Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

MSPO 2017: CTM z Gdyni prezentuje rozwiązania morskie i lądowe

  • Fot. www.me.gov.pl
    Fot. www.me.gov.pl

Należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM), prezentuje na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, zarówno szeroką gamę produktów „morskich”, jak również rozwiązania przydatne dla jednostek lądowych – w tym radiostację wielozakresową RKP-8100 oraz krótkofalową RKS-8000.

Najważniejszym elementem stanowiska wystawienniczego, na którym prezentowana jest ekspozycja  CTM, z oczywistych względów, jest makieta przedstawiającą model nowoczesnego niszczyciela min „Kormoran II”, z rozwijanymi i dostarczanymi przez gdyńską firmę dla tej klasy okrętów systemami: Dowodzenia i Kierowania Środkami Walki, Obrony Biernej oraz wybranymi, kluczowymi sensorami i efektorami (stacja hydrolokacyjne SHL-101/TM, stacja hydrolokacyjna SHL-300, ładunki wybuchowe do niszczenia min morskich „Toczek”). Na podstawie tego modelu można się nie tylko zorientować, w co jest wyposażony najnowszy okręt polskiej Marynarki Wojennej, ale również zrozumieć, jak działa taka jednostka – w tym np.: jak współpracują sonar podkilowy z anteną sonaru zamontowaną na bezzałogowym pojeździe podwodnym SPVDS.

Model-przekrój nowoczesnego niszczyciela min „Kormoran II”. Fot. M.Dura

Na makiecie oraz na modelach, które zostaną rozmieszczone na stoisku uwidoczniono dodatkowo systemy uzbrojenia broni podwodnej oraz inne rozwiązania, powstałe w wyniku prowadzonych w Ośrodku badań naukowych i prac rozwojowych – w tym:

  • Wyróżnioną podczas ubiegłorocznej edycji targów MSPO nagrodą DFENEDER, Podwodną Stabilizowaną Platformę Sensoryczną, pozwalającą na wykrywanie i klasyfikację min morskich, w tym min zagrzebanych w osadach dennych. Platforma ta została opracowana przez CTM w ramach międzynarodowego projektu BURMIN, realizowanego przez konsorcjum, w którego skład oprócz CTM wchodzą francuski TUS jako lider, holenderskie TNO, belgijskie RMA oraz niemieckie instytucje i firmy (WTD 71, Fraunhofer ICT, IPHT Jena, Atlas Elektronik). Wspomniany projekt wchodzi w skład programu Europejskiej Agencji Obrony (EDA), funkcjonującego pod nazwą Unmanned Maritime Systems (UMS). Platforma wyposażona w czujniki magnetyczne i elektromagnetyczne oraz przygotowana do montażu innych rodzajów sensorów, może być holowana przez motorówkę lub małą autonomiczną jednostkę bezzałogową. Jest ona przy tym stabilizowana na zadanej wysokości względem dna (z wykorzystaniem autopilota minimalizującego również jego przechyły i przegłębienia);

Model Podwodnej Stabilizowanej Platformy Sensorycznej. Fot. M.Dura

  • Modułowy Lekki Trał Niekontaktowy – MLM. Opracowany przez polskich inżynierów, również w ramach programu EDA UMS, trał jest przeznaczony do zwalczania min morskich z zapalnikami niekontaktowymi, których działanie jest uzależnione od identyfikacji określonego typu okrętu na podstawie charakterystycznych dla niego sygnatur pól fizycznych.

Model Modułowego Lekkiego Trału Niekontaktowego – MLM. Fot. M.Dura

  • Przeznaczone dla jednostek morskich i posiadające wydane przez PRS „Świadectwo Uznania”, amortyzatory linowe: zwojowe oraz promieniowe. Są stosowane do elastycznego posadowienia wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń o średnich i dużych gabarytach (w przypadku amortyzatorów zwojowych) oraz małych i średnich (w przypadku amortyzatorów promieniowych). Spełniają one rolę wibroizolatora, a dzięki możliwości znacznego sprężystego odkształcenia w kierunkach poszczególnych osi, izolują od obciążeń udarowych.

