Reklama

Siły zbrojne

Fot. MON

MON: Termin przekazania oferty na Wisłę "niezagrożony". Szczegółowe ustalenia

Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki odbył w Pentagonie spotkanie z Ann Cataldo - Zastępcą Asystenta Sekretarza Armii - bezpośrednio odpowiedzialną z ramienia rządu USA za uzgodnienie i przygotowanie oferty (LOA), w odpowiedzi na przesłane ze strony polskiej zapytanie ofertowe (LOR), w ramach realizacji programu Wisła. Proces negocjacji wchodzi w fazę szczegółowych uzgodnień offsetowych.

Jak informuje MON, w czasie spotkania strona polska dostała zapewnienie, że "pomimo nieznacznych opóźnień w procesie wdrażania systemu IBCS w armii amerykańskiej, nie jest zagrożony, deklarowany wcześniej, termin przesłania oferty". Warto zauważyć, że przekazanie propozycji w odpowiedzi na LOR jest kluczowym elementem procesu, który może doprowadzić do zakupu systemu Wisła w programie FMS. Jednocześnie strony zgodnie stwierdziły, że proces negocjacji wszedł w fazę szczegółowych uzgodnień offsetowych, które będą kontynuowane przez obie strony na poziomie roboczym w Hansville w tym tygodniu.

Wcześniej wiceminister Kownacki miał okazję odbyć w USA serię rozmów z przedstawicielami firm bezpośrednio odpowiedzialnych za realizację programu WISŁA - firmą Raytheon - głównym offsetodawcą i firmami Northrop Grumman (dostawcą systemu IBCS) i Lockheed Martin (producentem m.in. pocisków PAC-3 MSE, przeznaczonych do użycia w zestawach Wisła).

Czytaj więcej: Kownacki dla Defence24.pl o trudnych negocjacjach ws. Wisły i Orki. "Mamy swoje priorytety i z nich nie zrezygnujemy"

Zapytanie ofertowe (Letter of Request – LOR) na dostawę zestawów Patriot, w ramach realizacji programu Wisła, przekazano stronie amerykańskiej we wrześniu 2016 r. natomiast zaktualizowany LOR został złożony pod koniec marca. Wniosek dotyczy pozyskania ośmiu baterii, w aktualnie najnowszej konfiguracji – PATRIOT Configuration 3+, ze zintegrowanym systemem kierowania walką – IBCS (ang. Integrated Battle Command System lub Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). Polska uzyskała zgodę na procedurę "yockey waiver", pozwalającą na pozyskanie IBCS równolegle z armią amerykańską, przed wejściem do produkcji pełnoskalowej.

Z projektu budżetu Departamentu Obrony USA na rok fiskalny 2018 wynika, że wdrożenie systemu obrony powietrznej IAMD, którego głównym elementem jest IBCS, zostanie opóźnione w stosunku do wcześniejszych planów. Z drugiej jednak strony, IBCS daje dużo szersze możliwości (w tym wykorzystania do kierowania ogniem radarów innych, niż danej baterii Patriot), a docelowo elementy systemu kierowania i dowodzenia Patriot mają być zastąpione przez wspólną architekturę kierowania i dowodzenia IBCS. Od podstaw z IBCS integrowany jest też zestaw obrony powietrznej krótkiego zasięgu IFPC Inc 2-I, rozwijany dla US Army.

Od trzeciej baterii (lub kolejnych) strona polska zastrzegła sobie prawo zmiany obecnie oferowanego radaru na nowy z anteną aktywną. Według dostępnych informacji istnieje możliwość wskazania radarów różnych typów, gdyż przyszła stacja US Army jeszcze nie została wybrana (ma ona zostać pozyskana w ramach programu LTAMDS). Zgodnie z zapewnieniami strony polskiej kryterium będzie dookólność (360°), sieciocentryczność, otwarta architektura, a przede wszystkim wykorzystanie najnowszych technologii (AESA GaN), istotne znaczenie może też mieć wybór radaru przez US Army. 

