Reklama

Siły zbrojne

ORP Iskra rozpoczyna sezon żeglarski

Fot. kpt. mar. Anna Sech, mar. Przemysław Sipa
Fot. kpt. mar. Anna Sech, mar. Przemysław Sipa

Jak informuje Dowództwo Generalne pandemia COVID nie wpłynie na decyzję w sprawie otwarcia sezonu żeglarskiego połączonego z praktykami podchorążych Akademii Marynarki Wojennej.

1 kwietnia na stronie internetowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ukazała się informacja o intensywnych przygotowaniach żaglowca do rozpoczęcia sezonu nawigacyjnego i rejsów nawigacyjno-szkoleniowych połączonych z praktykami studenckimi.

Jak widać ograniczenia związane z pandemią wg. Dowództwa nie wpłyną na przygotowania do rejsu i ten obszar aktywności Akademii, której studenci są zaangażowani m.in. w działania wspierające Wojska Obrony Terytorialnej w operacji pk. Odporna Wiosna.

Pytania w tej sprawie skierowaliśmy telefonicznie do Dowództwa Generalnego.

Potwierdzam. To prawdziwa informacja. Nie jest to przekłamanie ani żart primaaprilisowy

mjr Magdalena Busz, oficer prasowy DG RSZ

 

image
Fot. kpt. mar. Anna Sech, mar. Przemysław Sipa

 

Przygotowania do rejsu

Aktualnie pomimo zagrożeń związanych z COVID na pokładzie żaglowca szkolnego ORP Iskra trwają przygotowania do tegorocznego sezonu nawigacyjnego. 31 marca jednostka wyszła na morze w celu sprawdzenia poprawności działania mechanizmów głównych i pomocniczych.

 

Okres od późnej jesieni do wczesnej wiosny jest dla załogi czasem szkoleń portowych, konserwacji sprzętu oraz działań logistycznych. W tym czasie marynarze przeprowadzili przeglądy i naprawy żagli, wymianę takielunku, a także obsługiwanie sprzętu przygotowujące go do pracy w ramach długotrwałych rejsów nawigacyjno-szkoleniowych połączonych z praktykami podchorążych Akademii Marynarki Wojennej

kpt. mar. Anna Sech, oficer prasowy 3 Flotylli Okrętów

Jak zaznacza Pani Kapitan celem prowadzonego przez ORP Iskra szkolenia morskiego jest doskonalenie indywidualnych oraz zespołowych umiejętności załogi, kształtowanie nawyków w sprawnym wykonywaniu obowiązków podczas pracy z żaglami, przygotowanie do wykonywania zadań w każdych warunkach atmosferycznych oraz kształtowanie odporności psychofizycznej załogi okrętu na trudy służby na morzu.

ORP Iskra jest okrętem szkolnym Marynarki Wojennej RP. Przeznaczeniem okrętu jest szkolenie żeglarskie i ogólnomorskie podchorążych Akademii Marynarki Wojennej podczas długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. ORP Iskra to trzymasztowa barkentyna. Fokmaszt posiada ożaglowanie rejowe, grotmaszt – gaflowe, a bezanmaszt – bermudzkie. Okręt został skonstruowany i wybudowany w Stoczni Gdańskiej. Jego konstruktorem jest mgr inż. Zygmunt Choreń. Stępka okrętu została położona 11 listopada 1981 roku. Wodowanie odbyło się 6 marca 1982 roku. Ceremonii Chrztu dokonała Barbara Zielińska. Patronat nad budową i wyposażeniem okrętu sprawował Klub Oficerów Rezerwy przy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Podniesienie bandery i wcielenie okrętu do służby w Marynarce Wojennej odbyło się 11 sierpnia 1982 roku. Pierwszym dowódcą został kpt. mar. Lech Soroka.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (5)

  1. Ex crew

    Skoro rozpoczęcie sezonu, to chociaż zadbalibyście o zdjęcie z założonymi żaglami na masztach. jak widać na zdjęciu brak sklarowanych żagli na każdej fokrei jak i na grocie tak i na bezanie. W takim otaklowaniu ORP "ISKRA" spędzała okres zimowy.

  2. s/y farys

    Czekamy na ORP Ślązaka ,mam nadzieję ,że będzie to transparętny i afirmacyjny program dla małych ,krępych ludzików odłączanych notorycznie od Macierzy już w liceach przez Krigsmarine i pociotków Wielunia. Aszkanezyjczyków powinno się pomijać w programach morskich definitywnie

  3. arokey

    Stępka okrętu została położona 11 listopada 1981 roku. Wodowanie odbyło się 6 marca 1982 roku. Ceremonii Chrztu dokonała Barbara Zielińska. Patronat nad budową i wyposażeniem okrętu sprawował Klub Oficerów Rezerwy przy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Podniesienie bandery i wcielenie okrętu do służby w Marynarce Wojennej odbyło się 11 sierpnia 1982 roku. Czy widzicie te daty? Chodzi mi o czas od położenia stępki po oddanie do służby. Coś niesamowitego. Dziś byłoby to wymagania jak lądowanie polaków na Wenus.

    1. Cg

      Czy ty porównujesz żaglowiec do okrętu klasy Kormoran?

    2. G76

      To popatrz na daty większości okrętów, np. Royal Navy

  4. BUBA

    No bo Polaka Morska niestety przez poprzednikow niedofinansowana, A teraz TEN nie powiem kto podskakuje i wymysla. LUDZIE tak moze tylko ..... wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd ....

    1. Marek

      Pierwszy kwietnia? Sam jestem żeglarzem.

  5. Orthodox

    Niech tylko zabiorą dużą ilość prowiantu, bo do większości zagranicznych portów jest zakaz wjazdu.

Reklama