Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

MSZ Korei Południowej: Jesteśmy gotowi do rozmów z Pjongjangiem; Chińskie MON: Nie pozwolimy na oderwanie Tajwanu; Premier May: Relacje z USA „silne jak zawsze”

Fot. UK Prime Minister / Twitter.com
Fot. UK Prime Minister / Twitter.com

MSZ Korei Południowej: Jesteśmy gotowi do rozmów z Pjongjangiem

„Rozpoczynamy te dyskusje z pełnym zrozumieniem dla tego, co jest możliwe” –powiedziała minister spraw zagranicznych Korei Południowej w wywiadzie dla agencji Reutera podczas szczytu w Davos. „Kolejna prowokacja jest zawsze możliwa, więc musimy podjeść do tych rozmów ze wszystkimi scenariuszami na każdą ewentualność” – dodała Kang Kyung-wha.

Na początku stycznia w miejscowości Panmundżom w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej rozpoczęte zostały rozmowy przedstawicieli obu Korei. W ich efekcie północnokoreańscy sportowcy mają wziąć udział w igrzyskach olimpijskich rozpoczynających się w Pjongczangu pod koniec lutego tego roku.


Chińskie MON: Nie pozwolimy na oderwanie Tajwanu

W czwartek chińskie ministerstwo obrony oświadczyło, że jest chętne okazać w największym stopniu „dobrą wolę wobec” Tajwanu ale nie pozwoli na jego oderwanie od Chin. Deklaracja pojawiła się po tym, gdy prezydent Tajwanu powiedziała, że nie wyklucza możliwości ataku ze strony Pekinu.

Powodem wypowiedzi prezydent Tsai Ing-wen jest zwiększona liczba ćwiczeń wojskowych przeprowadzanych przez chińską armię w pobliżu Tajwanu. Chiny wciąż uważają wyspę za swoją prowincję.


Premier May: Relacje z USA „silne jak zawsze”

Brytyjska szefowa rządu zapytana przez BBC o relacje ze Stanami Zjednoczonymi dodała, że podczas spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem podczas szczytu w Davos poruszone zostaną kwestie Syrii, Korei Północnej oraz Iranu.

Reklama

Komentarze (1)

  1. zxcvb

    Kim zapewne jak najbardziej opowiada się za zjednoczeniem obu Korei. Ale tylko i wyłącznie pod swoim przywództwem.

Reklama