Reklama

Geopolityka

Partnerstwo Wschodnie bacznie obserwowane przez Moskwę

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Zbliża się kolejny szczyt unijnego programu Partnerstwa Wschodniego. W odróżnieniu od poprzednich, Unia Europejska podpisała już umowy stowarzyszeniowe z trzema państwami, a rosyjskie działania wobec zawrócenia Ukrainy, Mołdawii oraz Gruzji z drogi integracji europejskiej okazały się nieudane. Federacja Rosyjska ustami rzecznika MSZ Aleksandra Łukaszewicza zapowiedziała, że władze w Moskwie będą „przyglądać się, jak przebiegnie szczyt w Rydze” a dalszy rozwój Partnerstwa spotka się z „dość ostrą i pryncypialną reakcją”.

W dniach 21-22 maja odbędzie się IV szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Poprzedni odbył się w Wilnie, gdzie toczyły się negocjację w sprawie parafowania umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Unią Europejską a Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Na szczycie ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz pod presją strony rosyjskiej wstrzymał proces integracji z UE, co spowodowało wydarzenia na Majdanie, a później aneksję Krymu oraz obecną sytuację na wschodzie kraju.

Federacja Rosyjska od początku trwania prac nad stworzeniem programu Partnerstwa była negatywnie nastawiona wobec niego, choć inicjatywy takie jak Europejska Polityka Sąsiedztwa czy Synergia Czarnomorska zyskały akceptacje Moskwy, co więcej Rosja aktywnie współpracowała z Unią w ramach polityki sąsiedztwa. Od wspomnianych inicjatyw Partnerstwo wyróżniało to, że dawało perspektywę podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Z tego powodu zostało uznane za antyrosyjską prowokację i narzędzie realizacji interesów Zachodu na obszarze poradzieckim przy finansowym wsparciu Brukseli. Minister Spraw Zagranicznych FR Siergiej Ławrow nazwał europejską inicjatywę „geopolityczną ofensywą”.

Nowy europejski Komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn po objęciu stanowiska odbył podróże do wszystkich państw objętych Partnerstwem. Spotkanie w Mińsku z prezydentem Łukaszenką było szczególnie ważne z powodu zawieszenia udziały strony białoruskiej w europejskiej inicjatywie. Konflikt na Ukrainie spowodował lepsze relacje pomiędzy Unią a Białorusią m. in. z powodu łagodzenia konfliktu na Ukrainie przez Białorusinów czy nie przyłączenia się do rosyjskiego embarga. Szczyt w Rydze będzie sprawdzianem relacji pomiędzy Mińskiem a Brukselą. Na szczycie w stolicy Łotwy zostaną podjęte decyzje dotyczące zniesienia wiz dla obywateli Gruzji i Ukrainy oraz ułatwień wizowych dla Armenii, Azerbejdżanu i Białorusi.

Groźby rzecznika MSZ FR mogą mieć wpływ na stanowisko unijne wobec Partnerstwa. Konflikt na Ukrainie spowodował dużą ostrożność Unii wobec obszaru poradzieckiego, który w Rosji traktowany jest, jako „bliska zagranica” – strefa żywotnych interesów Federacji Rosyjskiej. W marcu br. Komisja Europejska zaproponowała reformę polityki sąsiedztwa zakładającą m. in. dialog z Rosją dla lepszego zrozumienia koncepcji unijnej i rosyjskiej. Unia przejawiała uległość wobec Moskwy np. zawieszając wejście w życie umowy o wolnym handlu z Ukrainą. Szczyt w Rydze będzie sprawdzianem zaangażowania Unii Europejskiej na obszarze poradzieckim, które jest wspólnym sąsiedztwem z Rosją, która już teraz zaczyna ostrzegać Unię przed dalszym rozwojem Partnerstwa Wschodniego.

Piotr Kosiorek

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Vaako

    Najpierw Gruzja, potem Armenia, Azerbejdżan, może jeszcze Wietnam i Kambodżę zapraszajmy do Unii Europejskiej?

    1. koksu655

      Wietnam i Kambodżę niekoniecznie, ale drzwi dla państw poradzieckich powinny być otwarte.

  2. Wybuchowy leming

    Znieść wizy dla Ukraińców ? Czy ja dobrze przeczytałem ?

    1. zdzich

      Bardzo źle przeczytałeś.Jest napisane że należy znieść wizy dla Rosjan żeby zetknęli się z normalnym,cywilizowanym światem.Rozumiesz,taka funkcja edukacyjna.

    2. jang.

      wiesz czym Gierek naraził się Sowietom i spółce?Tym,ze pozwolił na masowe wyjazdy Polaków na Zachód gdzie nawet partyjni mogli zobaczyć jak wygląda ucisk klasy robotniczej.Do tego przestał zagłuszać i pozwolił na kupno zachodnich książek,gazet oraz innej broni masowego rażenia... I PZPR zdradziło jej ca 1,5 ml członków w 1989r

  3. niktważny

    Późno te Partnerstwo powstało, lecz dobrze że jest. Wiadomo że WNP to jedynie próba zagospodarowania przestrzeni byłego ZSRR. Kto Rosjanom tak nagadał że w takiej paranoi żyją ? Kto by chciał ich napadać i po co na cholerę ? To paradygmaty władców Kremla trzeba zmienić.

  4. Sarmata

    czy Wowka na tym zdjęcia sięga do klamek?

  5. expert

    ja jeszcze w sprawie caracala ,czy on też tak potrafi ? https://www.youtube.com/watch?t=25&v=Xh-sf6vwSMc

    1. Pabieda

      @expert Tz ? A co niby ma potrafic ? Co w tym filmiku jest nadzwyczajego. Ja tylko widze , ze rotor sie "nie kreci" , bo kamera zsychronizowana jest z obrotami wirnika.

Reklama