Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2021: Miny przeciwpancerne i granaty od Belmy

Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne BELMA S.A. podczas tegorocznej edycji MSPO zaprezentowały miny przeciwpancerne jak i demonstratory granatów termobarycznych opracowywanych wspólnie z Nitro-Chemem.

Na ekspozycji wyróżniał się zmodernizowany zapalnik niekontaktowy ZN-97/M (na zdjęciu głównym). Stworzony on został z przeznaczeniem do uzbrajania min przeciwpancernych TM-62M i MPP-B, które posiadają gniazdo z gwintem Rds 125×5. Względem niezmodernizowanego pierwowzoru nowszy zapalnik zachował swoje funkcje, aczkolwiek wyposażono go w ładunek zezwalający na zdalne rażenie celu. Dodatkowo w ramach modernizacji zwiększono funkcjonalność zapalnika i wydłużono okres użytkowania dotychczas używanych min.

Prezentowano także elementy związane z systemami minowania narzutowego Baobab-K. Mowa jest o minach przeciwpancernych MN-123, które istnieją także w wersji ćwiczebnej (MN-123/C) oraz jako makieta (MN-123/O). Mina zadziała pod obrysem przejeżdżającego pojazdu i zostanie aktywowana za pomocą zapalnika magnetycznego. Zdolność penetracji RHA wynosi 60 mm. Możliwe jest ustawienie samolikwidacji po odpowiednim zaprogramowaniu.

Pięć min MN-123 mieści się w owalnej podłużnej kasecie (widocznej na poniższym zdjęciu), a 20 takowych kaset znajduje się w jednym miotaczu min TMN, MZE-E. Najnowszy wariant systemu Baobab-K, zamontowany na podwoziu Jelcz 8×8, posiada sześć takich miotaczy, dzięki czemu zabiera ze sobą 600 min MN-123, które mogą zapełnić pole minowe o wymiarach 180×1000 metrów w ciągu nie dłuższym niż trzy minuty.

image
Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Prezentowano również opracowane we współpracy z WITU głowice taktyczne do bezzałogowych statków powietrznych. Przeznaczone one są do eliminowania lekkich czołgów i pojazdów opancerzonych, strzelców i gniazd kaemów czy punktów oporu. 

Reklama
Reklama
image
Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Z kolei Sterowany Przeciwpancerno-Przeciwtransportowy Ładunek Wybuchowy (SPPŁW) o kryptonimie Tulipan zaprojektowano z przeznaczeniem do neutralizacji BWP, KTO, i innych wozów opancerzonych. Niekontaktowy zapalnik akustyczno-termalny pozwala na wykrycie zbliżającego się pojazdu, a w konsekwencji likwidację celu przez głowicę EFP z odległości kilku metrów.

image
Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Oprócz tego demonstrowany był projekt współtworzony ze spółką Nitro-Chem, dotyczący przygotowania demonstratora ręcznego granatu zaczepnego RG-NW z zapalnikiem UZRGM. Granat ma wagę 640 g, wymiary 149×66 mm. Przeznaczony został do zwalczania siły żywej chronionej osłoną balistyczną w przestrzeni otwartej jak i w budynkach, ukrywającą się w okopach czy za przeszkodą. Granat termobaryczny może zniszczyć konstrukcję budynków, schrony, oraz pojazdy nieopancerzone i lekko opancerzone. Powierzchnia strefy rażenia w przestrzeni otwartej wynosi od 11 do 15 m2, zaś w okopie około 7 m2.

image
Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama