MON odpowiada na zarzuty Kaczyńskiego w sprawie śmigłowców

14 listopada 2014, 12:19
Fot. chor Rafał Mniedło/11LDKPanc.
Reklama

W związku z wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego odnośnie postępowania na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla Wojska Polskiego ministerstwo obrony poinformowało, że zarzuty prezesa PiS są nieprawdziwe, a resort prowadzi postępowanie zgodnie z zasadami – podaje rzecznik MON płk Jacek Sońta.

Jarosław Kaczyński stwierdził  w wypowiedzi cytowanej przez Polską Agencję Prasową, że „przetarg został tak skonstruowany, a w każdym razie tak go zmieniono jeżeli chodzi o warunki w ostatnim czasie, bo dopiero w maju tego roku, że w gruncie rzeczy ta firma, która je produkuje, czyli Sikorsky, jego polska część nie ma szans, ale Świdnik też nie ma szans, bo helikoptery ze Świdnika też reprezentują bardzo wysokie wartości, czyli polska Dolina Lotnicza traci ogromną szansę(…).

W odpowiedzi resort obrony oświadczył, że postępowanie jest prowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami, a wymagania nie faworyzują żadnego z oferentów. Przytoczone wyżej stwierdzenie Jarosława Kaczyńskiego uznano w tym świetle za nieuprawnione i „szkodliwe na obecnym etapie postępowania”. MON przypomniał również, że wymagania jakie muszą spełnić oferenci „były im dobrze znane”, a wszyscy uczestnicy postępowania „mają równe szanse na zwycięstwo”.

Ministerstwo obrony dokłada wszelkich starań, aby dokonać wyboru najlepszej oferty dla Wojska Polskiego. Zastosowana procedura „gwarantuje równe szanse wszystkim podmiotom i jest w pełni transparentna”. Ponadto, postępowanie znajduje się pod ochroną „właściwych służb” – pisze płk Jacek Sońta.

MON prowadzi postępowanie w celu pozyskania 70 śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych RP, w wersjach wielozadaniowo-transportowej, bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR) oraz zwalczania okrętów podwodnych. Na początku października termin składania ofert przesunięto na 28 listopada. Konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporation i PZL Mielec złożyło w MON wniosek o jego wydłużenie w związku z zamiarem złożenia propozycji. Według informacji sekretarza stanu w resorcie Czesława Mroczka z posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej wybór wykonawcy ma nastąpić do końca lutego przyszłego roku.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 65
Reklama
butelka
sobota, 15 listopada 2014, 14:23

Krytykujecie Kaczyńskiego a teraz co robocie, sledzicie przetargi, czytacie informacje o sprzęcie wojskowym itp jesteście smieszni, bo jak Kaczyński z bratem przestrzegali przed ruskimi w czasie wojny w Gruzji mając świadomość jak postępują ruscy to się pewnie wysmiewaliscie. A różnicy miedzy Gruzja a Ukraina nie ma w ogóle, tylko trzeba było się takimi tematami interesować. Prawda jest taka, ze jesteśmy o 5 lat opóźnieni w modernizacji naszej armii. Tusk jeszcze niedawno chciał wszystko ograniczać w momencie kiedy trzeba było postępować wręcz odwrotnie. Niestety, póki co trzymamy palec w nocniku. Pytanie bo tyle teraz możemy zrobić bez armii, czyli pytać się sami siebie co Putler ma w swojej głowie. Smiejcie się dalej z Kaczyńskiego, a dług czyli nasze zadłużenie sobie rośnie z 500 mld juz w ciągu 7 lat PO zadłużyło nas na kolejne 500 mld zł czyli 1000 mld (bilion). Pamiętajcie tez, ze nie zawsze chodzi o to czy dana maszyna jest troszkę lepsza lub gorsza, droższa czy tańsza., liczy się nasza gospodarka a biedak z najnowszym sprzętem predzej czy później i tak przegra.

vigg
niedziela, 16 listopada 2014, 07:39

Nic ująć a dodać można tworzenie NSR i armii zawodowej na kolanie. Kto pamięta dziś jak gen.Skrzypczak nad trumną żołnierza skrytykował Klicha. Tak wygląda modernizacja

barbarossa25
sobota, 15 listopada 2014, 17:52

Kaczyński pracuje dla USA pokazał to już nie raz, zrobi wszystko żeby wielki brat go wynagrodził!! jest współczesnym odpowiednikiem Jaruzelskiego.