W zapytaniu ofertowym wskazano także na wymaganie związane z polonizacją zestawów w możliwie największym zakresie (m.in. podwozia bazowe, środki łączności, agregaty, środki maskujące, itp.) oraz zapewnieniem co najmniej 50 proc. udziału polskiego przemysłu obronnego (PPO) w realizacji dostaw, w odniesieniu do wartości umowy dostawy. Zadanie to realizowane ma być poprzez umowę offsetową. W aktualizacji LOR założono również, że dostawa pierwszej baterii powinna nastąpić w 2019 roku.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (17)

  1. olo

    USA głównie LM sprzedała nafciarzom broń za 200 mld $ czujesz to a ty mówisz o kwocie na waciki którą Polska ma zapłacić przypominam ok 8 mld $ za Wisłę. My mamy szczęście że USA nie robi nam łaski z dostępem do najnowocześniejszej broni patrz JASSM i JASSM ER a przy Wiśle do IBCS

    1. rybak

      Jeśli chodzi o kasę to owszem nie jesteśmy w stanie pobić oferty nafciarzy. Jednak tylko głupi nie zauważy jakim ważnym przyczółkiem w Europie jesteśmy dla USA. W. Brytanie Niemcy i Francuzi zepchnęli na dalszy plan i tylko przebierają nóżkami aby zawiązać porozumienia z Rosją. Jedyną przeciwwagą dla Niemiec i zaporą przeciw przyjaźni z Rosją jest właśnie Polska. To taka kłoda pod nogi co zawsze uwierała Niemcy w marszu na wschód. To jak bardzo Niemcom zależy na wyproszeniu amerykanów z Europy widzi już nawet ślepy. Jako sojusznik USA i gwarant pilnowania ich interesów w Europie w końcu powinniśmy coś z tego mieć inaczej rzeczywiście należałoby się zastanowić nad zmianą stanowiska w polityce.

    2. qwerty

      sprzedanie nam np. F16 to nie tylko zarobek na samych samolotach, ale na przyszłej modernizacji, na serwisie i częściach, na uzbrojeniu, itd. i to przez kolejnych 30-40 lat.

  2. KrzysiekS

    Ile można pisać omawia z osobą bezpośrednio odpowiedzialną za kontrakt to nie Prezydent USA zdecyduje na co konkretnie Polska dostaje zgodę. Według waszej filozofii powinniśmy do każdych rozmów wysyłać Prezydenta. Zastanówcie się co piszecie kuchartek, Wojciech, lipa, czf czy inni.

  3. Wojciech

    Jakoś nie mam przekonania do Patriotów. Kiedyś, kiedy nie było alternatywy to tak ale teraz mam zastrzeżenia. Brak radaru 360 a jak będzie to sztukowany, brak "otwartości" systemu, BRAK DOSTĘPU DO KODÓW ŹRÓDŁOWYCH! I last but not least OFFSET. Na ostatnim offsecie (f16) wyszliśmy jak Zabłocki na mydle. MEADS ma dużo bardziej korzystną ofertę. A i byłbym zapomniał: Kownacki jest wiceministrem. To dlaczego rozmawia z zastępcą asystenta Sekretarza? Może od razu pogada z cieciem na bramce?

    1. KrzysiekS

      KrzysiekS->Wojciech MEADS to właśnie Lockheed Martin czyli ten od offsetu za F-16 i mam pytanie poproszę o konkrety odnośnie " MEADS ma dużo bardziej korzystną ofertę." Brak kodów kto ci to da MEADS? gratuluje niedoinformowania.

  4. kuchartek

    Polski Sekretarz Stanu omawia tak ważne kwestie z zastępcą asystenta Sekretarza Armii USA. Honoru nie ma. I wybierają najdroższe badziewie którego tak właściwie jeszcze nie ma. A w kwestii offsetu to te 50% to ma być tonażowo chyba. Zrobią Was jak przy F-16 , TYLKO TYM RAZEM SUWEREN ROZLICZY WAS Z KAŻDEGO DOLARA.

  5. lipa

    Spotkanie z ZASTĘPCĄ ASYSTENTA Sekretarza Armii - czy był ktoś mniej ważny?

  6. KrzysiekS

    KrzysiekS->Marek1 Po prostu podali to co już jest ustalone wiadomo największe opory Przy SkyCeptor (bezwzględnie powinniśmy się upierać przy technologii rakiet i paliwa, namierzanie możemy sobie w razie czego odpuścić) i technologi GaN pytanie co tutaj dostaniemy a to najważniejsze ustalenia.

  7. Marek1

    I jeszcze coś niepokojącego - "Od podstaw z IBCS integrowany jest też zestaw obrony powietrznej krótkiego zasięgu IFPC Inc 2-I, rozwijany dla US Army". Jak dla mnie brzmi to jak wstęp/przygotowanie do przejęcia przez USA również NARWI, którą tak skandalicznie kolejne MON-y zignorowały. Pretekst jest/będzie jasny - jeśli mamy już Patriota z ICBS, to weźmiemy również Narwię z USA, bo jest/będzie już zintegrowana i kolejne 3-4 mld $ trafi do USA, a my będziemy się cieszyć, ze znowu damy pojazdy, krótkofalówki, maskowanie i farbę jako "polonizację" Narwi. Obym się mylił ...

