Forum in Toruń": W bieżącym roku rozpocznie się realizacja kilku najważniejszych i najbardziej kosztownych programów modernizacji Sił Zbrojnych RP, których wartość może wynieść kilkadziesiąt miliardów złotych. Paneliści w Toruniu, będą dyskutować nad wyzwaniami najbliższych miesięcy dla programu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.  „Podczas zbliżającego się Welconomy Forum in Toruń odbędą się dyskusje na temat zmian, jakie dokonują się w krajach wspólnoty i na świecie oraz o wpływie tych zmian na gospodarkę światową, unijną i wreszcie polską. Dyskusje będą też dotyczyć tematu modernizacji polskiej armii, która może być szansą na pobudzenie polskiej gospodarki.”


Krzysztof Kamil Podgórski, Dziennik Trybuna, "Zmiana sojuszy w Syrii?”: Nadchodzi nowe porozumienie wśród stron konfliktu na Bliskim Wschodzie? „Jesteśmy świadkami zaskakującej współpracy armii amerykańskiej i rosyjskiej na terenie północnej Syrii. [...]  w tureckim kurorcie Antalya spotkali się Szef Połączonych Kolegiów Szefów Sztabów armii USA gen. Joseph Danford, szef sztabu armii Turcji generał Hulusi Akar i szef sztabu armii rosyjskiej generał Walery Gierasimow. Przedmiotem spotkania, jak brzmi oficjalny komunikat, było omówienie kwestii spornych dotyczących działań wojennych w Syrii i Iraku.”

Reklama

Komentarze

    Reklama