Amortyzatory linowe: zwojowe oraz promieniowe. Fot. M.Dura

Dowodem na to, że w CTM dużo uwagi poświęca się również systemom przeznaczonym dla jednostek lądowych, jest rodzina polskich radiostacji opracowana i produkowana w tym Ośrodku. Co istotne technologia użyta do jej produkcji jest w pełni polską technologią, co w kontekście dzisiejszych cyberzagrożeń, powinno dać poczucie bezpieczeństwa i pewność, że w każdej sytuacji będzie ona niezawodnie służyła Siłom Zbrojnym RP. Ośrodek dążąc do tego, aby środki łączności znajdujące się w jego ofercie stały się podstawowym elementem wyposażenia polskich Sił Zbrojnych podczas MSPO prezentuje:

  • radiostację krótkofalową średniej mocy RKS-8000 - przeznaczoną do wykorzystania jako podstawowy element stacjonarnych węzłów łączności oraz mobilnych systemów radiokomunikacyjnych instalowanych na podwoziach kołowych i gąsienicowych. Jest to urządzenie  pracujące w zakresie częstotliwości od 1,5 do 30 MHz. Cyfrowa transmisja mowy jest realizowana zgodnie z dokumentem STANAG 4198 oraz normą MIL-STD-188-110B App. B, natomiast zdalne sterowanie radiostacją jest realizowane zgodnie z wymaganiami dokumentu STANAG 5066 Annex E.

 

Radiostacja krótkofalową średniej mocy RKS-8000. Fot. M.Dura

  • wielozakresową, cyfrową radiostację plecakową HF/VHF/UHF RKP-8100 - zapewniająca niezawodną łączność na szczeblu taktycznym. Jej ważną cechą jest nie tylko możliwość zaspokajania wszystkich aspektów łączności taktycznej ale również jednorodna i zredukowana obsługa logistyczna. RKP-8100 to radiostacja pracująca w zakresie częstotliwości od 1,5 do 512 MHz. Jest ona wyposażona w moduł szyfrujący zgodny z algorytmem AES-256, możliwość pracy w trybie „frequency hopping” oraz zdolność do pracy w systemie transmisji danych Link-11. Wspomniana radiostacja może zabezpieczyć potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej, w aspekcie sprzętu łączności i wymiany danych.

Wielozakresowa, cyfrowa radiostacja plecakowa HF/VHF/UHF RKP-8100. Fot. M.Dura

  • radiostację RKP-8100 HF/VHF/UHF z Adapterem Mobilnym Typu RKP-8100-AM-B - zaprojektowanym w celu przystosowania radiostacji plecakowej typu RKP-8100 do wykorzystania, jako element mobilnych systemów radiokomunikacyjnych instalowanych na podwoziach kołowych i gąsienicowych. Całość systemu łączności została zintegrowana w jednym urządzeniu ze zwiększeniem maksymalnej mocy do 150 W (w zakresie łączności KF) i 50 W (w zakresie łączności UKF).

Radiostację RKP-8100 HF/VHF/UHF z Adapterem Mobilnym Typu RKP-8100-AM-B. Fot. M.Dura

Elementami ułatwiającym na stanowisku wystawienniczym zapoznanie się z pełną ofertę OBR CTM S.A. będzie ekran dotykowy ze specjalnym oprogramowaniem oraz aplikacja wyświetlana na okularach virtual reality, pokazującą „Wirtualną przestrzeń Okrętowego Systemu Zarządzania Walką SCOT” .

OBR CTM S.A. prezentuje swoje rozwiązania i możliwości w hali C na w ramach grupy PGZ, na stoisku C-5.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Reklama

Komentarze (3)

  1. xyz

    w modelach jesteśmy najlepsi ;)

    1. wolf

      nie tylko w modelach

  2. HP

    W sobotę i niedzielę ma być za free.

  3. Viper

    Na MSPO można wejść "z ulicy" czy trzeba wcześniej się postarać o wejściówki ?

    1. Bilet

      Trzeba wykupić bilet, w tamtym roku kosztował 80 zł

Reklama