Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Niedzielny przegląd prasy: Lotniska wojskowe dla samolotów cywilnych; Zmarł sławny adiutant generała; Co ukrywa MSW?

Niedzielny przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.Dziennik Polski, Lotniska wojskowe dla samolotów cywilnych. Będą duże oszczędności: Zgodnie z obowiązującymi przepisami samoloty cywilne mogą lądować tylko w portach lotniczych wpisanych do rejestru prowadzonego przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. A takimi nie są lotniska w bazach wojskowych, m.inw Krzesinach czy w Mińsku Mazowieckim (w Balicach samoloty cywilne i wojskowe korzystają z tego samego pasa startowego). Problem polega na tym, że transport sprzętu do i z Afganistanu (co szczególnie ważne w perspektywie naszego wycofywania się stamtąd w 2014 roku) nie odbywa się tylko samolotami wojska (czyli CASA C-295M i C-130 Hercules). Wykorzystywane są do tego celu również – w ramach programu SALIS–NATO – transportowce An-124 Rusłan, czarterowane od prywatnego przewoźnika Wołga–Dniepr z Rosji. A te są statkami cywilnymi i mogą lądować tylko na lotniskach cywilnych. Efekt Dalszy transport sprzętu do baz wojskowych. To wydłuża czas i podnosi koszty całej operacji. Resort chce zmian w przepisach, które sprawią, że zgoda na przyjmowanie samolotów na lotniskach cywilnych będzie zależała nie od tego, do kogo należy maszyna, ale od nadanego jej statusu Konwencja chicagowska mówi bowiem, że samoloty używane w służbie wojskowej, celnej i policyjnej uważa się za statki powietrzne państwowe.

Czytaj także: MON buduje Centrum Żołnierza-Weterana Misji Zagranicznych

Polska Dziennik Zachodni, Zmarł sławny adiutant generała. Miał 106 lat: Zmarł Ignacy Sanak, były komendant Powiatu Biała Związku Strzeleckiego i adiutant generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Miał 106 lat. Ignacy Sanak kierował strzeleckimi strukturami powiatowymi w Białej w latach 1932-1937. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej jako adiutant gen. Boruty-Spiechowicza, a następnie żołnierzem Armii Krajowej. Za walkę z okupantem Ignacy Sanak został odznaczony między innymi Orderem Virtuti Militari V klasy oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 roku minister obrony narodowej nadał mu stopień podpułkownika Wojska Polskiego. Pogrzeb odbędzie się we wtorek (13 sierpnia) w kościele pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej o godz. 11.

Zobacz także: MSW tłumaczy reformę służb specjalnych za pomocą infografiki

Nasz Dziennik,  Co ukrywa MSW?: Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy w dokumencie firmowanym przez byłego szefa MSW Jacka Cichockiego (…) Sprawa dotyczy okoliczności związanych z zapytaniem poselskim o nienadanie statusu „head" rządowym lotom z kwietnia 2010 r. do Smoleńska. Szef BOR gen. Marian Janicki nie nadał statusu „head" rządowym lotom z kwietnia 2010 r. do Smoleńska – potwierdza Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Prokuratura zaznacza jednak, że śledztwo w zakresie odpowiedzialności BOR zostało już zakończone aktem oskarżenia wobec wiceszefa BOR oraz przesłaniem pisma w sprawie nieprawidłowości do MSW (…) Prokuratura sprawdza, czy byty minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki kłamał w odpowiedzi na poselską interpelację czy lot głowy państwa w oficjalnej delegacji jest lotem „head". Parlamentarzyści opozycji próbowali od wielu miesięcy dowiedzieć się w MSW, jaka jest odpowiedzialność Janickiego w kwestii braku nadania przez niego tego statusu Ale resort dawał wymijające odpowiedzi.

(PAM)
Reklama

Komentarze (2)

  1. arkoo

    jeśli chodzi o wojskowe lotniska w naszym kraju to tutaj jest to dość dobrze i czytelnie przedstawione http://www.pansamolocik.pl/media/najwieksze-lotniska-wojskowe-w-polsce,63.html

  2. arkoo

    jeśli chodzi o wojskowe lotniska w naszym kraju to tutaj jest to dość dobrze i czytelnie przedstawione http://www.pansamolocik.pl/media/najwieksze-lotniska-wojskowe-w-polsce,63.html

Reklama