Ochotnicy z Donbasu wyjadą na Białoruś?

26 sierpnia 2020, 08:15
1024px-2015-05-07._Репетиция_парада_Победы_в_Донецке_197
Fot. Andrew Butko/CC BY-SA 3.0
Reklama

Na terenie separatystycznych republik w Donbasie trwa rekrutacja "ochotników", punkt dyslokacji znajduje się przy granicy z Rosją i Białorusią, niektórzy z rekrutów utrzymują, że jadą na Białoruś — twierdzi Wschodnia Grupa Obrońców Praw Człowieka, cytowana przez Radio Swoboda.

Ukraińska redakcja Radio Swoboda powołuje się m.in. na wpis dyrektorki tej organizacji Wiry Jastrebowej, zamieszczony na Facebooku jeszcze 6 sierpnia. "Nasze źródła w niekontrolowanych przez Kijów częściach obwodu donieckiego i ługańskiego informują, że już od dwóch tygodni okupacyjna administracja Rosji w republikach zbiera kontyngent do udziału w akcjach poza granicami Ukrainy" - napisała Jastrebowa.

Źródła poinformowały, że podobno rekruci mówią o punkcie dyslokacji blisko granicy Rosji i Białorusi. Jak dodała, nabór odbywa się przez brygadę Prizrak i miejscowe komisariaty wojskowe, a rekrutom oferowane jest 30 tys. rubli (400 dol.) plus dniówki i pokrycie wydatków na wyjeździe.

Na pytanie o to, jak będzie odbywać się przerzut kontyngentu na Białoruś, rekruci odpowiadają, że Rosja i Białoruś mają wspólną strefę ekonomiczną — dodała Jastrebowa. Zamieściła także zdjęcia ogłoszeń dotyczących rekrutowania do służby wojskowej na podstawie kontraktu. W jednym z nich zaoferowano miesięczne wynagrodzenie w wysokości 15 tys. rubli. Ogłoszenie skierowano do "ochotników w wieku od 18 do 55 lat".

17 sierpnia Wschodnia Grupa Obrońców Praw Człowieka napisała z kolei: "Na granicę Federacji Rosyjskiej i Białorusi wyruszyły trzy autobusy z +ochotnikami+ z niekontrolowanych przez Kijów części obwodu donieckiego i ługańskiego. Dwa autobusy wyruszyły przez przejście graniczne Izwarinie, trzeci wyjechał z miasta Antracyt i pojechał przez miasto Nowoszachtyńsk obwodu rostowskiego".

Cytowany przez Radio Swoboda Pawło Łysianskyj, przedstawiciel ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka Ludmyły Denisowej w obwodzie donieckim i ługańskim, podkreślił, że rozmawiał z Jastrebową, która potwierdziła, że "tak, rzeczywiście odnotowano takie pojazdy". "Te ciężarówki, które przewoziły ludzi. I na jednym z przystanków poinformowali, na stacji benzynowej, mówili — jedziemy na Białoruś" - relacjonował Łysianskyj.

"Do czego to jest potrzebne? Pamiętacie główne hasło (prezydenta Rosji Władimira) Putina i całej rosyjskiej dyplomacji: "nas tam nie ma" - dodał. Na ile realne jest przerzucanie bojowników z Donbasu do Mińska? - zastanawia się Radio Swoboda. "Na razie Kreml chroni (prezydenta Alaksandra) Łukaszenkę. A zatem żadnych takich działań być nie może. Taka sytuacja może zaistnieć, jeśli — nie widzę takiej możliwości, no ale — jeśli do władzy przyjdzie (Swiatłana) Cichanouska i trzeba będzie "bronić rosyjskojęzycznych" - ocenił korespondent agencji Unian w Moskwie Roman Cymbaliuk. Na Białorusi od ponad dwóch tygodni dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów, które, według oficjalnych wyników, wygrał Łukaszenka.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 68
Reklama
Thor
czwartek, 27 sierpnia 2020, 08:12

