Morawiecki za wstrzymaniem lotów UE nad Białorusią. LOT przygotowuje alternatywne scenariusze

24 maja 2021, 13:36
a6d43269-1aa2-4b29-b079-9fcca50d3f95 2
Fot. KPRM
Reklama

Podczas zatrzymania lotu samolotu z Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie doszło do aktu państwowego terroryzmu ze strony Białorusi - ocenił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dlatego - jak zapowiedział - na Radzie Europejskiej zaproponuje, żeby wszystkie loty UE-Białoruś zostały wstrzymane. LOT przygotowuje alternatywne scenariusze dla połączeń, które odbywają się nad terytorium Białorusi.

Premier w poniedziałek na konferencji prasowej we Wrocławiu mówił o stanowisku polskiego rządu w sprawie "rządowego terroryzmu ze strony Białorusi". Przypomniał, że w niedzielę lecący z Grecji do Wilna samolot linii lotniczych Ryanair "został przechwycony pod pozorem fałszywego alarmu".

W niedzielę pod pretekstem zagrożenia bombowego Białoruś zmusiła do lądowania na lotnisku w Mińsku zarejestrowany w Polsce samolot linii Ryanair, lecący z Aten do Wilna. Doszło wówczas do zatrzymania lecącego w nim opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza, który żyje na emigracji. Jeden z autorów prowadzonego na Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, którego działanie władze uznały za ekstremizm, poszukiwany był listem gończym przez białoruskie organy ścigania. 

Według dostępnych informacji na przechwycenie samolotu pasażerskiego Białorusini wysłali dodatkowo co najmniej jeden myśliwiec MiG-29 uzbrojony w 6 rakiet powietrze-powietrze. Obok Ramana Pratasiewicza, w Mińsku pozostała kobieta podróżująca z nim, a także czterech obywateli Rosji.

Morawiecki przyznał, że pomimo iż strona polska w kwestii tego przechwycenia nie ma "stuprocentowych informacji", to według niego "doszło do przymusowego lądowania na terytorium Białorusi". "Dlaczego tak zrobiono? Zrobiono tak dlatego, żeby aktywnie działającego na rzecz wolności i demokracji, i społeczeństwa białoruskiego Ramana Pratasiewicza aresztować" - ocenił premier.

"Dlatego, aby jednoznacznie odpowiedzieć na taki akt międzynarodowego terroryzmu, i to akt terroryzmu państwowego, niebywałego terroryzmu państwowego ze strony Republiki Białoruskiej, dzisiaj na Radzie Europejskiej zaproponuję, aby wszystkie loty z terytorium Białorusi do Unii Europejskiej i w drugą stronę, z Unii Europejskiej na terytorium Republiki Białoruskiej zostały wstrzymane" - zapowiedział Morawiecki.

"LOT w chwili obecnej przygotowuje alternatywne scenariusze dla połączeń, które odbywają się nad terytorium Białorusi i będziemy przekazywać na bieżąco informacje odnośnie podjętych decyzji" - powiedział Moczulski. Jak dodał, zgodnie z rozkładem rejsów, w poniedziałek LOT ma do zrealizowania loty do Mińska i Moskwy.

PAP/Defence24.pl

image
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
gho
wtorek, 25 maja 2021, 13:51

Dlaczego europejskie media nie wspominają o tym, że Pratasevich brał udział w szkoleniach bojowników ISIL?

ccc
wtorek, 25 maja 2021, 12:27

Kołchoźnik Baćka zawirażował i w ciągu 24h pozbawił Białoruś 3-4 mld euro rocznie (tytułem opłat za przelot nad ich terytorium) oraz doprowadził do bankructwa białoruskie linie lotnicze Belavia (zakaz lotu do UE).

dezx
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:28

Matnet co ty wypisujesz? Ja bardzo chętnie pojechał bym zwiedzić sobie Moskwę, tylko jako obywatel Polski i UE jestem za to za biedny. A więc żyjąc w takim kraju nad Wisłą, mogę sobie tylko pomarzyć o zwiedzeniu Moskwy...

Bania
wtorek, 25 maja 2021, 13:11

A więc odpal sobie media elektroniczne i pozwiedzaj sobie Rosję zdalnie.Oprócz dużych miast to syf do kwadratu.

wtorek, 25 maja 2021, 11:38

On ma rację. A ty co za bzdury wypisujesz?

mixmix
wtorek, 25 maja 2021, 08:56

Marzy ci się bogata stolica i biedna zacofana brudna wieś? To się przeprowadź do Moskwy albo Petersburga. Byłem, zwiedziłem, Główną atrakcją jest Ermitaż czyli galeria zrabowanych dzieł po drugiej wojnie światowej. W Polsce masz dobrobyt i porządek.

tatu
wtorek, 25 maja 2021, 07:48

pocieszę Cie, że przeciętny ruski o zwiedzeniu Warszawy może sobie pomarzyć jeszcze bardziej. 30% rosjan żyje poniżej granicy ubóstwa. Wole jednak naszą "biedę"

Matnet
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:22

Sankcje powinny objąć również samoloty rosyjskie, a nasze powinny omijać przestrzeń powietrzną obu tych bandyckich krajów

Tweets Defence24