gienek
sobota, 15 listopada 2014, 13:54

Ile kasy wydane w polsce wraca do budżetu a ile wraca wydane w obcym kraju. Wg mnie kasa wydana w kraju (fakt, ze u polskiego producenta) wraca w wysokości 90 procent w postaci podatków np ZUS, VAT, od dochodu,wypłat dla pracowników którzy kupują w polskich sklepach np jedzenie. No nie wiem, ale ci na zachodzie to dobrze rozumieja. Możliwość produkcji (nie tylko składania) maszyn w Polsce jest moim zdaniem kluczowa, bo gorsza maszyna jest lepsza od żadnej w przypadku wojny. Prezydent Ukrainy jeździ i się prosi o sprzet , czy my tez tak będziemy robić, bo malo co produkujemy? Sprostujcie to co źle napisalem jako amator.

anglik
sobota, 15 listopada 2014, 13:53

do lemingów ;są lody do ukręcenia dlatego zwycięzy ten co da więcej ajest duże prawdopodobieństwo ze więcej da najsłabszy a tak w ogóle powinny zostać wybrane nasze to jest najwa zniejszy priorytet. niech moderator pocałuje mnie w dupe za kod z obrazka

anglik
sobota, 15 listopada 2014, 13:51

do lemingów ;są lody do ukręcenia dlatego zwycięzy ten co da więcej ajest duże prawdopodobieństwo ze więcej da najsłabszy a tak w ogóle powinny zostać wybrane nasze to jest najwa zniejszy priorytet.

anglik
sobota, 15 listopada 2014, 13:48

do lemingów ;są lody do ukręcenia dlatego zwycięzy ten co da więcej ajest duże prawdopodobieństwo ze więcej da najsłabszy a tak w ogóle powinny zostać wybrane nasze to jest najwa zniejszy priorytet.

anglik
sobota, 15 listopada 2014, 13:46

do lemingów ;są lody do ukręcenia dlatego zwycięzy ten co da więcej ajest duże prawdopodobieństwo ze więcej da najsłabszy a tak w ogóle powinny zostać wybrane nasze to jest najwa zniejszy priorytet.

anglik
sobota, 15 listopada 2014, 13:45

do lemingów ;są lody do ukręcenia dlatego zwycięzy ten co da więcej ajest duże prawdopodobieństwo ze więcej da najsłabszy a tak w ogóle powinny zostać wybrane nasze to jest najwa zniejszy priorytet.

Rafał
niedziela, 21 grudnia 2014, 17:45

Te 70 śmigłowców to duże zamowienie. Nie jest najważniejsze żeby były od tego samego producenta. Moim zdaniem śmigłowce należy kupic od dwu dostawców: 1. Śmigłowce do transportu żołnierzy opcja do 29 ludzi, a także do drugorzędnych zadań jak ewakuacja rannych, misje ratunkowe i zaopatrzeniowych - EC725 Caracal od Airbusa. 2. Pozostałe misje militarne - Black Hawk 70i od Sikorsky'ego.

baca
sobota, 15 listopada 2014, 10:00

na miejscu MON- u siedziałbym po cichu ... POkażcie kontrakt który był przemyślany pod względem korzyści wojskowych , technologicznych ( transfer ...) , przemysłowych ( jak największy udział w produkcji naszych przedsiębiorstw ...) gospodarczych ( offset i eksport broni wyprodukowanej w kraju...) - do tych panów widocznie nie dociera skąd biorą się pieniądze na takie "zabawki " !!! ... jeszcze kilka takich kontraktów stulecia a kraju będzie nas stać tylko na reaktywację wytwórni kos dla pospolitego ruszenia kosynierów przeciw mos...om

