Minister obrony Białorusi o "zagrożeniu" z zachodu. Wojsko wkroczy do Grodna?

23 sierpnia 2020, 08:51
SPtriathlon2016-17
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Destabilizacja kraju może zostać przez siły zewnętrzne wykorzystana jako pretekst do siłowej zmiany władzy na Białorusi – zameldował w sobotę minister obrony gen. Wiktar Chrenin prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence w Grodnie. Ostrzegł, że siły NATO mogą zaatakować od strony Polski.

„W obecnej sytuacji działania bloku siłowego Białorusi na rzecz stabilizacji sytuacji mogą zostać przedstawione jako ludobójstwo własnego społeczeństwa i wykorzystane jako pretekst do zmiany władzy w kraju metodą siłową” – oświadczył Chrenin, cytowany przez agencję Interfax-Zachód. Taki scenariusz, jak wskazał, jest możliwy, przy wykorzystaniu oddziałów wysokiej gotowości, rozmieszczonych w pobliżu białoruskiej granicy.

„Dla zapewnienia wsparcia z powietrza może być wykorzystane 18 samolotów F-16 USA, niedawno przerzuconych do polskiego Łaska z Niemiec. Czas dolotu do granicy wynosi około 22 minut” – oświadczył Chrenin. Dodał, że wojska NATO przygotowywane są przede wszystkim do reagowania kryzysowego i do działań ofensywnych.

„By nie dopuścić do takich scenariuszy, przewidzieliśmy działanie sił natychmiastowego reagowania i szybkiego rozmieszczenia” – powiedział minister.

W sobotę Łukaszenka przeprowadził inspekcje wojsk na poligonie pod Grodnem. Odbywają się tam obecnie manewry taktyczne białoruskiej armii. Prezydent nakazał ogłoszenie pełnej gotowości bojowej na kierunku zachodnim i reagowanie „bez uprzedzenia” na naruszenia granicy państwowej.

Wypowiedź ministra obrony Białorusi należy oceniać pod kątem kilku aspektów. Po pierwsze, jest to charakterystyczne dla władz białoruskich zastraszanie rzekomą "agresją" państw NATO, choć wiadomo, że nie mają one żadnych zamiarów naruszania integralności terytorialnej Białorusi, czy w ogóle podejmowania jakichś działań wojskowych wobec kryzysu. Po drugie — co warto zauważyć — szef białoruskiego MON mówi o sytuacji w której sąsiedzi Białorusi mogliby uznać sytuację w Grodnie za ludobójstwo.

To może wskazywać na przygotowania do eskalacji działań ze strony sił bezpieczeństwa (być może wspartych przez armię — głównie Siły Specjalnych Operacji). Taka eskalacja mogłaby przybrać formę wprowadzenia na ulice wojska i wykorzystania do tłumienia protestów ostrej amunicji, jeśli standardowe środki, będące na wyposażeniu OMON-u czy wojsk MSW, nie okażą się skuteczne.

PAP/Defence24

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 99
Reklama
12345
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 15:14

A wg. mnie zajęcie Grodna przez Polskę to całkiem dobry pomysł. Grodno prawie od zawsze było polskie. Czas najwyższy, aby do RP powróciło.

spoko
środa, 26 sierpnia 2020, 14:59

Juz kremlowska propaganda w akcji

Da da Misza
wtorek, 25 sierpnia 2020, 07:20

Piszesz na Polecenie Łukaszenki czy Putina??!!!??!! Oczywiście głupotę piszesz. !!

Marek
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 23:54

A według mnie lepiej by było, gdybyśmy sobie mogli wsiąść w auto i bez żadnych formalności pojechać do Mińska. Tak samo jak bez żadnych formalności Białorusini mogli by sobie jeździć do Warszawy.