"...wszędzie dobrze gdzie nas nie ma" - powiedział Putin do swoich żołnierzy

ziew
czwartek, 27 sierpnia 2020, 05:11

Łukaszenka to jeden z ostatnich mężów stanu wśród głów państw. Cały kontrakt społeczny lezy w jego rękach, odpowiada za kraj osobiście i w tym własną głową. I mimo nacisków nie wycofuje się na krok przed zezwierzęconym tłumem, chociaz wie że mogą go rozerwać jak Ceaucaescu. Przypomina mi władców i watażków z minionych stuleci. Dusza z epoki żelaza, przeciwko masie z plastiku.

qwas
czwartek, 27 sierpnia 2020, 09:55

Zmień leki na mocniejsze. Stare już nie działają ...

zasada
czwartek, 27 sierpnia 2020, 22:36

Szkoda że choć odrobinę nie pomyślałeś nad tym co napisał "ziew", zadziałał tylko impuls i uruchomił złośliwości

Fox Mulder
środa, 26 sierpnia 2020, 23:35

Miała Rosja czas na zapewnienie białoruskiej siostrzyczce warunków rozwoju, dobrobytu, nowoczesności i normalności? Miała, i to mnóstwo, ale oczywiście się nie udało, bo i nie miało prawa pod tak fatalnym patronatem. Pozostaje więc Kremlowi znów sfabrykować jakiś skretyniały pretekst i spacyfikować siostrzaną republikę. Ludzie radzieccy będą zachwyceni, a i car się dowartościuje.

Andys
czwartek, 27 sierpnia 2020, 12:46

To nie jest taka prosta sprawa. Można przeciez powiedzieć, że Zachód miał tyle samo czasu na zrobienie z Ukrainy Szwajcarie- realia sa takie, że Białoruś znacznie lepiej sobie radzi z róznymi klopotami niz Ukraina, gospodarka Ukrainy jest w oplakanym stanie, białoruska trzyma sie nieźle. Nalezy zyczyc Białorusinom, aby nie poszli droga Ukrainy. Wszystko jednak wskazuje, że opozycja białoruska własnie do tego dąży, Zachód bowiem, jej sponsor i kurator nie wymyslił nic nowego niz droge majdanową. .

Baca
piątek, 28 sierpnia 2020, 06:58

Tyle samo czasu miał zachód? O czym piszesz człowieku! Droga Majdanowi? Opozycja białoruska do tego dąży? Takie teksty nie są nawet śmieszne! Fakty są takie, że ludzie na Białorusi mają dość. Czy opozycja straszy? Czy opozycja strzela i zabija? Czy opozycja kłamie o zagrożeniu? Ludzie wyszli na ulice i od kilku tygodni protestują! Po raz pierwszy w historii w takiej skali!

Baca
środa, 26 sierpnia 2020, 21:32

Widzę i nie wierzę! Legendarny specjalista od najtańszego gazu . Autor śmiałej tezy , że to nie rosja nam zagraża tylko ukraina! Wielokrotnie złapany na konfabulacjach. Ostatnio na kłamstwie,że siła syberii 2 już działa!!! Po kilku dniach milczenia wraca. I to w jakim stanie. Jak gdyby nigdy nic! Zastanawiam się jakim człowiekiem trzeba być by tak nisko upaść?

tomek mateusz
środa, 26 sierpnia 2020, 16:36

ZBiR zbiera zbirów

radio wolny Chabarowsk
środa, 26 sierpnia 2020, 16:20

Rublowka walczy o przetrwanie, a zakładnikami są Białorusini. po Łukaszence poleci Putin, wszyscy to wiedzą. Mińsk, Chabarowsk-dacie rady!

easyrider
środa, 26 sierpnia 2020, 16:09

Jeżeli UE czy NATO wierzą, że Moskwą pozwoli się wyślizgnąć że swojej strefy wpływów Mińskowi, to są ultranaiwne. O ile Moskwa jest gotowa do działań siłowych żeby bronić swoich interesów, to Zachód jest zdolny tylko do niemrawych pomruków.

parapsychol81
środa, 26 sierpnia 2020, 20:52

Dawajcie Białorusini do EU !

