Siły zbrojne

MSPO 2021: Antydronowy WLKM z Tarnowa

System zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.p
System zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.p

Zakłady Mechaniczne Tarnów na tegorocznym XIX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego prezentują ofertę w zakresie broni strzeleckiej, moździerzy, zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia oraz związanych z nimi systemów wsparcia i szkolenia. Premierą podczas tegorocznego MSPO jest system zwalczania BSL, oparty o tarnowski karabin maszynowy WLKM systemu Gatlinga (projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju)

Tarnowska spółka może pochwalić się już ponad 100-letnią historią oraz prawie 70-letnią tradycją produkcji uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W tym roku oprócz sztandarowych produktów ze swojej oferty zaprezentowano także kilka nowości. Na stoisku spółki zobaczyć będzie można przede wszystkim szeroką gamę różnego rodzaju konstrukcji strzeleckich. Wśród nich wymienić można kilka typów karabinów wyborowych (powtarzalne Alex-338 i Bor, wielkokalibrowy karabin wyborowy WKW-50 i myśliwsko-sportowy .308 ZMT HS.) czy karabinów maszynowych: a w tym uniwersalne karabiny z rodziny UKM-2000 (zmodyfikowane UKM-2000P/PE oraz UKM-2020S) czy wielkokalibrowy WKM-Bm/NSW-UTIOS. Na MSPO można oglądać także system broni modułowej z rodziny MWS (karabinek samopowtarzalny MWS-15, samopowtarzalny karabin wyborowy i samoczynno-samopowtarzalny MWS-25 oraz powtarzalny karabin wyborowy MSW-38). Prezentowany jest także ręczny granatnik powtarzalny RPG-40. Oprócz broni strzeleckiej demonstrowane są jednak również cięższe systemy uzbrojenia.

image
7,62mm uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000P/PE/5 Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Jedną z kieleckich premier jest opracowany w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie i proliferację BSL system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Jego podstawą jest wielolufowy karabin maszynowy WKLM kal. 12,7 mm zintegrowany z głowicą optoelektroniczną osadzonej na zdalnie sterowanej, obrotowej podstawie z precyzyjnym układem napędowym zasilanym elektrycznie. W jego skład wchodzi także niezależna, nieobrotowa stacja radiolokacyjna oraz stanowisko operatora. System jest przeznaczony do fizycznego przeciwdziałania powietrznym bezzałogowcom, może też zwalczać samoloty i śmigłowce przez całą dobę i w każdych warunkach atmosferycznych. Cechuje się także modułową budową, co umożliwia rekonfigurację systemu zgodnie z wymaganiami potencjalnego użytkownika. W praktyce więc system może być wyposażany w różne efektory, także te niekinetyczne (do zakłócenia działania BSL). Z drugiej strony może on także być włączany do większych systemów uzbrojenia (na przykład samobieżnych zestawów przeciwlotniczych, które będą mieć na uzbrojeniu także np. wyrzutnie rakiet).

image
System zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Jeśli chodzi o sam efektor systemu, to jest nim autorskie rozwiązanie opracowane w ZM Tarnów. Wielolufowy karabin maszynowy WLKM to broń napędowa systemu Gatlinga zasilana amunicją kal. 12,7 mm x 99 NATO z taśmy rozsypnej M9. Szybkostrzelność 3600 strz./min. została osiągnięta dzięki zastosowaniu bloku czterech wirujących luf. System ten przeznaczony jest do zwalczania siły żywej oraz celów naziemnych i powietrznych lekko lub nieopancerzonych. Może być instalowany na stanowiskach stałych i przenośnych, a także wykorzystany jako uzbrojenie śmigłowców, pojazdów oraz łodzi patrolowych lub okrętów wojennych. Dzięki temu rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie w praktycznie wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Może być używany na krótkich dystansach przeciwko zagrożeniom takim jak rakiety, miny pływające czy właśnie drony różnych klas.

image
Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl

Dzięki rozwiązaniom zawartym w systemie kierowania ogniem operator może regulować długość oddawanych serii oraz szybkostrzelność. Głowica optoelektroniczna pozwala z kolei na detekcję i identyfikację celu w zasięgu jego widzialności. Z kolei radar umożliwia wstępne wskazanie potencjalnego celu takiej jak dron klasy nano z odległości 3,5 km. Zwalczanie wybranych celów jest natomiast możliwe z wykorzystaniem trzech trybów działania z różnym stopniem automatyzacji: samodzielne sterowanie karabin maszynowym przez operatora, zdalne śledzenie celu z wykorzystaniem radaru oraz automatyczne przechwycenie z wykorzystaniem głowicy optoelektronicznej z decyzją operatora o otwarciu ognia. Koncepcja pozwala na zabudowę systemu zarówno w formie stacjonarnej, mobilnej (samobieżnej lub holowanej), a nawet na pokładzie okrętu.

image
Karabin maszynowy UKM-2000 w wersji przeznaczonej dla pojazdów. Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl

W Kielcach prezentowane są również inne systemy uzbrojenia, oferowane przez ZM Tarnów. Wśród nich wymienić należy: moździerze (lekkie moździerze piechoty LMP-2017 oraz moździerze LM-60D) czy zdalnie sterowane moduły uzbrojenia (ZSMU A3/A3B i ZSMU A5). Przedstawione zostaną także systemy przeciwlotnicze takie jak zmodernizowany przeciwlotniczy zestaw artyleryjski ZU-23-2CP czy samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy kryjący się pod nazwą Rozproszony System Przeciwlotniczy (zbliżony do wprowadzanego do SZ RP systemu Pilica) złożony ze stanowiska dowodzenia i jednostki ogniowej (która może być zarówno holowana jak i przewożona samobieżnie, na samochodzie ciężarowym).

image
System broni modułowej MWS-25. Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl

 

Podczas targów prezentowany jest również bojowo-rozpoznawczy autonomiczny pojazd kołowy PERUN, uzbrojony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU. Wśród innych produktów wymienić można: wirtualne interaktywne centrum doskonalenia kompetencji zawodowych funkcjonariuszy Straży Granicznej, komponenty elektroniczne czy krytą mobilną strzelnicę ćwiczebną w kontenerach 40ft HC.

Artykuł przygotowany we współpracy z ZM Tarnów S.A.

Komentarze