Inne znane już konstrukcje to rodzina karabinków szturmowych FN SCAR i granatników do nich typu FN40GL. Do tej pierwszej wersji zaliczymy prezentowane karabinki 5,56x45 mm SCAR-L, 7,62x51 mm SCAR-H, czy precyzyjny 7,62x51 mm SCAR-H PR (z kolba taktyczną). Drugi model reprezentują 40 mm granatnik FN40GL-L do karabinka SCAR-L, FN40GL-H do karabinka SCAR-H i samodzielny FNGL-S.
Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
Ta pierwsza broń jest szeroko stosowana przez wymagających użytkowników, takich jak żołnierze wojsk specjalnych, oddziały antyterrorystyczne policji lub straży granicznej, czy rozmaite agencje ochrony. Broń tę cechuje prosta i uniwersalna w zastosowaniu budowa, dostosowanie do różnych wymagań strzelca oraz montażu szerokiej gamy akcesoriów i możliwość szybkiej wymiany lufy (oferowane są lufy w dwóch długościach - standardowa i CQC).
Broń wyposażona jest w składaną i regulowaną kolbę, regulowaną nakładkę, składaną muszkę i szczerbinkę (jako awaryjne przyrządy celownicze) oraz uniwersalne szyny do montażu różnego rodzaju optoelektroniki i akcesoriów dodatkowych. Karabinki szturmowe FN SCAR są dostosowane do uzycia przez prawo- i leworęcznych strzelców.
Precyzyjny karabin FN SCAR-H PR kal. 7,62x51 mm wraz z dodatkową, regulowaną kolbą taktyczną (wersja SCAR-H TPR) posiada pływającą lufę o długości 20” oraz dwustopniowy spust. Wraz z dodatkowymi akcesoriami pozwala to uzyskać celne strzały na dystansach do 800 metrów.
Jako dodatkowe wyposażenie do prezentowanych karabinków pokazywany jest podwieszany 40 mm granatnik FN40GL wraz z zespołem spustu dostosowanym do karabinka SCAR w wersji L i H, zaprojektowanym w taki sposób, że strzelec nie musi zmieniać pozycji ręki prowadząc ogień z karabinka lub granatnika.
Natomiast znany model karabinu maszynowego MINIMI reprezentowały nowe, zmodernizowane wersje - 5,56 x 45 mm FN MINIMI 5,56 Mk3 i 7,62 x 51 mm FN MINIMI 7,62 Mk3. Inny pokazany model karabinu to wielkokalibrowy karabin maszynowy FN M3M Mk3 kal. 50 BMG (czyli 12,7x99 mm).
Modele MINIMI w zmodernizowanej wersji Mk3 posiadają nową, regulowaną kolbę taktyczną, łoże przednie pozwalające na złożenie dwójnogu w tylną pozycję nawet z zamontowanymi akcesoriami dodatkowymi oraz nową, bardziej ergonomiczną dźwignię przeładowania ze zmienionym zatrzaskiem pokrywy podajnika, umożliwiającym jej zamknięcie z lufą zamontowaną lub bez niej.
7,62x51 uniwersalny karabin maszynowy FN MAG GPMG zaprojektowano specjalnie jako broń pokładową dla różnych lądowych pojazdów bojowych i wsparcia działań, statków powietrznych i okrętów wojennych/patrolowych oraz jak broń przenośną dla piechoty (czyli ręczny karabin maszynowy o masie 11,8 kg).
Posiada on szybkowymiennną lufę, strzela z otwartego zamka (zwiększone bezpieczeństwo strzelającego poprzez obniżenie ryzyka samozapłonu nabojów („cook-off”) podczas intensywnego strzelania) oraz ma możliwość regulowania szybkostrzelności (od 650 do 1000 strz./min.). Broń ta w liczbie ok. 200 000 egzemplarzy jest obecnie eksploatowana w 90 krajach świata.
Natomiast wielkokalibrowy karabin maszynowy FN M3M Mk3 ma wysoką szybkostrzelność do 1100 sztrz./min. oraz niezawodną i bezpieczną dla użytkownika konstrukcję (strzela z otwartego zamka). Jest obecnie użytkowany na pokładach ponad 2800 śmigłowców i samolotów.
Pistolety/pistolety maszynowe oferowane przez FN podczas MSPO reprezentuje system Five-Seven. Wystawiane są modele 5,7x28 mm Five-seveN tactical Mk2 oraz FN P90 Standard i FN P90 Tactical.
Mniej znane konstrukcje FN to prezentowany karabinowy wyrzutnik/miotacz pocisków obezwładniających/niepenetrujących FN 303 i pistoletowy wyrzutnik pocisków obezwładniających FN 303P. To dedykowany szczególnie dla służb bezpieczeństwa system w pewnym sensie wypełniający lukę pomiędzy zastosowaniem pałki służbowej a użyciem broni palnej.
