Niemieckie Leopardy dla polskiej armii

21 listopada 2013, 09:55
Leopard 2A4 - fot. 10BKPanc
Reklama

W najbliższy piątek w Poznaniu minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisze umowę zakupu dla Polski 119 czołgów Leopard 2. Za niemal miliard złotych pozyskamy 105 wozów Leopard 2A5 i 14 nieco starszych Leopard 2A4. Dołączą one do 128 Leopardów 2A4, które od dekady już służą w polskich Wojskach Lądowych. 

O planowanym zakupie drugiej brygady niemieckich czołgów informowaliśmy jako pierwsi, gdy kwestia ta była zaledwie wnioskiem ministra obrony narodowej na posiedzeniu rządu. Dziś jest to już decyzja przesądzona. Z chwilą przyjęcia tych wozów na uzbrojenie, Wojsko Polskie stanie się jednym z największych użytkowników czołgów Leopard 2. Nie tylko w NATO.

Posiadając dwie brygady pancerne tych maszyn, powinniśmy pomyśleć o ich możliwie długiej eksploatacji. W odróżnieniu do innych użytkowników Leopardów w wersji 2A4, dotychczas nie myśleliśmy wiele o ich dostosowaniu do aktualnych standardów. Kwestia ta pojawiła się w planach finansowych MON dopiero niedawno. 

W pierwszej połowie bieżącego roku rozpoczął się dialog techniczny a 28 listopada mija termin składania ofert na modernizację 128 czołgów Leopard 2A4 do standardu "Leopard 2PL". Program ten ma kosztować nawet 2 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż piątkowy zakup "nowych" maszyn. Dlatego należy poważnie przemyśleć zakres tejmodernizacji. Wielu ekspertów mówi, że należy pomyśleć o kompleksowym rozwiązaniu, obejmującym też świeżo nabyte wozy.

Modernizowanie 2A4 do czystej wersji 2A5 jest nieracjonalne, bo na rynku dostępnych jest znacznie więcej gotowych rozwiązań, które wychodzą znacznie dalej niż projekt 2A5 - słysząc o planowanym zakupie mówił jeszcze we wrześniu Andrzej Kiński, redaktor naczelny Nowej Techniki Wojskowej. - Doprowadzanie do samego standardu 2A5 jest błędem. Trzeba stworzyć wspólną koncepcję dla tych dwóch wersji, którą dostosujemy do wyższego standardu. 

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Reklama
andrzej
wtorek, 8 kwietnia 2014, 09:38