Białorusin
czwartek, 27 sierpnia 2020, 10:42

SPADAJ. LGBT, Jest nam nie potrzebne

Keras
środa, 26 sierpnia 2020, 14:34

Białorusini na pewno staną się jeszcze bardziej prorosyjscy jeśli Putin zorganizuje im wojnę domową. Tłumy będą wiwatować na jego cześć, a matki nazywać dzieci Władimir. Pełną parą ruszą także katownie dla wrogów ludu Białorusi. To wszystko jest w stanie zapewnić Białorusinom Władimir Putin.

Murf fanem Polski
czwartek, 27 sierpnia 2020, 02:33

Tak, to właśnie obiecał Krymom i mieszkańcom Donbasu. Wznosi się ziemia pełna mleka, miodu i emerytur. Potem ograbił ziemię ze wszystkiego, co warto mieć. Putin nawet nie dba o swoich ludzi, co sprawia, że ​​myślisz, że dba o kogoś?

fifi
środa, 26 sierpnia 2020, 17:40

Rozmarzyłeś się...

Baltazar
środa, 26 sierpnia 2020, 12:22

Podobno grupa żołnierzy z ukraińskich batalionów też jest przygotowywana do przerzucenia na Białoruś. Podobno poprzez Polskę. Jeśli to prawda to spotkają się starzy znajomi.

easyrider
środa, 26 sierpnia 2020, 20:45

Z własnego terytorium mają bliżej. A tu ilu celników i strażników granicznych trzeba by wciągnąć do tej konspiry z d...

y
środa, 26 sierpnia 2020, 17:27

Podobno jesteś ruskim trollem. A jeśli to nieprawda to tylko idiotą.

Davien
środa, 26 sierpnia 2020, 16:49

No i juz mamy ruska propagande w pełnej skali:))

Fanklub Daviena
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:10

Davien, ty wiesz wszystko, to napisz mi, dlaczego zwolennicy Łukaszenki na wiecach skandują "Precz z żydowską swołoczą z Polski"? O co im chodzi? :)

easyrider
środa, 26 sierpnia 2020, 20:42

Jutro Wania z ambasady przy Belwederskiej napisze, że spośród naszych byłych specjalsów werbują ochotników na Białoruś. Ale oczywiście też tylko podobno...

HeHe
środa, 26 sierpnia 2020, 18:59

Ty Davienku oczywiście chciałbyś mieć wyłączność na sianie u nas ukraińskiej propagandy :)

Baca
środa, 26 sierpnia 2020, 20:46

Wrócił naczelny rusofil! Autor tezy o zagrożeniu ukraińskim? Miłośnik gazpromu i siły syberii 2?

seb
środa, 26 sierpnia 2020, 23:56

Ukraina to min. banderowcy także, trzeba na nią też uważać

Zacierki na mleku
czwartek, 27 sierpnia 2020, 10:19

Mhmmm, uważaj;)

Eet
środa, 26 sierpnia 2020, 12:22

Teraz widać prawdziwe znaczenie tego że jesteśmy w UE i NATO... oddziela nas to od dziczy.

elka
środa, 26 sierpnia 2020, 12:04

O, to i na Białorusi pojawiło się Obserwatorium Praw Człowieka ( jak w Syrii) ze stolicą w Waszyngtonie... To co się dzieje na Białorusi to to samo co prawie na co dzień rozruchy na tle rasistowskim w USA, rewolucja "żółtych kamizelek" we Francji, czy manifestacje przeciwko Orbanowi na Węgrzech... I nikt tam nie słyszał o Obserwatoriach Praw Człowieka ze stolicy w obcym kraju. Ale tam gdzie blisko jest Rosja od razu pojawiają się tacy sprzedawcy i specialiści od rewolucji finansowani przez Waszyngton.

Bat
środa, 26 sierpnia 2020, 19:24

Hmm. Jeśli to zachód finansuje majdan, teraz deminstracje na Białorusi w Rosji, to dc kaczego wykluczasz ze żółte kamizelki a nawet zamieszki w USA finansuje Rosja?

realista
czwartek, 27 sierpnia 2020, 03:39

ale to jest pewne, że tak jest. powiem Ci więcej, LGBT na zachodzie finansuje Rosja. pornole zaś, wszystkie strony, są sponsorowane przez Izrael. diabeł nie śpi.