Roundup
wtorek, 25 sierpnia 2020, 11:02

Rozsądna idea ... problem to starzejący się "baćka" i jego klakiery :/

4321
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 20:30

Moim zdaniem dobrym pomysłem jest by piszący nie zajmował się myśleniem skoro sprawiamu to problem

Jan BZ
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 12:25

Gdy władcy wyhodują sobie społeczeństwo o niskim poziomie świadomości, to zyskują m.in. narzędzie manipulacji nim pod nazwą "nasz wspólny wróg". Pomińmy (naiwną w polityce) ocenę moralną - to oczywiste, dawno znane, działanie władzy we własnym interesie. I tak jak wcześniej ekipa Putina wybrała sobie na propagandowe zagrożenie Polskę, tak teraz mocną w tę samą tubę dmie Łukaszenka. To nie jest zaskakujące, to było do przewidzenia. Zaskakujący jest brak od lat sensownej polityki zagranicznej Polski, który ułatwia tamtym krajom grę nami, obstawianiem nas w roli wroga, potencjalnego agresora. To jest albo klęska naszych kolejnych ekip MSZ albo... nasz rząd też pogrywa z własnym społeczeństwem tym narzędziem manipulacji - groźny sąsiad który m.in. odwraca uwagę Polaków od wyczynów tutejszej władzy.

Max
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 08:34

Ruskie i rodzime proruskie trolle wpisują prowokacyjne treści i potem same sobie na nie odpowiadają. Zabawne, w szczególności dlatego, że takie wpisy każdy normalny Polak wyczuje na kilometry.

Ggmhfg
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 11:49

To oczywiste i zawsze tak było. Na tym polega wojna informacyjna. Inną sprawą jest wyciąganie wniosków na podstawie takich komentarzy. Zawsze mówi to troszkę o bieżących agendach u naszych szanownych sąsiadów.

ech...
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 11:22

Wszyscy tutaj jesteście nie trollami ale jakimiś yeti co to "nie znam się ale się wypowiem".

nie ma mocnych
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 23:56

Kargul z Pawlakiem zapomniał wypastować?

Antysrutnik
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 09:23

Max pełna zgoda.Te same Judasze czerwone antypolskie troluja na innych portalach zazwyczaj radio sputnik to ich baza.

123 abc
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 10:20

@max Dlatego służby wywiadu powinny ich namierzać po IP i prowadzić rejestr piątej kolumny. W przypadku wojny, jeszcze przed wkroczeniem wrogiej armii zaaresztować ich i wtrącić do obozu koncentracyjnego ( nie mylić z obozem śmierci) tak jak Amerykanie robili z Japończykami po ataku na Pearl Harbour. II RP tego nie zrobiła, i to był błąd bo często prowadzili oni akcję - vide Bydgoszcz 1939 oraz następstwo krwawa niedziela.

Max
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 11:20

123 abc ...I mam nadzieję, że to robią. Swoją drogą, demokracja, demokracją, ale pozwalanie na wypisywanie kompletnych bzdur, mających na celu podważanie zaufania ludzi do państwa, sił zbrojnych, itp. powinno być ścigane i penalizowane, bo inaczej sowiecka trollownia zawali wszystkie możliwe fora swoją "wolnościową myślą".

Jan BZ
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 13:21

Tak. Podważanie zaufania do państwa i jego kierownictwa powinno być zabronione. Żadnych krytyk, pytań, wątpliwości. Ewentualnie szeptem? w kuchni? z żoną? Bo władza wie co robi i państwo samo w sobie jest mądre. Tą metodą władza i Państwo Polskie formowało obywateli w latach 30. i dlatego, siła zaufania do państwa, broniliśmy się aż te kilka tygodni.

Marek
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 23:59

Jest pewna różnica między tym o czym piszesz a ordynarną pro rosyjską propagandą.

i tyle w temacie Bydgoszczy
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 12:58

@123 abc, Max, Antysrutnik No tak: ein Volk, ein Reich, ein Führer a każdy inaczej myślący do gazu... acha, ip. można zamaskować, zmienić, lepiej notować mac address karty

Marek
wtorek, 25 sierpnia 2020, 00:00

Ruską agenturę, łącznie z agentami wpływu należy mieć pod kontrolą.

mzs
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 08:09

Niech lepiej pilnują swojej wschodniej granicy przed zielonymi ludzikami. Militaryzacja zachodniej granicy to czysto propagandowa gra.

Realista 1
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 07:56

Uważajcie grzybiarze żeby nie przekroczyć granicy, bo może się to źle skończyć.

Dominik
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 02:32

Te bajki o NATO i Grodnie to legitymizacja/usprawiedliwienie obecności wojska na ulicach oraz jego relokacji na obszarze Białorusi ... z drugiej strony obecność wojsk białoruskich na granicy polskiej i litewskiej to zabezpieczenie potencjalnej "bratniej pomocy" od "bratniego narodu rosyjskiego".