Polska powinna zakupic leopary 2A7

tozi
poniedziałek, 23 grudnia 2013, 02:19

"~Noslat [2013-11-24 19:22] APEL DO WSZYSTKICH HEJTERÓW, KTÓRZY WIDZĄ ZAWSZE ZŁĄ STRONĘ KAŻDEJ WIADOMOŚCI, NAWET TEJ NAJLEPSZEJ Ludzie! Powtarzacie słowo w słowo to samo, pisząc niepoprawnie po polsku, wywrzaskując swoje własne zdanie, poniżając wszystko co się da. Jaki jest tego cel? Naprawdę uważacie, że Wy, niezważając już na wasze wykształcenie, jesteście mądrzejsi niż zastępy specjalistów z ministerstw (wielu z nich przecież jest NIE partyjnych, bądź co bądź odpowiednio wykształconych), którzy zaszli tak daleko i zapracowali na to?! Tylko nie nawijajcie mi tu o łapówkach, takie zjawisko to była, jest i będzie w Polsce mniejszość. To chyba coś świadczy o człowieku, że piastuje wysokie stanowisko, albo jest gdzieś u dołu tej całej piramidy i zależy mu tylko na tym, żeby napchać bebech, ponarzekać i korzystać z opieki państwa. Odnośnie tematu: DLACZEGO ZAWSZE KOMENTUJĄ CI, KTÓRZY NIE POWINNI, CI, KÓTRZY NIE ZNAJĄ SIĘ NA TEMACIE, A UWAŻAJĄ SIĘ ZA SPECJALISTÓW W KAŻDEJ DZIEDZINIE?! (i nie mają nawet rozumu, żeby przed rozmową na temat zaczerpnąć wiedzy chociażby z tej wikipedii, obejrzeć kilka filmików na YT prawdziwych fascynatów tematu) Niech będzie, podejmę nierówną walkę. Najczęściej powtarzana opinia - "zlom od niemcow" Przypomnę, że Leopoard 2A5 rozpoczął służbę w Heer w 1998 roku, a Leopardy 2 obecnie użytkowane w Polsce wyprodukowano w 1987 roku. ZNACIE NOWSZY I LEPSZY CZOŁG PODSTAWOWY? TAK? W TAKIM RAZIE SŁUCHAM... Amerykański M1 Abrams - prod. od 1980 do 1991 - 30-letni złom, na którym opiera się armia USA, mądrale?! Izraelska Merkava - od 1979 roku! (gdyby Polska zakupiła te świetne maszyny, zaraz poleciały by mądre komentarze w stylu "żydy kupujo żydoskie", "swój do swego ciągnie"... Rosyjski T-90 - od 1993 - nie dość, że 20-letni złom, to jeszcze na podstawie T-72 - produkowanego od 1973! Chiński Type 99 - od 1989 Francuski AMX-56 Leclerc - od 1992 NAPRAWDĘ TRZEBA WIDZIEĆ WSZĘDZIE ZŁĄ STRONĘ? ZNACIE WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY KONTRAKTU? ZNACIE SZCZEGÓŁOWO KONKURENCYJNE CENY? JAK TAK, TO CO WAM W ŻYCIU NIE WYSZŁO, ŻE NIE DECYDUJECIE O TAKICH SPRAWACH? Wojna z Niemcami Z Niemiec róbmy sobie wroga, no pewnie, machajmy szabelką, opluwajmy wszystkich bezeceństwami, śmiejmy się z słabszych, to na pewno państwo i naród będzie miało dobrą reputację w Europie. Ale kto będzie miał tyle siły, żeby mój skromny apel przeczytać... Przecie to prawie jak (o zgrozo...!) ksionżka! Dłuższe niż artykuł w fakcie... Niemniej chwała, uszanowanie dla tych, którzy nie przyłączają się do tej rozwrzeszczanej ciżby i są wytrwali. PS. Acha, i wymyślcie coś innego. "POlska" "POtrzeba" "PO doopie" już się trochę przejadło. " źródło: http://konflikty.wp.pl/kat,1020231,title,MON-kolejne-czolgi-Leopard-dla-polskiej-armii,wid,16193881,wiadomosc.html

taki ja
środa, 2 kwietnia 2014, 09:34

za te 2 mld mogliby by lepiej dokupić sto nowych czołgów , średnio cena nowych maszyn wynosi około 20 , 30 milionów złotych a więc to by sie bardziej opłacało

ryszard56
czwartek, 13 marca 2014, 23:46

zgadzam sie ,dobrze by było dokupić ze 300 najnowszych,oczywiście wszystkie czołgi i transportery po winne byc wyposażone w aktywna obronę,a wogle to takich po winniśmy mieć z 1000 ,sami to nie wiem kiedy wyprodukujemy,MERKAWA też jest świetnym czołgiem,tylko brać przykład,a mędrców na forum jest zawsze dużo,jak kiedyś w Polskich Sejmikach POZDRAWIAM tozi

tozi
poniedziałek, 23 grudnia 2013, 02:01

Czy ktoś może wie, ile kosztuje nowy Leopard 2A5? Te obecnie zakupione, wyszły mi po 6 300 300 (w tym wozy wsparcia itp.) Pamiętam jak dostaliśmy obecnie użytkowane Leopardy 2A4, wypowiadali się pancerniacy, że to zupełnie nowa jakość w armii, porównując do posiadanych czołgów rodziny T-72. Komfort prowadzenia i większa wygoda. Co do skuteczności... to przede wszystkim kwestia wyszkolenia, a następnie sprzętu. Gdy elektronika zawiedzie, to trzeba samemu korbką pokręcić... i wycelować ;)