  8. Marek1

    "pomimo nieznacznych opóźnień w procesie wdrażania systemu IBCS w armii amerykańskiej, nie jest zagrożony, deklarowany wcześniej, termin przesłania oferty" --- jaja sobie robią - 4 lata, to "nieznaczne" opóźnienie, obiecywany zakres "polonizacji" pokazuje jak USA traktuje PL - podwozia bazowe, środki łączności, agregaty, środki maskujące. "Łaskawcy" za 8-9 mld USD z Polski dla Raytheona. Ale MON i tak to łyknie i jeszcze podziękuje pocałowaniem amerykańskiej rąsi ...

  9. WP

    OPL to jest broń która jest nam najbardziej potrzebna więc czemu bierzemy tylko 8 baterii ?? Czy nie można z czegoś zrezygnować żeby zakupić więcej Patriotów ??

    1. X

      Bo to jest chyba najdroższa broń ever

  10. zukosa

    Osiem baterii na całe terytorium kraju? Osiemdziesiat byłoby do przyjęcia. Dziwne to jakies. I to ten program Wisła? Może Czarna Wisełka?

    1. klimuś

      to daje około 200 pocisków na raz mało?

    2. patriota

      Jedna bateria to pokrycie przestrzeni o średnicy około 400km. Weź mapę Polski i narysuj na niej 8 okręgów o średnicy 400km. Zasięg nie będzie problemem tylko wykrycie i namierzanie i na tym bym się skupił aby wykorzystać w maksymalnym stopniu te wydane miliardy.

  11. KrzysiekS

    "Diabeł tkwi w szczegółach" Trwają najważniejsze rozmowy i z osobami decyzyjnymi nie rozumiem niektórych wypowiedzi (np. czf). "Pytanie co z MEADS" moim zdaniem nie powinni w ogóle z nimi rozmawiać rzeczywistą konkurencja są jedynie Francuzi z SAMP/T. Z MEADS po pierwszych testach zrezygnowało U.S.Army to powinno dać nam do myślenia Niemcy niech za swoje pieniądze testują go dalej.

  12. real

    Szkoda czasu na czytanie obietnic tego pana .Jakiś miesiąc temu obiecywał że decyzja w sprawie homara to kwestia tygodnia i co jak zwykle nic .

  13. bmc3i

    Pytanie co z MEADS

  14. Antoni

    Spotkanie z zastępca asysteta sekretarza ........ No widzę jest sie czym pochwalić pełen sukces!!!

    1. Marek

      Masz rację. W skali tak olbrzymiego w skali USA kontraktu, powinien każdy szczegół omawiać z samym z Prezydentem Stanów Zjednoczonych.

    2. john

      Źle przetłumaczyli jej stanowisko i wyszło na to jakoby Kownacki z jakąś sprzątaczką się spotykał aby podyskutować o kontrakcie. A zapewniam cię, że ta babka to gruba ryba i wiele od niej zależy.

    3. bmc3i

      Chcesz powiedzieć z polskim urzędnikiem niższego szczebla, miał się spotkać Prezydent, albo co najmniej Sekretarz Obrony? Wiesz co to są spotkania robocze?

  15. czf

    w sprawie kontraktu za miliardy dolarow spotkał się z "Zastępcą Asystenta.."? Nieźle.

    1. zibi

      Konkrety uzgadniane są przez specjalistów niższego szczebla. Kownacki to też tylko "sekretarz stanu" nawet nie wiceminister.

    2. krzysiek84

      Z kim miał rozmawiać? Skoro to osoba bezpośrednio odpowiedzialna za ten kontrakt to chyba logiczne, że jest najważniejsza. Chyba, że cofamy się do lat 2007-2015 i klepiemy się po pleckach z zielonymi oficjelami... ale oficjelami wysokiej rangi.

    3. chateaux

      A z kim miała się spotkać osoba nie będąca nawet ministrem?

  16. Porfir7

    wyglada na to ze to bardziej nam zalezy aby amerykanie zlozyli oferte niz im aby wystartowac w przetargu na Wisle Tak sie nie negocjuje w tym samym czasie polski przedstawiciel powinien negocjowac z MEADS No i co z offsetem ? czy amerykanie przekaza technologie produkcji tranzystorow na GaN ? abysmy mogli ruszyc z radarami do Narwi ?

  17. halotoja

    może dlatego ,że jak doczytasz to wszystko zrozumiesz..... .............z Ann Cataldo - Zastępcą Asystenta Sekretarza Armii - bezpośrednio odpowiedzialną z ramienia rządu USA za uzgodnienie i przygotowanie oferty (LOA)...........

Reklama