Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

198 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Kocioł pod Izjumem?

BTR-4 podczas ćwiczeń w Jaworowie
Fot. Fot. Sgt. Alexander Rector/US Army

198 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Kocioł pod Izjumem? Stan na wieczór 9 września 2022 roku.

Odcinek charkowski: kontynuowane są walki o Udy i Konstantyniwkę . Rosjanie przeprowadzili również ataki na pozycje ukraińskie pod Prudianką i Ruskimi Tyszkami . SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Odcinek izjumski: Ukraińcy poszerzają wyłom na północ od Izjumu . Ukraińskie formacje zmechanizowane już są pod samym Kupiańskiem i toczą walki na obrzeżach miasta. Artyleria SZU zniszczyła most, który łączy zachodnią (większą) część miasta od wschodniej (gdzie z kolei znajduje się węzeł kolejowy).

Na północ od miasta Szewczenkowe Ukraińcy wyzwolili wieś Petriwka i toczą boje o Horożaniwkę i Iwaniwkę . Potwierdziło się zajęcie przez SZU wsi Seńkowe i położonego obok niej ważnego mostu na rzece Oskił. Pojawiły się doniesienia o tym, że Ukraińcy toczą walki w rejonie skrzyżowania szos M-03 z P-78 pod wsią Wesełe . Żołnierze ukraińscy byli widziani również w pobliżu wsi Kunie. Pojawiły się również doniesienia o starciach pod wsią Hłynskie (na północ od Izjumu, położone po zachodniej stronie szosy M-03). Czołówki ukraińskie dotarły również do wsi Horochowatka , położonej przy szosie P-79. Obok niej znajduje się most nad oskiłskim zbiornikiem wodnym, który prowadzi do miasta Borowa . Sytuację zgrupowania rosyjskiego pod Izjumem pogarsza dodatkowo to, że Ukraińcy wkroczyli do miasteczka Oskił , gdzie znajduje się jeden z istotnych mostów na rzece o tej samej nazwie, a następnie uderzyli na wieś Kapitoliwkę , która znajduje się przy wschodnich obrzeżach Izjumu. Pojawiły się również doniesienia o opuszczaniu przez Rosjan pozycji w ruinach Swiatohirska . Utrzymanie przez SZU wszystkich wymienionych wyżej przepraw i obiektów infrastruktury spowoduje zamknięcie zgrupowania izjumskiego SZ FR w klasycznym kotle. Dowództwo rosyjskie planuje utrzymanie rejonu Izjumu m.in. poprzez wysyłanie wsparcia i zaopatrzenia śmigłowcami (dzisiaj pojawił się filmik przedstawiający jeden z takich lotów), ale prawdopodobnie SZU już przygotowują się do zlikwidowania mostu powietrznego. Choć sytuacja Rosjan na tym odcinku jest katastrofalna, nadal podejmują oni działania zaczepne na południe od Izjumu. Dzisiaj bez powodzenia zaatakowali wieś Dmytriwkę . SZ FR ostrzelały 9 miejscowości. Artyleria SZU ostrzeliwuje okupowane miasto Wełykyj Burłuk , przez które Rosjanie próbują przerzucić (drogą kolejową) posiłki pod Kupiańsk.

Odcinek łymański: Ukraińcy wyzwolili wieś Dibrowa i Szczurowe oraz skierowali się na okupowany Łyman . Trwają walki na południowych  i południowo-zachodnich obrzeżach miasta. Jeden z oddziałów ukraińskich atakuje z kolei pobliski Jampil . SZU wzmacniają atakujące zgrupowanie oddziałami zmotoryzowanymi, przerzucanymi przez Doniec pod Rajhorodkiem .

Odcinek siwersko-bachmucki: Rosjanie przeprowadzili nieudane ataki na pozycje SZU pod wsią Zajcewe , na wzgórzach pod Kodemą i pod Majorskiem . SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: nie powiodły się ataki rosyjskie na Kamiankę , Awdijiwkę i Pobiedę . SZ FR ostrzelały 19 miejscowości. SZU ostrzelały obiekty przeciwnika w okupowanym Doniecku.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 8 miejscowości. Tymczasem SZU przeprowadziło udany atak dronami kamikadże na rosyjski system WRE pod okupowaną Wasyliwką .

Odcinek chersoński: SZU odparły atak rosyjski na wieś Bezimenne . Ukraińcy odbili również Błahodatiwkę , która przedwczoraj została znowu zajęta przez Rosjan. SZU nacierają w kierunku wsi Czkalowe . Prawdopodobnie atak nie zakończył się sukcesem. SZ FR ostrzelały 15 miejscowości. Tymczasem lotnictwo SZU przeprowadziło 20 nalotów na pozycje przeciwnika. Ukraińska artyleria rakietowa ostrzelała z kolei pozycje rosyjskie pod lotniskiem Czornobajiwka oraz Nową Kachowkę .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Komentarze (6)

 1. GB

  Ktoś wie co się dzieje w Moskwie? Obwodnica, przynajmniej część zapchana wojskiem i zamknięta dla cywilów.

  1. piter4440

   Chyba lecą na ratunek sypiącemu się frontowi pod Charkowem. Mam nadzieję że zapomnieli paliwa he he

 2. Ivan nie pisz bzdur

  Ukraińscy żołnierze są w Izium.Utworzono już punkt kontrolny na północy miasta

 3. Ali baba

  Jak się ruskim wódka skończyła to do wieczora będzie po kotle.

 4. małyTim

  Kotła pod Izium chyba nie będzie, ruskie się wycofują przez rzekę ale zostawiają ciężki sprzęt…

  1. Chris

   dokładnie. Większość oddziałów uciekła ale tylko lekkim sprzętem jak auta. Ciężki sprzęt został przejęty przez Ukrainę. Przede wszystkim chodzi o artylerię oraz amunicję, czego akurat wojskom ukraińskim bardzo brakowało. Rosjanie pozostawili też czołgi.

 5. GB

  Są doniesienia że Ukraińcy zajęli zachodnią część Kupiańska do rzeki, oraz że Rosjanie wycofują się z Izjum. Co do Izjum to Ukraińcy już robią sobie fotki pod tablicą z nazwą Izjum na rogatkach. Cała obrona na kierunku Izjum Kupiańsk rozpadła się.

 6. Inteltron

  Oby tylko logistyka i zaopatrzenie nadążały, to wszystko będzie dobrze.