Darek
środa, 26 sierpnia 2020, 22:15

w USA to Chiny

nemes
środa, 26 sierpnia 2020, 12:02

I bardzooooooo prawidłow, nie pchajcie się ukry na Białoruś i zajmijcie się swoim syfem.

1917 :(
środa, 26 sierpnia 2020, 12:00

Kiedy skończy się "ruski świat lewacki" (nie piszę o chrześcijańskiej Rosji! - który od masowych morderstw zaczął się w 1917 roku od LENINA, STALINA i BOLSZEWIKÓW??? Do dziś potomkowie tych ludzi tam rządzą... :( a zwykli Rosjanie - ludzie jak my cierpią :(

dno i 3 m. mułu..
środa, 26 sierpnia 2020, 14:40

@1917 :( Car Wszechrusi nas tak "kochał;" że zafundował nam rozbiory, a nasi Dziadkowie tak Cara kochali, że zafundowaliśmy Mu trzy powstania, no bo to przecież za Cara była ta "chrześcijańska Rosja" co nie ?!

Marek
środa, 26 sierpnia 2020, 13:38

Mylisz się. Tam od dawna rządzą potomkowie tych, co za Iwana Groźnego wymyślili Opryczninę. Dlatego nie ma większej różnicy między Rosją carską, bolszewicką a obecną. To taki sam drapieżny kraj jak był. Zmieniają się tylko ci, co rządzą.

lwe
środa, 26 sierpnia 2020, 15:04

Typowo jak w Polsce.

Anty rusofil
środa, 26 sierpnia 2020, 19:26

Ty chyba nigdy w Polsce nie byłeś jak tak twierdzisz. Zapraszam do pięknej Polski..

Dr.House
środa, 26 sierpnia 2020, 11:57

Zrobią Białorusinom to samo co zrobili Ukraińcy o Polakach na Wołyniu.

Kiks
środa, 26 sierpnia 2020, 13:12

Nie ma jak trzymać się tematu. Niektórzy mają obsesję na punkcie Wołynia. Pomijając fakt, że Polska również ma swoje za uszami. I to przed Wołyniem, a nie po nim.

Oleg
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:19

@Kiks nie slyszalem zebysmy kiedykolwie eksterminowali Ukraincow na masowa ludobojcza skale. Wiec zamilcz do cholery i oddaj hold pomordowanym i niepochowanym!!!!

GER
środa, 26 sierpnia 2020, 21:38

Racja!!!

Seb
środa, 26 sierpnia 2020, 21:01

I bardzo dobrze, że ludzie coraz częściej o Rzezi Wołyńskiej mówią i pamiętają biorąc pod uwagę zakłamaną propagandę Ukrainy w tym temacie

Dred
środa, 26 sierpnia 2020, 20:09

Przed? A za naszej ery czy też przed? Ludobójstwa nie usprawiedliwiaj...

wlkp
czwartek, 27 sierpnia 2020, 01:39

za naszej ery szanowny panie. ukrainscy chlopi dekadami kleczeli przed domem polskiego szlachcia

Oleg
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:21

Najwieksza wina polakiej szlachty bylo oddawanie majatkow arendarzom zydowskim Wtedy bylo wyciskania z ludzi panszczyzny

Erwin
środa, 26 sierpnia 2020, 11:00

NATO powinno zrobić im takie igrzyska, żeby ich prawnuki w jurtach na dalekich stepach Mongolii opowiadały jak to pradziadkowi na głowę spadł ogień z nieba. Jednak w NATO tylko USA ma doświadczenie w walce z bandytami i mordercami, reszta Sojuszu potrafi walczyć tylko z homofobią, patriarchatem i transgenderofobią

jast
środa, 26 sierpnia 2020, 12:52

Jak mniemam mówisz o amerykanach.