DYREKTOR fshut
niedziela, 23 sierpnia 2020, 22:45

OBYWATELE BIAŁORUSINI .by zniszczyć ul który rządzi truteń należy albo zutylizować strzałem kontrolnym w czoło ale to może rozjuszyć jego pachołków i zaczną szaleć z moskiewskimi pachołkami i niszczyć ul albo przestać pracować dla ulu przemysłowo ,administracyjnie ,usługowo i wtedy truteń z pachołkami ucieknie z ula może wyniknąć problem że pachoł Rosji może niszczyć fizycznie wszystkie sfery gospodarcza a wtedy ruskie Iwany poczują zero handlu z Europą i światem ....więc mamy tu koszt i efekt

say69mat
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 08:42

Czy mógłby mi Pan wyjaśnić na czym polega różnica pomiędzy 'odstrzeleniem' Łukaszenki a 'rozstrzelaniem' opozycji??? Przecież 'odstrzelenie' Łukaszenki wiąże się z rozwiązaniem siłowym zastosowanym wobec jego zaplecza politycznego. Jaką zatem motywację do przejścia na stronę opozycji mają mieć stronnicy Łukaszenki??? Na ten przykład rozlew krwi i podziały polityczne i społeczne z czasów wojen napoleońskich w Hiszpanii. Wywarły decydujący wpływ na podziały jakie doprowadziły do wojny domowej w latach trzydziestych ubiegłego wieku. I ... trwają po dziś dzień.

123 abc
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 10:22

@Saymat : DYREKTOR fshut - To jest prowokator, nie wiadomo jakiej proweniencji.

Tadziu
niedziela, 23 sierpnia 2020, 20:04

Bolszewicy jak zajmowali Grodno w 1920 to na dobry początek powiesili 12-Żydów POTEM zaczęło się na serio Przypominam ze z 35tys żołnierzy polskich wziętych do niewoli wróciło 10 tys

Davien
niedziela, 23 sierpnia 2020, 21:35

Czyli ostała się 1/3 żywych. W porównaniu do Katynia to niezły wynik.

WOLNI Z WITEBSKA
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:42

SPOKOJNIE obywatele dla Białoruskich żołnierzy którzy opuszczą /uciekną na teren Polski od pajaca kołchoźnika-paździerza i poproszą o azyl jest godne życie a potem razem zrobi się wyzwolenie Białorusi i wtedy kołchoźnik i jego pachoły uciekną do szamba na wschód gdzie będą pełnić role propagandowych pachołków

Nie lubię hipokrytów
niedziela, 23 sierpnia 2020, 18:51

Komuś się nagle przestała podobać ruska wiosna.

rosja to stan umysłu
niedziela, 23 sierpnia 2020, 18:33

Każdy system totalitarny musi mieć wroga. Wewnętrznego i zewnętrznego. Tutaj Białoruś niczym się nie różni od rosji putina czy zsrr. Tym bardziej że baćka to taki sam bolszewik jak putin. Śmiać mi się chce z tezy że nato tylko czeka. Podobnie jak na krymie. Takie bzdury potrafią pisać tylko rosjanie . Podziwiam też takich którzy sądzili że z baćką można się dogadać. Za obietnice spokoju może uda się zrobić z Białorusi kraj demokratyczny i dostatni. Bzdura nie da się. Dzisiaj Białoruś to taki sam kołchoz jak Rosja. Z takim samym dyktatorem i z takim samym poszanowaniem prawa i jednostki. Dla dzisiejszych Białorusinów Polska to zachód. Z prawem wyboru i wolnością. Dlatego przyjeżdżają tutaj za chlebem i na studia. Tylko Białorusini mogą zrobić porządek w swoim kraju. Niestety obawiam się że skończy się bratnią interwencją sowietów. Tym bardziej że w historii mają to opanowane. Jak trzeba będzie to i referendum będzie to też mają opanowane. Baćka wyląduje gdzieś na wschodzie obok janukowycza. Jak trzeba będzie to go odpicują i postawią na zaszczytnym miejscu . A jak nie to słynne wschodnie herbatki,bądź okna!

