Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2017: PCO z pełną gamą systemów termowizyjnych i noktowizyjnych
Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PCO pokazuje na Międzynarodowym Salonie przemysłu Obronnego w Kielcach szerokie spektrum wyposażenia nokto- i termowizyjnego, proponowanego zarówno dla indywidualnego żołnierza jak dla pojazdów wojskowych.
Spółka PCO z Warszawy prezentuje w Kielcach praktycznie wszystkie rodzaje proponowanego przez siebie sprzętu zarówno, dla rynku wojskowego jak i cywilnego. Są więc zarówno urządzenia stanowiące wyposażenie indywidualne żołnierza (gogle noktowizyjne, celowniki strzeleckie i lornetki), jak i urządzenia wchodząc w skład wyposażenia pojazdów (systemy obserwacyjne, systemy kierowania ogniem i systemy ostrzegania).
Serwis Specjalny Defence24: MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
W pierwszej grupie prezentowane są lotnicze gogle noktowizyjne (PNL-4 i PNL-3M „Orlik”), indywidualne gogle noktowizyjne żołnierza (PNL-2ADM „Szpak” i MU-3ADM) oraz jedno z najlżejszych urządzeń noktowizyjnych na świecie – monokular MU-3M „Koliber”.
Celowniki są reprezentowane przez dzienny celownik modułowy DCM-1 „Szafir” oraz strzelecki celownik termowizyjny SCT „Rubin”, natomiast lornetki przez obserwacyjny zestaw termowizyjny TSO-1 „Agat” (ważący jedynie 0,8 kg).
Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
Z swojej propozycji przygotowanej dla pojazdów PSO prezentuje na MSPO w Kielcach:
- Zgłoszony do nagrody Defender system obserwacji dookólnej SOD - opracowany dla samobieżnych moździerzy M120K Rak oraz proponowany dla zmodernizowanych czołgów PT-91M2 (z czterema stałymi modułami telewizyjno-termowizyjnymi zamiast jednej głowicy obserwacyjnej);
- Kamerę termowizyjną KLW-1R „Asteria” pracującą w długofalowym paśmie podczerwieni LWIR 7,7÷9,3 µm (nagrodzoną m.in. Defenderem na MSPO 2016) - przeznaczoną do systemów kierowania ogniem oraz systemów obserwacyjno-rozpoznawczych i przystosowaną do montażu na kołowym transporterze opancerzonym Rosomak;
- Kamerę termowizyjną KMW-3 „Temida” pracującą w średniofalowym paśmie podczerwieni MWIR 3,7÷4,8 µm i przeznaczoną dla systemów kierowania ogniem zestawów przeciwlotniczych;
- Peryskopowy celownik termowizyjny PCT-72 z kamerą termowizyjną KLW-1 „Asteria” dla czołgów rodziny T-72;
- System ostrzegania o opromieniowaniu laserowym OBRA-3 pozwalający na wykrywanie opromieniowania pojazdów, obiektów wojskowych przez impulsowe dalmierze lub oświetlacze laserowe, na sygnalizowanie zagrożenie załodze (optycznie i akustycznie) z jednoczesnym wskazaniem namiaru na źródło promieniowania, rodzaju urządzenia opromieniowującego i czasu od początku opromieniowania oraz na wyzwalanie granatów dymnych.
Cypis
"system obserwacji dookólnej SOD" - teraz mi napiszcie dlaczego az 4x2 kamery a nie jedna glowica na ruchomym maszcie? Czy taka kamera nie jest najdrozszym elementem w takim systemie?
[sic!]
Nakładają się programowo strefy widzialności kamer dając efekt obserwacji w 360o
box
A czy przypadkiem cztery kamery nie są wstanie przekazywać obrazu z czterech stron na raz a jedną kamera na maszcie tylko z jednego?
lk5
O nie, nie! To bardzo dobre rozwiązanie. Właściwie już standardowe w nowoczesnych rozwiązaniach. Proszę rozwijać i ładować na każdą "konserwę".
Darekp
Może dlatego aby mieć możliwość obserwacji 360 na raz? A nie tylko wybranego kąta gdzie skierujesz głowicę? Inna sprawę że to rozwiązanie pewnie wymaga dość skomplikowanego oprogramowania. Technikiem wojskowym nie jestem, tylko to chyba jest logicznym wytłumaczeniem.