Reklama

Siły zbrojne

MON podpisze kontrakty na Kormorany i Ratownika. Rozmowy ws. Orki

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w środę 27 grudnia planuje podpisanie umów na dostawę niszczycieli min Kormoran II oraz okrętu ratowniczego Ratownik. Szef resortu Antoni Macierewicz rozmawiał też z francuską minister Florence Parly, m.in. na tematy związane „ze wspólną produkcją okrętów podwodnych i ewentualnym udziałem Francji w tym kontrakcie”.

Zgodnie z przesłanym komunikatem Centrum Operacyjnego MON, w środę 27 grudnia mają zostać podpisane dwie umowy dotyczące okrętów dla Marynarki Wojennej. Pierwsza obejmie dwa niszczyciele min (typu Kormoran II), wraz z „trzema pakietami wsparcia logistycznego” (dla wszystkich trzech okrętów).

Pierwsza z jednostek tego typu została zbudowana przez konsorcjum prywatnej stoczni Remontowa Shipbuilding (lider) i państwowego, należącego do PGZ OBR CTM i to ono zajmie się najprawdopodobniej budową dwóch pozostałych (seryjnych) okrętów. Prototypowy Kormoran, zbudowany w ramach pracy rozwojowej został niedawno dostarczony Marynarce Wojennej. Wyposażenie niszczyciela było szczegółowo omawiane na Defence24.pl: ORP „Kormoran” odsłania tajemnice [FOTO]

W środę ma też zostać podpisana umowa na dostawę okrętu ratowniczego Ratownik, z opcją zamówienia drugiego. Do negocjacji w sprawie budowy okrętu „Ratownik” zaproszona została wcześniej Polska Grupa Zbrojeniowa. Zadaniem okrętu jest zabezpieczenie ratowniczej działalności szkoleniowej i operacyjnej sił własnych oraz sprzymierzonych (nawodnych, podwodnych i lotniczych), w tym udzielanie pomocy załodze uszkodzonego okrętu podwodnego oraz prowadzenie podwodnych prac awaryjno – ratowniczych.

Rzecznik MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz poinformowała też, że ministrowie obrony Polski i Francji Antoni Macierewicz i Florence Parly odbyli rozmowę telefoniczną na tematy związane ze wspólną produkcją okrętów podwodnych i ewentualnym udziałem Francji w tym kontrakcie.

Według komunikatu MON „Podjęto decyzję, iż finalne wyjaśnienia zostaną przekazane Polsce ze strony francuskiej jeszcze w tym roku. Ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące produkcji okrętów podwodnych zostaną podjęte przez stronę polską w najbliższym czasie, po uzyskaniu odpowiedzi zarówno od Francji, jak i od naszych innych kontrahentów.”. Kilka dni wcześniej Inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Mirosław Mordel stwierdził, że podjęcie decyzji w sprawie wyboru kontrahenta w programie Orka w tym roku raczej nie będzie możliwe, dodając że ma nadzieję, iż nastąpi to na początku przyszłego roku.

Obok oferty francuskiej (zmodyfikowany okręt Scorpene koncernu Naval Group) pod uwagę w programie Orka brane są też pod uwagę propozycja niemiecka (koncern TKMS, okręt typu 212CD) i szwedzka (Saab z jednostką A26). Założeniem MON jest uzbrojenie nowych okrętów podwodnych w pociski manewrujące.

Czytaj więcej:„Kondora” już nie ma, wybór "Orki" w przyszłym roku

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (22)

  1. RJA

    Jakoś nie daje temu wiary by to żabojady budowali!! ....... chyba że AN 1M ma plan - program orka za sprzeciw wobec sankcji

    1. Extern

      Świetny pomysł, Francuzi będą nam wymyślać problemy w UE a my za uniknięcie tych problemów które nam sprawiają będziemy im płacić, świetny pomysł. Jakoś dziwnie przypomina mi to sytuację gdy do sklepikarza zgłaszają się panowie bez szyi i proszą o pieniądze za ochronę przed agresją z ich strony.

  2. PolExit

    I co? Bedziemy swiatowa potega w tralowcach? Rosjanie chociaz buduja jednostki jednorazowego uzytku ale maksymalnie uzbrojone a kormoran max dzialko 23mm. Albo silne lotnoctwo MW i NDR-y, albo OP i to wiecej niz 4 by paralizowac Rosyjska zegluge. Inwestowanie w Kormorany nie ma sensu. Inna sprawa ze nie ma sensu inwestowanie w duze okrety. W pierwszych godzinach wojny zostana zatopione przez bastiony.

  3. Lestat.m

    Prawdę mówiąc zamawiał bym tam gdzie można liczyć na obiektywizm i poparcie w sprawie ART.7. Stawiam na Szwecję, aczkolwiek jestem fanem Francuzów, bo niemieckiego przereklamowanego sprzętu nigdy nie kupiłem. Najpierw niech zapłacą co najmniej 1/2 reparacji a w wtedy się zastanowię:).