SOWA
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 01:11

Zamiast obalać Łukaszenkę trzeba było zabrać się za Putina. Teraz już po ptakach. Aleksdndr rozjuszony ubrany w mundur biega po Mińsku z karabinem, a w Rosji ostatnio zaczęli chorować opozycjoniści. Biorąc pod uwagę ilość przejść dla pieszych w Moskwie, wzrośnie też zapewne liczba wypadków wśród polityków wspierających tzw. demokrację i nie będzie komu robić rewolucji. Niestety obawiam się, że Białoruś wpadnie w łapy Kremla. Tyle będzie z rewolucji. Bierność Rosji w tym wypadku byłaby fatalnym błędem.

Namiestnik Nowosilcow
niedziela, 23 sierpnia 2020, 17:26

To ludzie Sorosa i soldateska z Pentagonu sa zagrozeniem dla Bialorusi! Jestesmy z wami Rusini!

Marek
wtorek, 25 sierpnia 2020, 00:08

Soros i jego filozofia to zagrożenie dla wszystkich. Z Amerykanami włącznie. Pentagon pod to nie podpada.

ofil
niedziela, 23 sierpnia 2020, 17:24

Sytuacja sie ustabilizuje i w Grodnie powstanie Rosyjska baza, wszystko na to wskazuje. Polska bedzie miała to o co tak głosno zabiega.

Chłe, chłe.
niedziela, 23 sierpnia 2020, 17:21

Rozważając czysto teoretycznie: wojsko mamy beznadziejnie słabe i wcale nie wiadomo, czym taka inwazja na Białoruś mogła się skończyć. Przy kilkunastu (?) sprawnych myśliwcach i połowie najwartościowszych czołgów rozmontowanych w Bumarze.

loki
niedziela, 23 sierpnia 2020, 23:06

nick wszystko tłumaczy :)

OnuceWon
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:42

Jak zwykle kłamiesz w żywe oczy zjadaczu słoniny.

Vvv
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 00:15

Fakt kłamie bo rozkreconych 2a4 jest aż 3/4

mega
niedziela, 23 sierpnia 2020, 23:02

A w którym miejscu?

W3-pl
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 00:31

O INWAZJI?

KrzysiekS
niedziela, 23 sierpnia 2020, 16:49

Hm należy zadać pytanie ile mamy jednostek w Polsce w pełni kompletnych kadrowo i gotowych do działania powiedzmy w ciągu 24 godzin?

spoko
środa, 26 sierpnia 2020, 15:05

No i nastepny kremlowski troll zajmujacy sie inwazja na Bialorus

Takie tam przemyslenia
niedziela, 23 sierpnia 2020, 18:54

Żadnej, wojsko jest na letnich urlopach. Nikt im kasy za wakacje nie chce oddawać. Na wschód udało się przerzucić od 2 do 5 czołgów. Kiedy Bumar resztę posklada to nie wiadomo. F-16 też porozbierane i czekają na kasę i części. Jedyne czym można uderzyć to kilka tirów starego sera w nadzieji, że ich wojsko się pochoruje i uda się z nad granicy do latryn. Bije w tej Bialorusi komuś na głowę. Ja na ich miejscu bym się wschodnią granicą interesował. Organizują pewnie wojsku rozrywkę by przypadkiem nie wyszło z koszar protestów wspierać.

Ciekawy
wtorek, 25 sierpnia 2020, 00:12

Myślałem, że bzdury o F-16 zdechły. Jak widać niestety nie. Tak samo jak nie zdechło pierniczenie o Bumarze, mimo, że wiadomo po czyjej stronie leży wina związana z opóźnieniem moderki.

Ok bajdur
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 07:36

Mądry dyktator wymienia jednostki. Wschód z zachodem by nie stacjonowały w rodzinnym regionie. Ukraina tego nie zrobiła i jednostki przylaczyly się do sił porządkowych.

loki
niedziela, 23 sierpnia 2020, 23:09

masz racje takie tam przemyślenia. zastanawiałeś się kiedyś czy takie pitolenie głupot ma sens? cudnie nie jest to prawda ale nie rób z nas kraju 3 świata. i tak wiem niemców i wszystko co obce byś po d... całował taka twoja po zaborcz mentalność.