yolo
wtorek, 10 maja 2016, 00:40

takich leopardów powinniśmy mieć co najmniej z 2000 i 1500 lekkich czołgów nie licząc transporterów opancerzonych co najmniej 4000 nie mówiąc o langustach czy krabach mamy płaski teren więc powinniśmy dysponować takimi ilościami uzbrojenia nie mówiąc o obronie rakietowej lotnictwie czy śmigłowcach uderzeniowych wystarczy brać przykład z IZRAELA mniejsze państwo a samych merkaw maja 2000 !! lotnictwo 200 myśliwców a my co ?? ehhhhhhh

walerianda
sobota, 23 listopada 2013, 07:42

Niepodległość to rodzime uzbrojenie domorośli eksperci aten zakup to cuchnie szwindlem.

alibaba
sobota, 23 listopada 2013, 19:22

Wymień chłopie kilka ( eee kilka - 2) rodzaje polskiego uzbrojenia,takiego od początku do końca polskiego od projektu po duże ilości zamówione przez armię.

Mariusz Bażan
sobota, 23 listopada 2013, 18:36

W 1939 r. były piękne polskie szable i koniki na niemieckie i sowieckie czołgi. Swoją drogą co polskiego jest w podrasowanym CV90? Polskie cwaniactwo szefów PHO, którzy chcieli wykiwać z zamówień MON inne polskie firmy?

walerianda
sobota, 23 listopada 2013, 07:31

Jeden MLD wydany na złomowanie to trochę przesady, ale osądzimy to jako obywatewle.

polana
sobota, 23 listopada 2013, 11:09

i kolejny nie mający pojęcia o stanie naszego uzbrojenia pancernego, ani o możliwościach naszego przemysłu...

Mariusz Bażan
piątek, 22 listopada 2013, 19:00

Pieprzyć polską zbrojeniówkę i jej "wspaniałe" wytwory. Dlaczego jak miała okazję nie poszła śladem tureckiej i nie popierała przejęcia od razu większej partii Leopardów, nie opracowała pakietu ich modernizacji, a może dzisiaj miałaby do zaoferowania produkt porównywalny z Altay'em. Przez własną głupotę marnych managerów i zadymiarzy ze związków, wojsko musi się ratować zakupem Leopardów 2A5. MON za pieniądze podatników ma bronić państwa, milionów jego obywateli i tysięcy żołnierzy, a nie interesów tej czy innej, marnie zarządzanej firmy. Inna sprawa, że państw, które zachowały zdolność do samodzielnej konstrukcji i produkcji czołgów jest coraz mniej bo jest to nieopłacalne dla 200-300 wozów w siłach zbrojnych.

dzidek
niedziela, 24 listopada 2013, 20:08

brak myslenia ,lobbysta,naiwniak

alibaba
piątek, 22 listopada 2013, 13:22

Jak czytam te " mądrości " niektórych po co czołgi lepiej kupić spike-a, dajemy zarobić Niemcom i tym podobne wypowiedzi to żal d... ściska.Nigdy nie byliście na poligonie a wiedzę czerpiecie z propagandy i ulotek. Nawet najlepiej okopany odział wiedząc że ma przed sobą natarcie np.batalionu czołgów i BWP-ów już robi w spodnie bo takie natarcie poprzedzone jest ostrzałem artylerii rakietowej i lufowej,następnie atakiem lotnictwa szturmowego a potem 50-60 czołgów i BWP-ów wspartych helikopterami wali z wszystkiego co się da i zap.....la na ciebie z szybkością 50km/h. Jeżeli uda się komuś przeżyć ostrzał i chce zostać bohaterem nie uciekając przed natarciem,mając więcej szczęścia niż rozumu to może uda mu się trafić i zniszczyć czołg czy BWP, straty są wpisane w takie działania ale natarcie zostanie przeprowadzone skutecznie a obrona złamana. Spike jest dobry dla oddziałów OT ( partyzantów ) którzy z piwnicy albo w lesie gdzieś namierzą jakiś pojazd czy czołg i z ukrycia przywalą ale nie przeciwko dużemu natarciu pancernemu. Po ostatnich doniesieniach,że Spike nie był testowany w warunkach Polskich i dymi jak cholera zdradzając pozycję to nawet bohaterowie będą mieli obiekcje by go użyć. Dla tych co myślą że my potrafimy zbudować sami czołg powiem tylko,że nawet prostej lufy nie potrafimy sami zbudować a gdy by nawet cudem coś powstało to koszt tego był by 3-4 krotnie wyższy niż najlepszych światowych konstrukcji i tak jest prawda. Tylko bliska współpraca w Europie z krajami takimi jak Niemcy,Szwecja, Francja,Włochy czy GB daje nam nadzieję że nasz przemysł będzie w stanie coś naprawiać i współtworzyć ( nie wypłacać zasiłki) a ewe. w razie "W" te kraje wspomogą nas militarnie bo na jankesów nigdy nie liczyłem i wy też nie liczcie.

