Reklama

Geopolityka

Ograniczenia w ruchu powietrznym na wschodzie Polski

Fot. Helar Lukats / Wikimedia Commons/CC BY 3.0
Fot. Helar Lukats / Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Jak poinformował rzecznik prasowy DORSZ, przez miesiąc wzdłuż wschodniej granicy będą obowiązywały ograniczenia ruchu powietrznego. W ocenie Dowództwa, ograniczenia nie wpłyną na lotnictwo komunikacyjne.

Rejony ograniczenia lotów wyznaczono od 1 do 30 września na północnym wschodzie i wzdłuż wschodniej granicy Polski na głębokość 30 km od granicy w głąb kraju, do wysokości 2000 metrów od uśrednionego poziomu morza.

Na wniosek dowódcy operacyjnego zostały wprowadzone cztery rejony ograniczenia lotów, ma to związek z działaniami sił zbrojnych wspólnie ze Strażą Graniczną. Ograniczenia mają stworzyć warunki do bezpiecznego wykonywania lotów w tym rejonie przez lotnictwo państwowe.

ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Pozostałe informacje o powodach wprowadzenia ograniczeń są niejawne.

Generalnie nie będzie to miało skutków dla lotnictwa komunikacyjnego, ograniczenia obejmą lotnictwo sportowe i prywatne statki powietrzne.

ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Ograniczenia w ruchu powietrznym nie będą miały wpływu na loty ratownicze ani loty o statusie HEAD.

Czytaj też: "Wojskowa pomoc z Rosji". Białoruś o scenariuszu Zapad 2017

Rzecznik podkreślił, że wspólne działania Sił Zbrojnych RP i Straży Granicznej odbywają się cyklicznie w różnych rejonach kraju, podobne ograniczenia wprowadzano wcześniej np. w Bieszczadach i na Podlasiu.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (4)

 1. alfa

  Ktoś na innym forum trafnie napisał więc powtarzam, że ta decyzja świadczy o profesjonalnym podejściu polskich władz ale z drugiej strony o tym, że sytuacja jest poważna. Natomiast wyważona wypowiedź tego oficera jest stonowana, by nie siać paniki. Całość tego ruchu pokazuje, że nasz rząd bierze pod uwagę każdy możliwy scenariusz włącznie z ew konfliktem zbrojnym, niestety.

 2. monik

  oho...zaczyna sie...termin sie zgadza, ale dobrze ze cos robia, mam nadzieje ze bedzie cichy alarm lub podwyzszony stan gotowosci na zapad.

  1. kombajn

   No już jeden dron się ruskim zgubił nad mazurami. pewnie oficjalna legenda będzie głosić ze w czasie testu sprzętu utracono kontrole lub coś równie bezczelnego.

 3. Łużyce

  Od dwóch dni media trąbią o ruskim dronie, który spadł po naszej stronie. Nawet się dziwłem, że na d24 jakoś o tym cicho.

 4. greg

  Sensownie. Zapad 2017, więc jeśli coś blyśnie na radarze i nie jest nasze to jest ich,

Reklama