Kresowiec
niedziela, 23 sierpnia 2020, 16:02

Pozdrawiam Polaków z Grodzieńszczyzny !

loki
niedziela, 23 sierpnia 2020, 23:10

Pozdrawiamy i wspieramy. Trzymajcie się!!!

Smiechow
niedziela, 23 sierpnia 2020, 16:01

O tym kto rozpoczął działania wojenne na Białorusi dowiecie się po wojnie..,oczywiście dowiedzą się ci którzy ocaleją . Nawet gdy wojska polskie i amerykańskie wkroczą na Białorusi ,to usłyszycie że zostały zmuszone ,bo wcześniej naruszona została polska granica .Takie są odwieczne zasady propagandy.. ,a więc oświadczenie polskiego rządu w tej sprawie nie ma żadnej wartości ,to czysta propaganda z punktu widzenia geopolityki.. ,podobnie jak oświadczenia Łukaszenki .W pierwszych dniach września 39 r.w polskiej prasie można było przeczytać o polskich samolotach bombardujących Berlin ,o brytyjskich i francuskich zamieniających Zagłębie Saary w gruzowisko itp .Wszelkie uspokajające dywagacje ekspertów pod hasłem "Nie lękajcie się ,nie będzie bolało" ,sugerujące że przyszła wojna NATO z Chinami i Rosją będzie humanitarna ,bo wymyślono..hehe..pociski precyzyjne i pole działania ograniczy się do obiektów militarnych ,więc ludność cywilna dowie się o kapitulacji przeciwnika z telewizji ,to perfidne działania ludzi ,którzy są za cenni by walczyć z bronią w ręku i zostaną wywiezieni w godzinie W hen,hen..,by zagrzewać naród do walki .Bo takie są zasady gry . W Hiroszimie i Nagasaki nie było wojska ,pozostały kobiety i dzieci ,podobnie było w Tokio ,gdzie podczas nalotów dywanowych zginęło 500 tys. mieszkańców .Wojna to barbarzyństwo z obu stron ,gdzie życie ludzkie nie ma ŻADNEJ wartości ,beznadzieja i rozpacz .Po wojnie fakty barbarzyństwa będą wyciągane przez stronę zwycięską ,a przemilczane własne zbrodnie . Tak ,tak chłopcy z OTK ,miejcie tego świadomość :)

Vivien
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 13:27

Tutaj nie miejsce na brutalną prostą prawdę. Zresztą proszę poczytać - miłośnicy wojskowości, znawcy polityki i eksperci od oznaczania markerem agentów.

niedziela, 23 sierpnia 2020, 18:40

spokojna twoja rozczochrana. jeśli putin nie zacznie wojny to nikt nie zacznie.

Luke
niedziela, 23 sierpnia 2020, 16:00

Polska rosnie w moc I w przyszlosci odzyska ziemie straconom zobaczycie!

Hggffhjhdgjjddt
wtorek, 25 sierpnia 2020, 07:29

Nie prowokuj Władimir z Placu Czerwonego. Jaka u was pogoda w Moskwie.

Sławek
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 09:19

Polska nigdy nie wysunie roszczeń terytorialnych wobec sąsiadów. To byłoby wbrew naszej racji stanu. Mamy swoje problemy, ale tak tragicznie nie jest. To antypolski troling.

Gość
niedziela, 23 sierpnia 2020, 18:57

Chyba tylko po to żeby w nie kasę ladowac? Na co nam biedę przygarniac? Dla prestiżu? Co tam takiego jest?

Davien
niedziela, 23 sierpnia 2020, 20:25

Grodno i Lida to dwa polskie miasta, które powinny zostać nam zwrócone po II WŚ.

Niet troll ruski
wtorek, 25 sierpnia 2020, 07:30

Davien ty Rosija trollu ty ty ty niegrzeczny prowokatorze

Olej rustrolla
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 15:17

To nie ten davien

123 abc
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 11:04

Wrocław, Szczecin i Poznań Niemcom po pierwszej i drugiej wojnie ?