kry...
środa, 4 grudnia 2013, 00:06

Wszystko w temacie.

KazikW
piątek, 22 listopada 2013, 18:23

@ alibaba Wreszcie ktoś napisał prawdę. Nie możemy produkwoać każdego typu uzbrojenia. Lepiej miec czołgi z łatwym dostępem do częsci zamiennych, które bez problemów w razie W będa serwisowane przez sojuszników. Po numerze, jaki wykonano z budową Gawrona, i kadłubami Krabow, to wierzę, że nasza armia łyknie każdą niedoróbkę. Jest tyle dziedzin w których nasz przemysł może się wykazać. Nie musza to być czołgi. Niech najpierw wywiążą się z kontaktu dla Indii.

ANDY
piątek, 22 listopada 2013, 14:07

i POwiedzieć "sezamie otwórz " się bo trzeba zapłacić Niemcom... albo innym przyjaciołom za najlepszy drogi sprzęt do którego i tak jest doliczony PObyt na zagranicznym POligonie ze spa i z pakietem emerytalnym dla całej rodziny ...- tylko z kąt wziąć kasę na zasiłki dla całej tej reszty bezrobotnych ... no chociaż zmywaki i pola ze szparagami za granicą na młodych Polaków czekają ...

tadeusz_100
piątek, 22 listopada 2013, 09:53

Tak PO popiera polski przemysł zbrojeniowy. Lepiej przekazać kasę niemiaszkom niż zwiększyć zatrudnienie w kraju. Przy takich decyzjach żaden krajowy producent nie będzie prowadził prac badawczo-rozwojowych. Jeszcze raz skrajny liberalizm PO, liczy się polak ale tylko przez pryzmat własnej rodziny.

casceres
piątek, 22 listopada 2013, 13:04

Rany co za bzdury. "Zwiększyć zatrudnienie w kraju" Czyli rozumiem że mamy w kraju gotowy do produkcji czołg podstawowy sprostający wymaganiom współczesnego pola walki który możemy zamówić w ilości 100+ sztuk.

ziom
piątek, 22 listopada 2013, 09:52

Komentarze pisane w ambasadzie FR, lub przez pożytecznych idiotów. Tak czy siak, na jedno wychodzi.

jurek
piątek, 22 listopada 2013, 05:25

dwa miliardy zł polskiego podatnika za odrę , trzeba wspierać gospodarke niemiecką bo unich jest kryzys a unas zielona wyspa......

mario
czwartek, 21 listopada 2013, 22:01

Jeżeli mamy doktrynę obronną, to może zamiast kupować czołgi kupić (wyprodukować) broń przeciwpancerną taką jak ppk. To dużo tańsze a do obrony chyba bardziej skuteczne.

Marecki
czwartek, 21 listopada 2013, 17:53

A tym samym polski program pancerny psu w d...

Ron
czwartek, 21 listopada 2013, 16:48

a moim zdaniem zamiast kupować mocno opancerzone czołgi, lepiej skupić się na wymyśleniu taniego w eksploatacji systemu obrony aktywnej, który mógłby być złożony z kilku metod obrony, wzajemnie uzupełniających się. powstaną wtedy czołgi tanie w utrzymaniu, bo lekkie - pożrą mniej paliwa, i łatwe w transporcie (możliwość szybkiego przerzutu). ciężko teraz o pancerz nie do przebicia, pociski są coraz lepsze. pl-01 wcale nie będzie takim złym pomysłem.

