Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Niemcy delegalizują stowarzyszenie werbujące dla Daesh. 200 przeszukań

Fot. Renardo la vulpo/CC BY-SA 4.0
Fot. Renardo la vulpo/CC BY-SA 4.0

Niemiecka policja przeprowadziła akcję przeciwko islamistom podejrzanym o wspieranie dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Policjanci przeszukali 200 mieszkań i biur należących do salafitów ze stowarzyszenia „Prawdziwa religia”. 

Istniejące od 10 lat w Niemczech stowarzyszenie "Prawdziwa religia" (DWR) znane jest z akcji rozdawania bezpłatnych egzemplarzy Koranu. Zdaniem niemieckich władz akcje tego rodzaju były jedynie kamuflażem dla werbowania zwolenników IS na terenie Niemiec.

Policja przeszukała pomieszczenia na terenie 10 krajów związkowych, w tym w Hesji i Berlinie - podała agencja dpa. MSW zapewnia, że operacja nie jest związana z konkretnym zagrożeniem terrorystycznym. Nikogo nie zatrzymano. Szef MSW Thomas de Maziere zdelegalizował DWR i zakazał akcji rozdawania Koranu. 

Czytaj też: Uzbrojone drony w rękach islamistów. Realna groźba dla Europy?

Niemiecki kontrwywiad zarzuca członkom "Prawdziwej religii" gloryfikowanie dżihadu i zamachów terrorystycznych. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji szacuje liczbę radykalnych salafitów w Niemczech na 9,2 tys. 1,2 tys. osób uważanych jest za potencjalnych terrorystów. 870 osób - mężczyzn i kobiet wyjechało z Niemiec do Syrii, by walczyć po stronie IS.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze

    Reklama