Reklama

Polityka obronna

MSWiA wnioskuje o pomoc żandarmerii w patrolowaniu ulic

Fot. Archiwum Żandarmerii Wojskowej
Fot. Archiwum Żandarmerii Wojskowej

W związku z zamachami w Berlinie, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce wsparcia Żandarmerii Wojskowej w patrolowaniu ulic. Wniosek w tej sprawie ma przedstawić premier szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka powiedział, że w tym momencie policja nie ma żadnych informacji, które świadczyłyby o tym, że w Polsce jest zagrożenie ewentualnymi zamachami. Jednakże szef MSWiA Mariusz Błaszczak ma złożyć wniosek o wsparcie Żandarmerii Wojskowej w działania policyjne, w celu zwiększenia działań prewencyjnych.

Czytaj także: Żołnierze i mundurowi wzmocnią ABW. "Zapobieganie terroryzmowi"

"Już praktycznie od momentu, gdy były zamachy we Francji, Belgii utrzymujemy cały czas podwyższoną czujność m.in. w miejscach, gdzie jest dużo osób - w galeriach handlowych, na dworcach. Pan minister wystąpi jednak, by działanie policyjne w zakresie stricte policyjnym wspomogła Żandarmeria Wojskowa" - powiedział. Dodał, że jest to uzasadnione m.in. tym, że na przykład w Warszawie jest nadal dużo zgromadzeń; zbliża się też okres świąteczny.

Ciarka zaapelował równocześnie o zwracanie uwagi na niepokojące sytuacje - pozostawione pakunki, bagaże, podejrzanie zachowujących się ludzi. "Zachowujmy tę wzmożoną czujność" - dodał.

W poniedziałek wieczorem ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum ludzi na terenie jarmarku świątecznego w okolicach dworca ZOO w Berlinie. Według ostatniego bilansu zginęło co najmniej 12 osób, a 48 zostało rannych, w tym część ciężko. Policja aresztowała mężczyznę podejrzanego o kierowanie pojazdem. We wtorek nad ranem niemiecka policja potwierdziła też, że martwy mężczyzna znaleziony w szoferce ciężarówki, to Polak.

Czytaj także: Zamach w Berlinie. Wśród ofiar Polak

Współpracę policji z Żandarmerią Wojskową określają przepisy prawne, w tym ustawa a także zarządzenia i porozumienia pomiędzy obydwoma formacjami. Na podstawie art. 18a ust. 2 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r. poz. 355, z późn. zm.) żołnierzom Żandarmerii Wojskowej przysługują, w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, wobec wszystkich osób, uprawnienia policjantów określone w art. 15 i art. 16 wymienionej ustawy. Korzystanie z tych uprawnień następuje na zasadach i w trybie określonych dla policjantów.

(RS/PAP)

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (8)

  1. Mario

    Kiedy zaczniecie strzelać do cywilów?

    1. nikt ważny

      Co by nie mówić terroryści to też cywile. Wszak po to dawno temu uknuto termin "wojna z terroryzmem". Z drugiej strony trudno bronić cywila kiedy zajmuje się terroryzmem. Zapewne chciałeś podtekst polityczny zawrzeć a tu patrz wyszło śmiesznie bo można dopytać: czy z tego co napisałeś można wywnioskować że uważasz strzelanie do cywili do nie cywili za dopuszczalne a nie cywili do cywili za be?

  2. Gość

    I dobrze , niech ćwiczą patrolowanie ulic i kontakty z cywilami.

  3. Luke

    Nie ma czego sie bac, widze ze sie troche boicie ale zawsze pamientam ze co roku w okresie swiontecznym ZW pomaga polici w patrolowaniu. Wole miec ZW na ulicy i ich noe potrzebowac niz ich potrzebowac a ich nie ma w ataku terorestycznym!

  4. MIR

    Żandarmeria Wojskowa wzmacniała siły porządkowe również 11 listopada podczas Święta Niepodległości więc nic nadzwyczajnego że państwo zwiększa ochronę gdy jest niebezpieczeństwo zamieszek. Tak robi każdy kraj. Niedowiarkom proponuję wycieczkę do Paryża, Brukseli lub Berlina.

  5. ret

    Mamy tradycje wyprowadzania wojska w grudniu na ulice

  6. Hamer

    Może wprowadzić Stan Wojenny co ?!

  7. lisa

    Czuje rękę Macierewicza

  8. Johny

    Wiadomo że chodzi o wydarzenia w Warszawie...

Reklama