Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Nie żyje Margaret Thatcher. Odegrała ważną rolę w zwycięstwie Zachodu nad komunizmem
Była konserwatywna premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, zwana „Żelazną Damą” zmarła w poniedziałek rano w Londynie w następstwie udaru. Obok Winstona Churchilla jest uważana za największego polityka brytyjskiego XX wieku. Była bliskim sojusznikiem Ronald Reagana. Thatcher odegrała znaczącą rolę w zwycięstwie Zachodu nad komunizmem.
Thatcher była najdłużej urzędującym premierem Wielkiej Brytanii w XX wieku. Jedyną kobietą, która kiedykolwiek została wybrana szefem partii rządzącej. Tylko ona i Margaret Beckett pełniły funkcję ministra z najważniejszej grupy resortów tzw. Great Offices of State.
Jej liberalną politykę gospodarczą ochrzczono mianem thatcheryzmu. Żelazna Dama była jednym z czołowych brytyjskich eurosceptyków, stwierdziła że Traktat z Maastricht jest zbyt daleko idący i nigdy by go nie podpisała.
Więcej: Referendum: Falklandy nadal brytyjskie. Tylko cztery głosy sprzeciwu
Wielką popularność przyniosło jej zwycięstwo w wojnie o Falklandy, którą spowodował pierwszy od II Wojny Światowej atak na brytyjskie terytorium (ze strony Argentyny).
Thatcher zasłynęła twardymi decyzjami. Jako premier kontynuowała ulsteryzację Irlandii Północnej (w 1981 roku grupa więźniów z z IRA i Irlandzkiej Armii Wyzwolenia Narodowego przebywająca w więzieniu w Maze podjęła głodówkę w celu uzyskania praw więźniów politycznych. 9 z nich zagłodziło się na śmierć, dopiero po przerwaniu protestu, Thatcher złagodziła swoje stanowisko). Ograniczyła również władzę związków zawodowych nie robiąc sobie nic z prawie rocznego protestu górników.
Żelazna Dama wspierała Ronalda Reagana w jego polityce „odstraszania” ZSRS. Była to zasadnicza różnica wobec poprzedniej strategii Zachodu polegającej na doktrynie powstrzymywania. To właśnie twardej postawie wobec ZSRS zawdzięczała swój przydomek.
Więcej: Cameron przedstawił własną wizję Europy
Popierała integrację brytyjskiego przemysłu obronnego z koncernami amerykańskimi, czego efektem była tzw. afera Westland. Thatcher opowiadała się za połączeniem narodowego producenta śmigłowców z amerykańską firmą Sikorsky. Przeciwko tym planowym wystąpił Sekretarz Obrony Michael Heseltine, który dążył do integracji z włoskimi i francuskimi podmiotami, co ostatecznie skończyło się jego dymisją.
(PAM)