Wr
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 15:19

Z Poznaniem nie przesadzajmy,

radio wolny Chabarowsk
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:51

po ile ten prestiż? ile to będzie kosztowało regiony w tym Chabarowsk?

kustosz
niedziela, 23 sierpnia 2020, 15:35

ciekawy fakt: łukaszenko straszył w miły sposób represjami na tle grafiki ze starym zamkiem w grodnie. zamek jest restaurowany w stylu późnego renesansu i przedstawia prawdopodobnie stan gdy przebywał na nim stefan batory, który pogonił iwana groźnego z inflant i połocka he he

loki
niedziela, 23 sierpnia 2020, 23:11

nice :)

n@ti
niedziela, 23 sierpnia 2020, 13:01

Przed stanem wojennym też u nas prowadzono manewry. Czysto sowieckie rozumowanie!

Marek
niedziela, 23 sierpnia 2020, 17:01

Trudno o inne. Człowiek, który dyrektorował w kołchozie to przecież sowiet.

Stan
niedziela, 23 sierpnia 2020, 12:07

Z racji tego iż mieszkam kilometr od granicy z Białorusią zauważyłem od kilku dni intensywną pracę pilarek spalinowych tuż przed naszym pasem granicy. Dziś też piłują, może dlatego żeby żołnierzy zająć robotą a może tną przejscia do łatwiejszego podejśćia wojsk.

lew
niedziela, 23 sierpnia 2020, 17:50

zwaliska drzewne są do opóźniania wroga

Max
niedziela, 23 sierpnia 2020, 12:02

Czuję duże zaniepokojenie towarzyszy i ich medialnego ramienia. Białoruś wam odpływa i w końcu odpłynie. Zostanie wam już tylko Mongolia. Ale na pewno za chwilę dyżurne hanysy, fankluny i inne adamy wyjaśnią nam, w jakim wielkim błędzie jesteśmy, godząc się na stacjonowanie sił USA w Polsce.

Funek kałbojków
niedziela, 23 sierpnia 2020, 11:47

Oczywiście NATO nigdy nie miało zamiaru nikogo atakować i nikogo nie napadło, tylko sie broniło w Iraku, Serbi, Libii haha

Marek
niedziela, 23 sierpnia 2020, 16:23

Tak. I dlatego zaraz wkroczy ba Białoruś? Dziwne tylko, że nie martwi ciebie to, co w tym kraju wyczynia z ludźmi satrapa, dawny dyrektor kołchozu.

jolo
niedziela, 23 sierpnia 2020, 14:04

co robią wagnerowcy w Libii?

jasg
niedziela, 23 sierpnia 2020, 17:23

To samo co robia amerykanie na ukrainie. Dowiedziałęs się.,

Fastback
wtorek, 25 sierpnia 2020, 07:32

Eh ty kłamliwy trolku Putina

Onuca 4
niedziela, 23 sierpnia 2020, 18:42

Dlaczego kłamiesz! Amerykanie nie walczą na Ukrainie.

iop
niedziela, 23 sierpnia 2020, 18:15

co robią rosjanie na ukrainie?

Paragraph23
niedziela, 23 sierpnia 2020, 16:15

@jojo Pracują.

P wawa
niedziela, 23 sierpnia 2020, 11:41

Chcemy czy nie ale musimy być gotowi do wejścia na Białoruś jeśli zrobi to Rosja.

Marek1
niedziela, 23 sierpnia 2020, 16:51

Rosyjski OMON i Rosgwardia już tam są. Co najmniej od 16.08.br. kiedy sfilmowano kolumny ciężarowych Kamazów i KTO BTR-80/82 bez jakichkolwiek oznaczeń i tab. rejestracyjnych na rondzie Smoleńsk-Witebsk-Mińsk- Orsza(droga E30/M1). Rosja ma na terenie Białorusi dość własnych baz by bez trudu przyjąć co najmniej kilka tys. ludzi. W razie potrzeby można w parę h sprowadzić kolejne jednostki w warunkach, gdy w zasadzie nie istnieje granica między RB, a FR i nikt nie będzie stawiał oporu. Takie są tam REALIA, a nie idiotyczne mrzonki i wishfull thinking uprawiany przez rodzimych politykierów-dyletantów.

Roch
niedziela, 23 sierpnia 2020, 14:24

Rosja już tam jest incognito. Ktoś przecież musiał maltretować w nocy ludzi na gestapo

niedziela, 23 sierpnia 2020, 14:18

lepiej wesprzeć

michalspajder
niedziela, 23 sierpnia 2020, 11:29

Mam nadzieje,ze Lukaszenka nie pojdzie na calosc.Bo wtedy i tak przegra,a Bialorus wpadnie w lapy Rosji.Zaloze sie,ze Putin juz ma jakiegos kandydata w zanadrzu i tylko z Kremla obserwuje,jak sie to wszystko potoczy.