    1. Wawiak

      Mogą w części spłacać sprzętem i serwisem. Ruscy gazem ;-)

  4. jurgen

    jest jeszcze śmieszniej - wg francuskiej prasy Naval Group i szwedzka stocznia Saab Kockums negocjują w sprawie współpracy handlowej na podst umów, głównie dot. okrętów podwodnych. NG miałoby wiodącą rolę przy okrętach podwodnych oceanicznych typu Scorpene albo Barracuda, a Saab przy przybrzeżnych. I weź wybierz

    1. ekonomista

      Super. Powinniśmy dołączyć jako wykonawca elementów.

    2. Wawiak

      To całkiem proste, sęk w tym, że najpierw trzeba zdecydować czego się chce... ;-)

  5. atakitamitu

    "Szkoda pieniedzy na zabawe w kaluzy" - co za bzdura! Wszystkie panstwa baltyckie maja swoja flote a najwieksza rosjanie. Flota musi byc, mamy dosc duza granice morska - brak floty wojennej dobrze wykorzystali niemcy w 39. Czy historia nas niczego nie uczy...

    1. Wojciech

      atakitamitu co ty zmyślasz? Jaki brak floty wojennej? Przed wojną mieliśmy wielokrotnie silniejszą Marynarkę niż kiedykolwiek po wojnie. A Niemcy niczego nie wykorzystali bo też od strony morza nie było co wykorzystywać. Związali walką 3 punkty oporu i przegonili okręty podwodne. Bez problemu bo Bałtyk to kałuża i żeby mieć OP to najpierw trzeba panować w powietrzu.

    2. rydwan

      ferst of all Lotnictwo i OPL ,w dobie jassm ów ER rakiety manewrujace na OP nie sa juz tak na mus co nie znaczy ze mamy z nich rezygnowac bo jest to konkretny odstraszacz za to zyskujemy czas ( bo juz niemcy oferowali sie ze moga dostosowac okrety do wystrzeliwania rakiet z luków torpedowych) Niemniej jednak warto miec to na okretach wszak z jednej strony mamy kraj o wielkim obszarze i bedzie on msiał brac pod uwage promien zagrożenia do 1500 km .

    3. plk Dombek

      Flote to my wtedy mielismy, tylko nie mielismy wybrzeza...

  6. Extern

    Kompleksy na punkcie Francuzów okażą się silniejsze od zdrowego rozsądku, tak obstawiam. Zresztą, niewiele jest krajów, które Macierewicza traktują poważnie.

  7. dhjk

    No to ugotowali Remontową. Tak wygląda niszczenie prywatnych firm. Gigantyczne inwestycje żeby zrobić prototyp, opóźnianie przez rok odbioru tego prototypu przez MON a płacić trzeba. Przeczytajcie "ORP "Kormoran" czyli zapętleni w procedury..."

    1. CB

      Przecież Kormorany nadal będzie robiła "Remontowa", bo MON nie ma praktycznie innego wyjścia (poza w ogóle rezygnacją z budowy). Fakt jednak, że stracili sporo przez tak długie zwlekanie z podjęciem decyzji co dalej. No i oficjalnie podpisu jeszcze nie ma...

  8. Dolcik

    Wogóle żadnych OP i kolejnego Kormorana. Szkoda pieniędzy na zabawy w kałuży.

    1. oskarm

      @Dolick Jak ci tyłek odmarznie z braku gazu czy nie będziesz miał czego zatankować do baku bo staną rafinerie, to będzie za późno na budowanie MW. Polska musi mieć małą, ale porządnie uzbrojoną: 2-3 OP, 4 fregaty z silną OPL, 4-6 Kormoranów + jednostki pomocnicze, flotę by być zdolnym do asertywnego reagowania w czasie kryzysu, budowania solidarności sojuszniczej bez wpieprzania się w absurdalne misje jak atak na Irak 2003, a także mogącą skutecznie wesprzeć obronę kraju lub sojuszników (Kraje Bałtyckie) w czasie wojny.

  9. KrzysiekS

    Życzę zdrowych spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkim bez względu na poglądy.

    1. K.

      Zdrowych , spokojnych Świąt .

  10. PRS

    Z ,,Kormoranami II" i ,,Ratownikiem" to dobra wiadomość. Co do OP to tego się obawiałem. Jak nie można kupić od USA takiego okrętu to muszą koniecznie być chociaż amerykańskie rakiety - parametry i charakterystyki okrętu nie mają znaczenia - Wujek Sam musi na tym dilu też zarobić. P.S. Dzisiejszy, bardzo przychylny artykuł w Le Figaro na temat Polski - przypadek? Wątpię...

    1. Victor

      Amerykańskich nie będzie. Po prostu nie chcą ich sprzedać. MON by tak chciał, ale na zapytanie sprzed roku nie nadeszła odpowiedź. Być może w tym kryło się przeciąganie wyboru .

  11. Ziem

    Kupują wszystko niż to co jest bezwglednie potrzebne.

  12. CB

    Do podpisania kontraktu na Kormorany, MON został niejako zmuszony umowami podpisywanymi przy budowie pierwszego i fajnie. Natomiast jeśli "Ratownika" będzie budować PGZ, to jestem pełen obaw... No i potrzebne są jakieś konkrety co do "prawdziwych" okrętów, bo jak ich nie ma, to po co nam ten Ratownik...