Krawiec Dratewka
czwartek, 21 listopada 2013, 16:01

Tylko to kamo jakieś takie z czasów PRL .

Łże-liberał
czwartek, 21 listopada 2013, 12:55

No i teraz wiadomo dlaczego MW zamiast OP t.214 ma kupić t.212A. Za różnicę w cenie ,a, Leośki.

alibaba
czwartek, 21 listopada 2013, 11:27

Szkoda czasu i pieniędzy na modernizację staroci czy myślenie nad jakąś popierdółką - Concept PL, należy utrzymywać to co jest w linii w ramach bieżących napraw i przeglądów a z Niemcami podpisać licencję na produkcję nowych A6, A7 czy jaki tam w planach mają najnowszy model i szlus.

norbi141
czwartek, 21 listopada 2013, 11:10

Znowu skupujemy szroty

Marcin
czwartek, 21 listopada 2013, 11:04

Zacytuję z innego forum: "Bzdura artykułu - rzekomy brak dostępu do dokumentacji. Dokumentacja - 30 opasłych tomów z Niemiec doszła i tłumaczył ją zespół geniuszy z Bumar Łabędy. Mówi się, że przekład jest jak kobieta - jak wierny to nie piękny, jak piękny to nie wierny. Bumar stworzył tłumaczenie które można określić w takim razie jako "puszczalska paskuda". żeby nie potrafić poprawnie przetłumaczyć "lufa" trzeba się starać. Co więcej -owe tłumaczenie instrukcji musieli poprawiać sami pancerniacy. A owe 30 tomów przejrzał nasz rodzimy producent i odesłał do MONu. "

Olo
czwartek, 21 listopada 2013, 10:52

1 mld zł dla Niemców za kolejne Leopardy 2. Kolejne 2 mld dla Niemców za modernizację Leopardów pod polskim logo (90% elementów modernizacji jest made in Germany). Kolejne miliardy dla Niemców za eksploatację, części zamienne itd. dla całego cyklu życia wyrobu. 8 mld spokojnie idzie jutro zagranicę.

Realista
czwartek, 21 listopada 2013, 10:50

Heh , Polska - fan uzywanego sprzetu. Wredni nedzarze.

Zagloba
czwartek, 21 listopada 2013, 10:39

Coraz lepsze artykuly czytam w defence24! Gratuluje!

zxxp
czwartek, 21 listopada 2013, 10:33

Nie opłaca się modernizować 2A4!!!! Szkoda pieniędzy i czasu! Lepiej już dziś ogłosić przetarg na odpowiednika 2A7 i kupić go w dwóch transzach do 250 czołgów. I nie oglądać się na polski przemysł, że stworzy klasyczny MBT w ciągu najbliższych 10 lat. Nasze zakłady niech skupią się na radosnej zabawie w tworzeniu na komputerze "latająco-pływających ultralekkich" tankieciątek typu PL-01 "Tchurzofretka"

rybka sF
sobota, 23 listopada 2013, 11:49

LEo 2A4 sprawdziły się w Afganistanie. Mają krótszą lufę i przez to lepsze niż A6-7 zdolności manewrowe w ciasnym górskim ( zabudowanym ) terenie..Rodzimym konstruktorom PL-01 od bajerów elektroniki radziłbym porównać i zastanowić się jak wymienić w warunkach polowych gąsienicę w PL 01 w czasie krótszym niż w T 55 :-) Pancerniak 77/79

Zgryźliwy
czwartek, 21 listopada 2013, 10:19

Modernizować od razu (oczywiście etapami) wszystki 230! Aż nie mogę się doczekać ogłoszenia zakresu tej modernizacji. Żeby tylko potem nie było tłumaczeń, że "chcieliśmy dobrze a wyszło jak wyszło (czy, jak zawsze)". Wystarczy, że już prawie hymn zmieniliśmy na "Polacy, nic się nie stało...".

Neris
niedziela, 24 listopada 2013, 22:55

maja ze stolat

Tweets Defence24