Nowa broń elektroniczna na amerykańskich okrętach?

10 sierpnia 2021, 09:01
210526-N-DN347-1005 rufa
Umieszczony na rufie jeden z trzech systemów antenowych nowego systemu walki elektronicznej na pokładzie lotniskowca USS „Abraham Lincoln”. Zdjęcie z lipca 2021 roku. Fot. US Navy
Reklama

Amerykańscy dziennikarze zauważyli, że dwa amerykańskie lotniskowce: USS „Abraham Lincoln” i USS „Carl Vinson” wysłane w tym roku na misje na Pacyfik zostały wyposażone najprawdopodobniej w nowy, radioelektroniczny system samoobrony. Dowodem na to mają być niespotykane na innych jednostkach pływających US Navy trzy zestawy antenowe, które w taki sposób zostały rozmieszczone na burtach i rufie, by zapewnić możliwość działania systemu wokół okrętu - bez stref martwych.

Po raz kolejny dziennikarze zwrócili uwagę na nowe systemy radioelektroniczne zainstalowane na okrętach amerykańskiej marynarki wojennej. Tym razem zauważono obecność kilku charakterystycznych anten ścianowych na dwóch lotniskowcach o napędzie atomowym typu Nimitz: USS „Abraham Lincoln” (CV 70) i USS „Carl Vinson” (CV 72). Okręty te zostały wysłane na misje w rejon Pacyfiku stąd od razu padło podejrzenie, że dostrzeżone systemy antenowe są elementem kolejnego systemu walki elektronicznej, a jego głównym zadaniem ma być obrona przed rakietami przeciwokrętowymi.

Na każdym z tych lotniskowców zamontowano trzy zestawy antenowe, umieszczając je na rufie - pod pokładem lotniczym oraz wysięgnikach zainstalowanych na obu burtach w okolicy śródokręcia. Zakłada się, że dzięki temu udało się zabezpieczyć pokrycie całej strefy wokół okrętów. Jak na razie nie wiadomo jednak konkretnie, o jakie urządzenie chodzi. Na pewno nie dokonano wymiany wcześniej wykorzystywanego systemu walki elektronicznej AN/SLQ-32, ponieważ jego anteny są nadal widoczne na obu lotniskowcach. Dodatkowo należy pamiętać, że system ten przechodzi właśnie modernizację w ramach programu SEWIP (Surface Electronic Warfare Improvement Program) i program ten podobno zakończył się powodzeniem.

Reklama
Reklama

Nowy system antenowy nie przypomina też tych anten, jakie wykryto na amerykańskich okrętach i zidentyfikowano jako prawdopodobnie element kompleksu walki elektronicznej AN/SLQ-59 (on również był zamontowany głównie na okrętach udających się w rejon azjatyckiego Pacyfiku). Na lotniskowcach zainstalowano bowiem wieżyczkę, która kształtem do złudzenia przypomina lądowe radary dalekiego zasięgu wczesnego ostrzegania, z tym, że jest ona wielokrotnie mniejsza. Amerykańscy dziennikarze uznali, że cały ten system może się w ograniczonym zakresie obracać, jednak zaprzecza temu dokładniejsza analiza zdjęć. Widać na nich wyraźnie, że wieżyczki zostały przymocowane do pokładu na stałe, za pomocą stalowych amortyzatorów.

image
Wieżyczka nowego systemu walki elektronicznej zamontowana na lotniskowcu USS „Carl Vinson” jest przymocowana do pokładu na stałe – za pomocą amortyzatorów. Fot. U.S. Navy

Sama „ściana” anteny ma charakterystyczny, obły kształt – bardzo przypominający antenę wielofunkcyjnego radaru aktywnego APAR (Active Phased Array Radar), wykorzystywanego na niderlandzkich, duńskich i niemieckich fregatach. Przypuszcza się więc, że i w tym przypadku zastosowano aktywną antenę ścianową klasy AESA (active electronically-scanned array), z elektronicznym kształtowaniem i sterowaniem wiązką.

image
Żółte i czerwone pasy ostrzegawcze zgodne ze standardami RADHAZ na pokładzie, z przodu i boków wieżyczki, wyraźnie wskazują, że nowy system na pokładzie lotniskowca USS „Carl Vinson” to urządzenie promieniujące silny sygnał elektromagnetyczny. Zdjęcie z kwietnia 2021 roku. Fot. US Navy

Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na adaptacyjne przeszukiwanie przestrzeni, ale również na elektroniczne kontrolowanie emitowanego sygnału, w taki np. sposób by w danym miejscu przestrzeni skupić większa moc promieniowania elektromagnetycznego. Jak na razie dopuszcza się jednak wszelkie możliwe zastosowania operacyjne dla nowej instalacji. Nie wyklucza się więc, że jest to jakiś typ radaru lub urządzenia łączności. Najbardziej prawdopodobna jest jednak koncepcja, że Amerykanie wprowadzili na swoje lotniskowce bardzo silny system aktywnych zakłóceń elektromagnetycznych, a więc rozbudowali na lotniskowcach istniejący tam system walki elektronicznej AN-SLQ-32 w ramach 3-go etapu programu SEWIP.

