MSZ Rosji obwinia Norwegię o utrudnienia działań w pobliżu Spitzbergenu

5 lutego 2020, 13:03
840_472_matched__pdpavw_snaiperi17s
Fot. mil.ru
Reklama

Rosja oskarżyła we wtorek Norwegię o próby ograniczania jej działalności w rejonie archipelagu Svalbard, którego największą wyspą jest Spitsbergen — poinformowało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Oslo twierdzi, że takie skargi Moskwy pojawiają się nie pierwszy raz.

Svalbard to najdalej na północ wysunięte suwerenne terytorium Norwegii. Traktat z 1920 roku przewiduje, że chociaż archipelag ten jest administrowany przez Norwegię, to wszyscy sygnatariusze mają do niego wolny dostęp i prawo do eksploatacji gospodarczej. Rosja przystąpiła do tego traktatu w 1925 roku; w osiedlu Barentsburg Rosjanie wydobywają m.in. węgiel i prowadzą stację naukową. Jak pisze agencja Reuters, Rosjanie zwiększają też w tym regionie swoja obecność wojskową.

Według szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa antyrosyjska działalność Norwegii polega na ustanawianiu stref ochronnych ryb oraz "rozszerzaniu stref ochrony przyrody, ograniczających działalność gospodarczą". Oslo utrudnia też, zdaniem Moskwy, swobodne przeloty rosyjskich helikopterów nad regionem.Ławrow podkreślił, że zwrócił się już z tą sprawą do Oslo i oczekuje szybkiej odpowiedzi. " i Dodał, że działania Norwegii są sprzeczne z traktatowymi gwarancjami "równego dostępu" do archipelagu.

Nie zamierzamy ograniczać naszej obecności tam. Przeciwnie, mamy długoterminowe plany wzmocnienia, dywersyfikacji i modernizacji naszych przedsięwzięć

Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ, o planach FR w Arktyce

Norweskie MSZ potwierdziło otrzymanie listu z Moskwy, ale zauważyło jednocześnie, że skargi Moskwy są dobrze znane w Oslo. "Kwestie poruszone w liście są regularnie podnoszone przez Rosję i są dobrze znane władzom norweskim" - oświadczył resort w e-mailu przesłanym agencji Reuters. 

Wszystkie działania na (wyspach archipelagu) Svalbard muszą odbywać się zgodnie z norweskim prawem

Stanowisko strony norweskiej

Pod koniec września ub.r. norweska prasa informowała, że "oddziały specnazu operowały na terenie archipelagu Svalbard i w kontynentalnej Norwegii". Zdaniem mediów Rosjanie mieli działać pod osłoną nocy i ćwiczyć m.in. sabotaż przeciw kluczowym instalacjom.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Kuba
czwartek, 6 lutego 2020, 12:13

Niedługo Rosja złoży protest przeciwko utrudnianiu swobodnych przelotów ich lotnictwa wojskowego nad Oslo. Bo w zasadzie to czemu nie mogą latać ?

Wania
środa, 5 lutego 2020, 23:47

Złodziej, najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja". Rosja, jak zawsze ochronę przyrody ma w głębokim poważaniu. Nikogo to nie dziwi. Jakoś siedzieli cicho, gdy specnaz chwalił się swoimi osiągnięciami na norweskim terytorium. Później Norwegia się odgryzła podając położenie rosyjskich okrętów podwodnych, które w ramach tajnych ćwiczeń miały przedrzeć się na Atlantyk. A teraz płaczą, że ryby są ważniejsze od nich.

Afganczyk
środa, 5 lutego 2020, 21:11

Byliśmy w bazie specnazu w Afganistanie Same łuski i butelki Moze byli w okrążeniu ale na pewno na kacu

jeb z dzidy
środa, 5 lutego 2020, 20:07

a ja sie pytam co tam wogole rosjanie robia skoro ten obszar jest od wiekow terytorium norwegii ?

Polarny Miś
środa, 5 lutego 2020, 19:11

Skończyłem polowania na bialego niedźwiedzia Taki telegram przesłał lawrow putinowi

Albert
środa, 5 lutego 2020, 16:51

...działania Norwegii są sprzeczne z traktatowymi gwarancjami "równego dostępu" do archipelagu. - zapomniał, że działania Rosji na Krymie są sprzeczne ze wszystkim...

Kapustin
środa, 5 lutego 2020, 16:26

Koniec z ruska polityka rabunkową Maja całą Syberię I robią z niej niezly syf Polecam Youtube przeszmuglowany z rosji

spid
środa, 5 lutego 2020, 15:42

Traktat z 1920 roku przewiduje, że chociaż archipelag ten jest administrowany przez Norwegię, to wszyscy sygnatariusze mają do niego wolny dostęp i prawo do eksploatacji gospodarczej jak widać Oslo nie ma zadnych praw do podejmowania działan na jakie skarży się Rosja.

Kuba
czwartek, 6 lutego 2020, 12:54

Ale prawa do działań na jakie skarży się Ukraina to już ma ?

Davien
czwartek, 6 lutego 2020, 11:41

Więc wyjasnij co tam robił rosyjski Specnaz co jest złamaniem tego traktatu.

zyg
środa, 5 lutego 2020, 15:27

Dla Rosjan byłoby lepiej gdyby zajeli się budową toalet i ogrzewanych szkół z bieżącą wodą u siebie niż mrzonkami o Spitsbergenie ....

Dawo
środa, 5 lutego 2020, 14:56

Rosja prowokuje każdego. Gdyby nie broń jądrowa już dawno by nie istniała. Podjudza inne kraje. Jest zlem

Norge
środa, 5 lutego 2020, 14:11

Norwegowie powinni wysłać w świat komunikat, że każde nieautoryzowane wtargnięcie na terytorium Norwegii spotka się z użyciem ognia. Szczególnie Pod ochronna nocy i na kontynentalnej Norwegii. Miny postawić i czekać.

czwartek, 6 lutego 2020, 12:55

Wtedy Rus bedzie się

Tweets Defence24