    1. Wojciech

      Tak? To dlaczego zamówili w innej firmie niż był wyprodukowany prototypowy Kormorana II ??? Zobaczycie, że będzie cyrk z następnymi, jak z Gawronem.

  13. JK

    Wiem że to poza tematem Art. ale zadam to pytanie. Czy baza Marynarki Wojennej w Gdyni do właściwe miejsce na stacjonowanie nasze floty?

    1. Polak Patriota

      Nie, lepszym miejscem jest Elbląg.

  14. NAVY

    Ciekawą konstrukcją jest A26 i nad nią bym się osobiście skupił.Branie Scorpene dla poprawienia relacji z kogucikami ,to kiepski pomysł...

    1. fgh

      Branie A26 po to "ciekawa konstrukcja" i żeby podlizać się Szwecji za głosowanie przeciw Polsce w UE to też kiepski pomysł. Decydujące są tu rakiety manewrujące. Szwedzi ich nie mają, mamią nas pustymi wyrzutniami do których USA nie chce nam sprzedać rakiet, a jeśli kiedyś się zdecydują to drogo za to zabulimy. Niemcy też nie mają nic więcej do zaoferowania. Francja jako jedyna sprzedaje nam okręt z gotowymi rakietami manewrującymi. Wg mnie to jest najlepszy interes w obecnym czasie. A poprawienie relacji z Francją to tylko plus tej transakcji, a nie jej warunek czy cel. Zdobędziemy okręt z rakietami, a Francja przez jakiś czas nie będzie tak bruździć przeciw Polsce w UE.

  15. Rotmistrz

    O co chodzi z tymi trałowcami....Mamy chyba najliczniejszą flotę do neutralizacji min na Bałtyku. Niemcy i Rosjanie narobili syfu na dnie Bałtyku a Polacy mają to posprzątać Za co? Dlaczego nie budujemy okrętów rakietowych tylko zupełnie bezbronne trałowce ( śmieciarki) żeby po kimś sprzątać? Te okręty w żaden sposób nie zagrażają flocie FR. Stara Mołnia albo Tarantul rozszarpią wszystkie Kormorany jedną salwą

    1. QDark

      Chyba nie wiesz co piszesz, skoro dla Ciebie zaminowanie podejścia do portów to dla Ciebie żadne zagrożenie.

    2. KP

      Ja raczej podejrzewam, że to jedyna klasa okrętu, którą jesteśmy w stanie sami wybudować, więc trzaskamy bez opamiętania w ramach wspierania polskiego przemysłu.

    3. CB

      Sprawdź najpierw, ile te trałowce mają lat. To pozostałość po UW, gdzie wg doktryny były rozpisane role dla poszczególnych państw (my mieliśmy jeszcze sporo okrętów/barek desantowych). Od wielu lat żadnego trałowca nie wybudowaliśmy, a te 3 niszczyciele min (nie trałowce), powinny właśnie zaspokoić nasze potrzeby (to takie niezbędne minimum), kiedy resztę tych przestarzałych okrętów w końcu wycofamy.

  16. Marek MM

    Wszystko tylko nie francuskie.

  17. WW1

    Ponad trzy tygodnie temu pan Macierewicz mówił że w ciągu kilkunastu dni poznamy kontrahenta z którym zbudujemy OP a teraz to już przeskakuje na nowy rok...... W nowym roku też go nie poznamy,już chyba nikt na te bajki z MONu się nie nabierze.Odwlekają najważniejsze zakupy jak tylko mogą,wystarczy napisać że dwa pierwsze śmigłowce miały być pod koniec zeszłego roku.

  18. Marek1

    Super, znowu będzie można zamówić dla Kormoranów superhit polskiej zbrojeniówki p/t Wróbel 2 i potencjał bojowy polskiej MW wyraźnie wzrośnie. Za kilka lat oczywiście ...

  19. Czesio

    Okręt ratowniczy Kormoran? W sumie to dobry pomysł, jak wiadomo kormorany potrafią nurkować.

  20. ciekawy

    Stacja 15 MON prowadzi rozmowy

    1. d.

      @ciekawy Stacja 16 MON ma nadzieję...

  21. Harry

    Tylko A 26. Współpraca z Francją odbije nam się czkawką! Francuzi nie przekazują technologii, a chętnie przejmą nasze zakłady zbrojeniowe.

    1. z

      Jakie ? SMW? Wątpię czy zechcą :D

    2. Mickey

      Harry wlasnie jest odwrotnie to amerykanie nie daja technologii i przejmuja nasze zaklady. Francja zawsze deklaruje najwiekszy transfer technologii.

    3. M

      Panie Harry ciekawe rzeczy Pan pisze. Wytłumaczy Pan nam więc czemu Australijczycy wybrali ofertę francuską a o Szwedach nie chcieli nawet słyszeć.

  22. jurgen

    Tylko Szwedzi.

Reklama