image
Widoczne na burtach lotniskowca USS „Carl Vinson” kompleksy antenowe systemu AN/SLQ-32 (w ramkach zielonych) i kompleksu antenowego niezidentyfikowanego systemu najprawdopodobniej zakłóceń radioelektronicznych. Zdjęcie z czerwca 2021 roku. Fot. US Navy

Podejrzewa się nawet, że Amerykanie mogli wykorzystać już istniejące rozwiązanie i zaadaptowali do swoich potrzeb południowokoreański system walki elektronicznej Sonata SLQ-200, który jest przeznaczony do zakłócania głowic nadlatujących rakiet przeciwokrętowych. System ten jest jednak umieszczony w innej obudowie i ma osłonę anteny bardziej kulistą – świadczącą o mniejszym zaawansowaniu technicznym.

Bez względu na to, co w rzeczywistości zostało zamontowane na amerykańskich lotniskowcach, najważniejsza jest szybkość, z jaką te nowości są wprowadzane na pokładach poszczególnych jednostek pływających oraz umiejętność utrzymania tajemnicy na temat realizowanych prac. Amerykanie pokazują w ten sposób, że poważnie podchodzą do pojawiających się zagrożeń, wprowadzając bez ostrzeżenia cały czas środki je eliminujące. Pomaga w tym rozwój technologii mikrofalowych zmniejszających rozmiary urządzeń – w tym przede wszystkim systemów antenowych, a jednocześnie zwiększających ich możliwości – w tym przede wszystkim jeżeli chodzi o moc.

image
Umieszczony na rufie jeden z trzech systemów antenowych nowego systemu walki elektronicznej na pokładzie lotniskowca USS „Abraham Lincoln”. Zdjęcie z maja 2021 roku. Fot. US Navy

Jest więc bardzo prawdopodobne, że coraz bliższy jest moment wprowadzenia na amerykańskich okrętach faktycznej broni elektromagnetycznej, która silnym sygnałem mikrofalowym będzie w stanie wyłączyć lub nawet zniszczyć systemy elektroniczne na zbliżających się platformach przeciwnika. Będzie to również oznaczało, że Amerykanie wreszcie znaleźli sposób na roje dronów, które jak dotąd mogą działać praktycznie bezkarnie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Reklama
TJ
piątek, 13 sierpnia 2021, 09:44

"ma osłonę anteny bardziej kulistą – świadczącą o mniejszym zaawansowaniu technicznym" Nie wiem co jest w środku, ale kuliste ŚWIADCZY o czyms.

Hanys
środa, 11 sierpnia 2021, 17:57

Burty amerykańskich lotniskowców są wprost oblepione tratwami pneumatycznymi. Na Kuzniecowie tego nie ma. 1)Rosjanie wierzą, że Kuzniecow nigdy nie zatonie? 2)Jak zatonie to po prostu będzie więcej Bohaterów Rosji. 3)Jak zatonie to i tak w suchym doku więc załoga sama sobie poradzi?

Wolverine
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:09

To są działka strzelajace tęczą

Hanys
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:32

Przed kindżałem lecącym 9 mach i tak im to nic nie pomoże.

Boczek
wtorek, 17 sierpnia 2021, 15:38

9 Ma na poziomie morza mówisz? Ile sekund?

Ad. Kuźniecow,duma rosyjskiej floty
czwartek, 12 sierpnia 2021, 04:01

Czy w razie W. Kuźniecow wyjdzie w morze?

GB
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:14

Poki co nie ma śrub. I na razie nie ma doku w którym można by je zamontować.

Davien
środa, 11 sierpnia 2021, 10:55

Hanysku, na Kinzały to sa SM-2/6 wiec daruj sobie bajeczki

Polak nawet nie wie, że Rosjanie to Słowianie
środa, 11 sierpnia 2021, 15:52

SM-2/y nie ma analoga na całym świecie

sowietdziczwostoka
środa, 11 sierpnia 2021, 16:43

jest najlepsze

GB
środa, 11 sierpnia 2021, 10:23

Nie musi. Ten Kinżdzał jeszcze w nic nie trafił. Nawet na rosyjskich testach.

Davien
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 18:54

Nigdy nawet nie pokazano trafienia Kinżała w cokolwiek:na filmikach odpalaja Kinżała a w cel uderza Iskander-M:))

beneder
środa, 11 sierpnia 2021, 10:14

Primo, od kiedy Kindżał może zwalczać ruchome cele, secundo od kiedy to balistyki serii Iskander (więc też Kindżał) w ogóle trafiają w cel? Tertio wreszcie, prędkości hipersoniczne przy prędkości światła z jaką porusza się fala elektromagnetyczna są pomijalne.

