Geopolityka

Pakistan nie chce amerykańskich dronów? Dyrektor CIA oskarżony o morderstwo

Dyrektor CIA John Brennan został oskarżony o morderstwo przez Pakistańczyków – fot. www.executivegov.com
Dyrektor CIA John Brennan został oskarżony o morderstwo przez Pakistańczyków – fot. www.executivegov.com

Pakistańska partia PTI (Pakistan Tehreek-e-Insaaf) byłego gracza w krykieta Imrana Khana publicznie uznała dyrektora CIA Johna Brennana za winnego morderstwa z wykorzystaniem rakiety wystrzelonej z dronu.

Partia Khana (PTI) napisała do policji doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez szefa CIA Johna Brennana oraz przez człowieka określonego jako szef przedstawicielstwa CIA w Islamabadzie wskazując ich jako winnych morderstwa i „prowadzeniu wojny z Pakistanem”.

Pismo zostało wysłane po zeszłotygodniowym ataku dronu na seminarium kojarzone z organizacją bojowników Haqqani w dystrykcie Hangu w północno- zachodnim Pakistanie. W wybuchu bomby zginął przywódca duchowy Haqqani oraz pięć innych osób.

Partia PTI od dawna prowadzi kampanię przeciwko atakom amerykańskich dronów na terenie Pakistanu w ramach operacji CIA, pomimo, że są one wykonywane głównie przeciwko Talibom i członkom Al Kaidy. Khan zintensyfikowała działania po zabiciu jednego z przywódców pakistańskich Talibów 1 listopada br. twierdzą, że Amerykanie sabotują wysiłki zmierzające do pokojowego rozwiązania konfliktu.

Rząd Pakistanu niechętnie patrzy na działania amerykańskich dronów na swoim terytorium, ale finansowa pomoc USA jak na razie powstrzymuje ich przed podjęciem konkretnych kroków. Złożenie doniesienia o przestępstwie jest następną próbą Khana by tą sytuacje zmienić.

Komentarze (1)

  1. alibaba

    Jak nazywa się największa terrorystyczna organizacja na świecie??????????

    1. Darek

      Napiszę Kanada ;), bo nie chcę dostać z drona :)