HeHe
środa, 26 sierpnia 2020, 12:52

Skoro w NATO tylko USA ma doświadczenie w walce z bandytami i mordercami to powstaje pytanie dlaczego nie wykorzysta go robiąc ukraińskim banderowcom takie igrzyska, żeby ich prawnuki w chutorach na Siczy opowiadały co stało się ich pradziadkowi-rezunowi. Czyżby "największa demokracja świata" wykorzystywała tych banderowskich zbirów do jakichś, swoich celów ... ?

Erwin
środa, 26 sierpnia 2020, 17:08

Odpowiem na dwa Twoje komentarze, bo po czasie widzę, że to ta sama osoba; Amerykanie nie zrobią porządku z „banderowską” Ukrainą, ponieważ dopóki Ukraina oddziela Europejczyków od zwierząt, do tego głodnych, musimy przymykać oczy na ich pomysły, ale trzymać rękę na pulsie. Panimaju tawarisz?

xdfx
czwartek, 27 sierpnia 2020, 00:04

co miałeś na myśli pisząc "zwierzęta"? Bo tak określali ludzie z Podkarpacia właśnie swoich sąsiadów zza wschodniej granicy

HeHe
środa, 26 sierpnia 2020, 18:56

Amerykanie z pewnością nie zrobią porządku z banderowską Ukrainą ponieważ nigdy nie padli ofiarą bestialstwa ukraińskich banderowców. Być może wy musicie przymykać oczy na pomysły banderowskiej Ukrainy ale z pewnością nie my bo już raz, w ciągu jednego roku 160 tys. obywateli naszych Kresów padło ich ofiarą. Określanie ukraińskich banderowców mianem "zwierząt" byłoby dla tych pierwszych niczym niezasłużonym komplementem a "panimaju tawariszcz" zostaw dla swoich kolegów w rejonowym prowydzie dyżurującym na naszych stronach informacyjnych.

Erwin
środa, 26 sierpnia 2020, 23:03

Niezbyt mocna, ale wolna Ukraina jest dla Polski niezbędna do przetrwania tawariszu. Dopóki bawią się w kult Bandery tylko w swoim kraiku, nikt nie zareaguje. Europejczyków bardziej martwią ruskie rezuny, które wypełzły ze swoich jaskiń na Kaukazie i marzy im się marsz na zachód. Poza tym, może to i okrutne, ale to chłodna kalkulacja- rezuny wybiły 60 tysięcy chłopów, których zastąpiono w rok, a twoi przyjaciele z NKWD 30 tysięcy oficerów, lekarzy, prawników, nauczycieli, naukowców, arystokratów, ziemian i przedstawicieli burżuazji, których śmierć do dzisiaj odbija się nam czkawką i przez najbliższe 100 lat odbijać się będzie, a także ciemiężyli nasz kraj przez 55 lat. Panimaju?

Davien
środa, 26 sierpnia 2020, 16:52

Ty sie ciesz ze waszym rezunom z NKWD nie zafundowali takiej sciezki zdrowia że do tej pory byscie z jaskiń na Uralu nie wylezli.

fifi
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:15

Davien leci na dopalaczu :).

???
środa, 26 sierpnia 2020, 21:17

A to Ukraińskie rezuny w NKWD też były? W sumie to kiedyś jeden kraj był - ZSRR.

HeHe
środa, 26 sierpnia 2020, 19:08

NKWD Davienku to miało siepaczy, oprawców etc. a rezuny to "specialite de la maison" twojej banderowskiej "batkiwszczyny".