Specjalnie zaprojektowane pociski FN 303 (obezwładniające, z farbą zmywalną i niezmywalną oraz ze środkiem łzawiącym PAVA) z jednej strony mają wystarczającą siłę, by rozbić szybę samochodu, z drugiej, w przypadku użycia ich przeciwko ludziom, zachowują niskie ryzyko uszkodzenia powłok skórnych lub poważnych uszkodzeń ciała nawet na bardzo krótkim dystansie. Pociski są miotane za pomocą sprężonego powietrza, nie posiadają ładunku prochowego, a co za tym idzie ich użycie nie generuje hałasu, ciepła, błysku, czy też płomieni.
Wśród prezentowanych akcesoriów dominuje, pierwszy raz pokazywany w naszym kraju celownik do 40 mm granatników FN FCU w najnowszej odmianie Mk3.
Same granatniki kal. 40 mm, przy użyciu różnego rodzaju i typów amunicji LV/MV, są skuteczną bronią na współczesnym polu walki, lecz prawdopodobieństwo oddania z nich pierwszego celnego strzału jest dość niskie, nawet w wypadku użycia ich przez doświadczonego strzelca. Problemem nie jest konstrukcja samego granatnika, ale zastosowanie prostych przyrządów celowniczych, a przez to również konieczność wprowadzenia poprawek i odpowiednich nastaw przez strzelca (odległości, ustawienia celowników, rodzaju użytej amunicji, kąta nachylenia, temperatury, przechylenia broni czy efektu Magnusa), co w warunkach stresu i zmęczenia towarzyszącego żołnierzom na polu walki nie do końca jest wykonywane poprawnie.
By temu zaradzić firma FN Herstal zaprojektowała i wykonała celownik FN FCU, który w automatyczny sposób namierza cel, pozwalając na szybkie i precyzyjne trafienie go w warunkach dziennych i nocnych, a - co za tym idzie - w znaczący sposób podnosząc efektywność użycia broni na polu walki. Samo urządzenie jest łatwe w obsłudze, lekkie, kompaktowe w budowie i odporne na warunki atmosferyczne (IP68).
Celownik posiada wbudowany miniaturowy komputer balistyczny wraz z dalmierzem laserowym oraz inklinometrem. Wylicza on trajektorię lotu pocisku, a dane te są następnie transponowane na ruchomą siatkę celowniczą w oknie celownika. Celownik FCU występuje w wersji z widzialnym i niewidzialnym w IR wskaźnikiem laserowym.
Innym urządzeniem, po raz pierwszy prezentowanym w Polsce, jest SmartCore, czyli elektroniczny rejestrator liczby strzałów oddanych przez daną jednostkę broni. SmartCore zlicza strzały (oddane z użyciem zarówno amunicji bojowej jak i ślepej) oraz ewidencjonuje ich liczbę w czasie rzeczywistym, będąc przy tym urządzeniem niewidocznym z zewnątrz, nie zmieniającym konfiguracji broni i nie wymagającym od operatora żadnej obsługi.
SmartCore może również przechowywać wprowadzone dane dotyczące rodzaju, kalibru, numeru seryjnego i konfiguracji danego egzemplarza broni, do której jest przypisany i w zasadzie pełni wówczas rolę elektronicznej karty tego uzbrojenia, pracującą bez użycia baterii (w SCAR) lub dzięki wbudowanej baterii (w MINIMI). Dokonywana i zapisywana dzięki temu urządzeniu ewidencja w bardzo prosty i szybki sposób pozwala na sprawdzenie efektywności szkolenia strzelca oraz umożliwia zaplanowanie i zrealizowanie kolejnych przeglądów lub napraw broni. Obecnie urządzenie to dostępne jest dla karabinków FN SCAR oraz MINIMI.
Serwis Specjalny Defence24: MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
zły
SCAR nie jest dwa razy tańszy od MSBS ale jest tańszy. W Polsce można dostać go za ok 7k PLN a w Czechach za nieco ponad 6k PLN.
Qba
Warto zwrócić uwagę że FN SCAR jest dwavrazy tańszy od FB GROT.
krzysiek84
1200 dolców? No chyba nie.
MOnki
Nie, nie jest.
HvWmordke
Nie wiem po co FN Herstal wkurza ludzi pokazując SCARY na targach w Polsce. Bezczelnie olali cały europejski rynek cywilny, a z USA sciagnac SCARA 17 (w wersji samopowtarzalnej) się praktycznie nie da.
Qba
Oferuje służbom i wojsku
dariusz
firma z klasą ich asortyment może zadowolić każde służby
Willgraf
broń wyposażenie pokładowe śmigłowców wygląda ciekawie