SOWA
niedziela, 23 sierpnia 2020, 15:31

Oczywiście, jak będzie trzeba to Łukaszenkę Kreml zastąpi kandydatem wybranym w demokratycznych wyborach lub innym człowiekiem układu, który obali dyktatora i szybko osądzi ku radości protestujących tłumów. Jednym słowem przegra Białoruś.

yaro
niedziela, 23 sierpnia 2020, 11:47

Łukaszenka już tema załatwił, opozycje siedzie w koncie i chlipie bo cały majdan poszedł w żopę. Kasy z UE zabrakło.

P.M.
niedziela, 23 sierpnia 2020, 11:28

Mamy "wojenkę" na życzenie mądrzejszych - przekombinowali z tzw. opozycją. Za mało IM ziemi po 1989, to tęsknią aż terenami po Kaukaz. Kto tego nie rozumie niech sięgnie do historii z 1938 roku - to nie wypowiedź antydemokratyczna a fakt P.S. Tak dobrze "żarło" za Jelcyna i wówczas im się nie udało, może teraz będzie "lepiej".

Olej rustrolla
niedziela, 23 sierpnia 2020, 12:50

P.M. Polską racją stanu jest samodzielne lub nie, wyrwanie się Białorusi spod opiekuńczych skrzydeł Rosji i rozwój społeczny demokratycznego społeczeństwa i gospodarczy państwa bez zniewalającego wpływu Moskwy, a nie jakieś wydumane roszczenia terytorialne, czyli zabór białoruskiego terytorium; przekaz płynący z powyższego wpisu niczym nie różni się od kremlowskiej narracji obecnie rozpowszechnianej w ruskich mediach. PS. Adresatem mojego komentarza, nie jest rustroll P.M., tylko pozostali czytelnicy.

yaro
niedziela, 23 sierpnia 2020, 11:46

"Już po opozycji na Białorusi, naród poszedł po rozum do głowy i całe to "towarzystwo" które dostało na działalność 35 mln EU m.in. od Polski podgoniło, obecnie są porobione zrzuty ekranów ze strony www na której są umieszczone adresy rodzin milicjantów i zdjęcia należących do nich samochodów które publikowało znajdujące się w Warszawie koordynacyjno-informacyjne centrum Nexta." ---- coś jeszcze chcemy dodać do tej informacji. Powiedzmy sobie ---- " w co Polacy nasz rząd nas wkręca" naprawdę to popieramy ?

W3-pl
niedziela, 23 sierpnia 2020, 21:53

My,.MY?? Co TY popierasz, to widzimy, na polskim forum!!! Od lat, jak to Israel wystraszony pancyrem, odpala pociski znad Libanu...albo : dlaczego nie piszemy o dostawach rosyjskich bomb do Indii ( Bo do ataku w Kaszmirze woleli izraelskie spice z mirage 2000). Lub, czy widzimy spadek Trzech uh-60, jednego tygodnia, z 3000 na globie....a w Syrii, nAjnowsze Ruskie to NIET spadajut

Anty
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:02

Tak tak... zawsze mnie zastanawia jak takie forumowe trolo dziwaki za wschodu wchodzą w posiadanie wiedzy o tym kto jest czyim agentem, jakie są źródła przelewów i finansowania. Żaden poważny wywiad nigdy by tego nie ujawnił. Zwykle trolostwo moskali w poszukiwaniu jeleni co te bajeczki lykna

qwas
niedziela, 23 sierpnia 2020, 16:54

Naprawdę wierzysz w pierdoły którymi tu śmiecisz ?? Eee, aż tak głupi to chyba nie jesteś tow. polskojęzyczny

gregoz68
niedziela, 23 sierpnia 2020, 15:10

No pewnie, że podgoniło. Odpocznijcie.

co ty nie powiesz?
niedziela, 23 sierpnia 2020, 14:03

tanie fejki łukaszenki. niech lepiej OMONowcy zdejmą te maseczki zanim zaczną pałować, byśmy wiedzieli że to nie przebierańcy.