rozczochrany
środa, 26 sierpnia 2020, 10:55

Niezależnie od tego czy Białoruś zostanie przejęta przez Rosję czy przez Unię Europejską, Białorusini jeszcze zatęsknią za Łukaszenka. Baćka umiał balansować miedzy mocarstwami i otrzymać niezależność Białorusi od Rosji większą niż Polska w UE. Dlatego i Rosja i zachód mieli go już dosyć i postanowili wymienić na swoich wykonawców poleceń. Błędem Łukaszenki było niedopuszczanie by na Białorusi bardziej rozwinął się prywatny biznes. Są tam jedynie małe prywatne firmy i kilka większych. Wszystkie fabryki są państwowe. Państwowe są też gospodarstwa rolne. Prywatne rolnictwo i firmy przemysłowe spowodowały by większy rozwój gospodarczy i powstanie klasy średniej. Oddaliło by to protesty i przedłużyło by to jego rządy. Być może Łukaszenka bał się, że wyrosną mu oligarchowie jak na Ukrainie. Formuła rządów Łukaszenki wyczerpuje się. Ludzie podsyceni do buntu z zewnątrz, chcą czegoś innego, lepszego. Nie zdają sobie jeszcze sprawy jaka będzie cena zmian i co ich czeka. Czy sobie poprawią? Prędzej pogorszą i za parę lat będą żałować.

ałtor
środa, 26 sierpnia 2020, 14:57

Powstanie klasy średniej, sprzedaż ziem rolnych, fabryk zachodnim koncernom a później sukcesywne niszczenie klasy średniej i coraz większy podział na bogatą część społeczeństwa i biedniejszą pracującą jak w PL za trochę powyżej średniej. Taki plan mają zachodni myśliciele...

Wnuk Błochina
środa, 26 sierpnia 2020, 19:32

A ci z Rosji jaki mają plan.? Wcielić Białoruś do Rosji, obsadzić stanowiska i firmy Rosjanami, z Białorusinów zrobić roboli pracujących na rosyjskich oligarchów. Szach mat.

Taa
środa, 26 sierpnia 2020, 13:01

Jak Ukraińcy bede sobie wmawiac ze jest lepiej kiedy stan rzeczywisty i liczby temu przecza. Beda uzywali niemieżalnych korszysci ktore to niby powoduja ze jest lepiej. Wieksza niezaleznosc od rosji ktora przeklada sie na wieksze mozliwosci ktore przekladaja sie na mniejszy PKB per, skurczenie gospodarki ect. Sama niezaleznosc to ruch w dobrym kierunku, ale tylko wtedy kiedy nie uzalezniamy sie jeszcze bardziej od innych.

Kot
środa, 26 sierpnia 2020, 19:34

Skurczenie się gospodarki Białorusi to nie w dużej części dar od Rosji spowodowany wojną, oraz kradzieżą Krymu i części zagłębia donieckie go?

Mikroszkop
środa, 26 sierpnia 2020, 12:41

Białoruś nie zostanie przez nikogo przejęta bo UE nie ma takiej fizycznej możliwości ani chęci a FR woli. Protesty gasną a Łukaszenka teraz jest bardziej zależny od Rosji niż przed wyborami ale nie wpuścił wojska do kraju. Tradycyjnie zagranicznych najemników używa się do tłumienia oporu własnej ludności. Nadchodzą czasy terroru.

sża
środa, 26 sierpnia 2020, 10:35

Radio Swoboda, w tle SBU i wszystko jasne...

andys
środa, 26 sierpnia 2020, 12:36

""Te ciężarówki, które przewoziły ludzi. I na jednym z przystanków poinformowali, na stacji benzynowej, mówili — jedziemy na Białoruś" - relacjonował Łysianskyj." Kiedyś pożartowałem - powiedziałem do żony - Lece na Ksiezyc . Żona sie ucieszyła

Whiro
środa, 26 sierpnia 2020, 19:36

To samo mówił przed kamerami Putin. " nie ma nas na Ukrainie, a ja nie kontroluje tego co robią nasi żołnierze na urlopach" Takie tłumaczenie dla dzbana jak ty...

qwert
czwartek, 27 sierpnia 2020, 00:47

Whiro do ciebie pasuje idealnie powiedzenie " lepiej wyglądać jak głupek i milczeć, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości "

Davien
środa, 26 sierpnia 2020, 12:33

I znowu nasz piewca terrorystów i bandziorów z Rosji czyli sża sie pokazał:)

sża
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:18

Widzę, że prawda zabolała sympatyka banderowców.

andys
środa, 26 sierpnia 2020, 12:32

Popieram, i jeszcze te 15 tys rubli .... W sumie artykulik dla bardzo naiwnych i przekonanych (dla podtrzymania na duchu)

Tweets Defence24