Pablo
środa, 11 sierpnia 2021, 09:50

Czytaj ze zrozumieniem! Nie na takie zagrożenie jest to przeznaczone! A na tą twoją zabawje 9 mach też coś mają, ale pi co karmić ruskie kompleksy!

środa, 11 sierpnia 2021, 09:31

Racja kindżał i tak jest ślepy jak kret i bez tego systemu zakłóceń. Powodzenia w przejściu dziesiątek pocisków SM3, SM6, ESSM, SeaRam eskorty.

komsomolec hanys
środa, 11 sierpnia 2021, 09:19

Masz rację kindżałowi już nic nie pomoże. Zaszczepiłeś się sputnikiem już czy nadal uciekasz? ;)

say69mat
środa, 11 sierpnia 2021, 07:58

Jeżeli idziesz i nadziejesz się na kamień to odczuwasz ból. Niezależnie czy idziesz szybkim krokiem, czy lecisz z prędkością 9M.

Piotr
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:17

No, no. Ruskie Zirkony będą teraz ślepe.

bosman
wtorek, 10 sierpnia 2021, 15:43

Zamontujmy na naszych starych kutrach w widocznym miejscu przecięte kule z plexi. Wszyscy się bedą zastanawiać co to za nowy radar mamy......

Mieczysław
wtorek, 10 sierpnia 2021, 15:03

Zaadaptowali. Wykonali adaptację, nie adopcję systemu walki Sonata.

Jontek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 14:37

A to nie chwalili się że nie ma w mirze analoga? Oj czekaj to nie to mocarstwo i nie ten lotniskowiec,sorry

Funklub Daviena i GB
wtorek, 10 sierpnia 2021, 14:31

Anteny ścianowe stosowane przez US Navy mają swoje wady. Ten system po prostu ma wyeliminować te niedoskonałości.

icndi
wtorek, 10 sierpnia 2021, 12:29

kolejny wyścig zbrojeń, tym razem USA-Chiny. To też pokazuje jak bardzo Rosja została w tyle, a teraz odskok USA i Chin będzie jeszcze bardziej przyśpieszał.

Hanys
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:32

Rosja wam jeszcze zasadzi ostatniego kopa, gdy będziecie leżeć.

Matt
środa, 11 sierpnia 2021, 09:16

Rosja sama sobie zasadzi kopa. A wiesz czym ? Rosję od dawna toczy rak pijaństwa na skalę galaktyczną . Dodajmy do tego oligarchiczno łagierniczy system społeczno poityczny.Resztę sam sobie dopowiedz a nie gadaj jak to Rosja wszystkim dokopie.

Bez UE bylibyśmy biedniejsi o jedną trzecią
czwartek, 12 sierpnia 2021, 13:07

Komunizm w Rosji trwał 30 lat dłużej a PKB na gł. przed sankcjami był wyższy niż P. futrowanej przez UE

środa, 11 sierpnia 2021, 00:01

Kłuje was dobrobyt w Polsce

Polak nawet nie wie, że Rosjanie to Słowianie
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:47

Pomyliłeś Rosję z Polską

i tak i nie
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:33

Rosjanie to tylko w 80% słowianie.

Kałmucki Słowianin
czwartek, 12 sierpnia 2021, 04:04

nie przesadzaj,może co najwyżej w obwodzie kaliningradzkim

Pulsar
środa, 11 sierpnia 2021, 09:24

W 20 % - zwykle w 80 procentach rozróżniam ludzi zza Bugs po ich twarzach. Zwykle mają silne lub mniej rzucające się w oczy mongoidalne cechy. Jak nie od przodu to z boku twarzy widoczne. Takie nienaturalne spłaszczenia mniejsze lub większe, linie szczęki, większe niż u nas kości policzkowe.

antyUSA
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:42

W tym wyścigu będę kibicować Chinom, bo bardzo nie lubię USA. Bardzo chętnie zobaczę upadek zbrodniczego USA...

środa, 11 sierpnia 2021, 09:34

Sasza pierwsze co po tym zrobią Chińczyki to pozamykają was w obozach na przejętej Syberii wyspy graniczne już oddaliście.

Matt
wtorek, 10 sierpnia 2021, 21:59

Obyś nie wspominał hegemonii USA z łezką w oku...... Syberia wam odpadnie a wasze kolonie karne będą się jawić jako sanatoria w porównaniu do chińskich.

Mex
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:49

zbrodnicze Chiny ludowe doprowadziły do śmierci 60-65 mln własnych obywateli, ja im nie kibicuję

Marco64
wtorek, 10 sierpnia 2021, 20:03

Naprawdę wolisz gułag?

Tweets Defence24