wizz
niedziela, 23 sierpnia 2020, 17:27

Przyjedź do Warszawy to tez dostaniesz pałą, heheheheh

say69mat
niedziela, 23 sierpnia 2020, 11:15

@Po drugie — co warto zauważyć — szef białoruskiego MON mówi o sytuacji w której sąsiedzi Białorusi mogliby uznać sytuację w Grodnie za ludobójstwo. ... brzmi groźnie. Tak jakby Łukaszenka postanowił dokonać siłowej pacyfikacji opozycji politycznej połączonej z eksterminacją opozycyjne nastawionej ludności cywilnej. NATO ma zatem poważny problem, ponieważ w przypadku próby ludobójstwa na Białorusi musi reagować.

Przemyslenia
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:11

Jak ma dokonać pacyfikacji opozycji? On już przegrał, połowę kraju zamknie? Może teraz jeszcze przeżyje ale przyszłości on już nie ma. Niby ludzie będą go znowu kochać? Im silniej będzie tlumil protesty tym wiekszy będzie opór. Najgorsze będzie to jak ludzie przestaną chodzić na demonstracje a zaczną mu krecia robotę robić. Pomoc rosji to też wielkie ryzyko. Co to za przywódca co kraj za stołek sprzedał? Te bajeczki o agresji nato itp... myślicie, że zwykli Białorusini w to uwierzą? Zweryfikuja sobie to w krótkim czasie. Wszystkich źródeł internetu nigdy nie da się odciąć w kraju. Lukaszenke wykoczy ta sama rzecz co Janukowycza. Ludzie nie chcą w biedzie żyć.

Marek1
niedziela, 23 sierpnia 2020, 17:06

NIE musi. No bo niby na JAKIEJ podstawie ?? Oczywiście byłby wielki wrzask, oburzenie, groźba sankcji, ale zanim ta skłócona do imentu "kolektywna Europa" byłaby cokolwiek w stanie realnie zrobić, to z ros. baz na Białorusi i przez granicę wylazłoby ze 30 tys. ros OMONU i Rosgwardii, a Łuka miałby śmiertelny zawał/udar. Białorusini(duża większość) przywitaliby "braci-wyzwolicieli" od krwawego tyrana kwiatami, a Putin namaściłby nowego, "opozycyjnego" namiestnika Moskwy dla RB(np. Babaryka). Po pokojowym już dalej przejęciu władzy przez "opozycję" nasiliłyby się procesy integracyjne w ramach ZBiR, aż do pełnej integracji i powstania granicy polsko-rosyjskiej na Bugu. Ot i cała historia, a także efekt idiotyzmu polskich władz w postaci braku od 30 lat jakiejkolwiek polityki wschodniej RP ...

Pumpkin
niedziela, 23 sierpnia 2020, 14:54

Mysle ze chca chodzi o to zeby zabic kilku bialoruskich polakow. Ma to sprowokowac polske do zasygnalizowania mozliwosci uzycia sily a wtedy juz rosja wchodzi zapewniac pokuj. Jestem pewien ze sie znajdzie kilku chetnych do strzelania do cywili Jak nie na bialorusi to w rosji. Pytanie czy sie narod da zastraszyc.

Chabarowskaja Narodnaja Respublika
niedziela, 23 sierpnia 2020, 13:49

wschodnia granica Białorusi jest praktycznie niepilnowana. nie wiadomo czy nie przyjdą stamtąd uzbrojone bandy w celu prowokacji i czystek etnicznych. wystarczy zobaczyć co się od czasu do czasu dzieje między Armenią a Azerbejdżanem-jakieś strzały z jednej strony, potem z drugiej i wojna na całego (pytanie zadania czyjej stolicy na obszarze posowieckim wykonuje strzelec?).

clash
niedziela, 23 sierpnia 2020, 12:05

Nie musi .....Rosja zrobi to pierwsza.....

anal_i_tyk
niedziela, 23 sierpnia 2020, 11:04

Oczywiście następnym etapem będzie bratnia pomoc zza wschodniej granicy i wkroczenie wojsk radzieckich (celowo pisane) mających bronić Białoruś przed inwazją NATO.

pocig
niedziela, 23 sierpnia 2020, 17:28

Prawidłowo, Ojczyzny trzeba bronic gdy wróg napada.

Tweets Defence24