marek
poniedziałek, 17 listopada 2014, 13:24

ponizej przeczytalem cos co mnie rozbawilo - pokazcie mi prywatna firme produkujaca cokolwiek na "zapas" .....Teraz sobie wyobrazcie, ze Sikorsky produkuje sobie "na magazyn" powiedzmy 100 szt wiatrakow..., oplaca przy tym wszystkich mozliwych kooperantow .... Panowie - do szkoly i uczyc sie czytac !!!!! na myslenie widac za wczesnie lub za pozno. Odczepcie sie tez od Pana Jarka - jest on mistrzem swiata w wykorzystywaniu jakies sytuacji - i nam daleko do Tego.....i nie piszcie mi, ze jestem jakims fanatykiem PiS PO LSD i innych - bo wrecz przeciwnie.....przepier.... 20 pare lat i twierdzenie dzisiaj, ze o czyms ktos ostrzegal KILKA lat Temu......ale w obecnej sytuacji POPIERAM PANA JARKA. Uwazam tez, ze podkreslany przez wielu watek "polonizacji" produkcji w przypadku SMIGLOWCOW SZTURMOWYCH przy nakladzie max 50 szt plus nie daj Boziu straty.....to idiotyzm do kwadratu. Czy chodzi tu o sama skorupe (co jest tez najtansze) czy o pelen zdolny do akcji smiglowiec.....? Na koniec informacja - wlascicielem GOTOWEGO np. Black Hawka nie jest jego producent, a klient - w tym przypadku US ARMY !!!!!!

Gandalf
poniedziałek, 17 listopada 2014, 23:31

Boeing tak zrobil . wyprodukowali kilkanascie sztuk C-17 i ktore stoja i co chwila jakis kraj zgłasza sie po kilka .

karo
piątek, 14 listopada 2014, 17:39

Tu akurat Kaczorek ma rację! Te śmiglaki muszą zostać wyprodukowane w Polsce i tu być serwisowane.

Adam
piątek, 14 listopada 2014, 20:05

To nie ma racji, bo Sikorsky chce dostarczyć gotowe Black Hawki, które ma na magazynach.

realista
piątek, 14 listopada 2014, 19:57

jak f16?

Tyberios
piątek, 14 listopada 2014, 18:53

Nikt ci nie będzie otwierał linii produkcyjnej dla sklecenia 70 maszyn, bądźmy realistami.

Irek
piątek, 14 listopada 2014, 17:23

Nowe śmigłowce powinny zastąpić mi 8,a do tego nadaje się tylko jeden typ

Adam
piątek, 14 listopada 2014, 20:06

Niby czemu H-92, NH90 i EH101 miałyby się nie nadawać?

Alex
piątek, 14 listopada 2014, 17:20

No to sobie wybrali smiglowie najgorszy z mozliwych. Co za chlo..a to ustawia?

Darek S.
sobota, 15 listopada 2014, 03:50

Niezła jazda. Stara prawda. Jak bierzesz w łapę najlepiej wziąć od zagraniczniaka, bo przed sądem nie stanie żeby Cię wsypać. Dlatego z góry było wiadomo, że Mielec i Świdnik nie mają szans. Tylko naiwni jeszcze w to wierzą. Francuzi wyczaili nasze preferencje jak usłyszeli odpowiedź na swoją ofertę na rakiety ( system Wisła). Zauważyli, że nikogo nie interesują w tym kraju Polska Racja Stanu i słuszny interes narodowy. Liczy się tylko i wyłącznie ile można przy okazji dorobić. Amerykanie utrzymują w pobliżu naszego parlamentu stałego sprawdzonego przy wielu przetargach swojego lobbystę, który nie jeden już przetarg w Polsce ustawił. Airbus firma na poziomie jako jedyna wpadła na to w porę no i jest duża szansa, że w końcu kipimy coś skomplikowanego, produkcji innej niż amerykańskiej.

ADHD
piątek, 14 listopada 2014, 17:07

obecnie rządzący jak tylko mogą coś spartolić albo zrobić najgorzej jak mozna to tak robią ... - jak można proponować okręty podwodne bez rakiet albo sugerować kupno gotowych łódek zamiast produkowanych w Polsce... albo sprzedawać za marne 300 mln Swidnik i za chwilę ogłaszać przetarg na 10 czy 12 MLD ...!!! z wątpliwymi korzyściami technologicznymi i gospodarczymi zamiast ogłosić przetarg na licencyjną produkcję w Polsce ... !!! można by tak długo pisać ....- amatorszczyzna i ignorancja ...czy świadomy sabotaż ...???

baca
sobota, 15 listopada 2014, 10:03

nic dodać ... czy do nich dociera skąd pochodzą pieniądze na te zakupy ...

szyszka
piątek, 14 listopada 2014, 23:01

Świdnik w dawnym ksztalcie nie podolal by zadaniu ze wzgledu na brak technologi i nie tylko

jaan
piątek, 14 listopada 2014, 18:50

Pełna zgoda

zdzich
piątek, 14 listopada 2014, 15:30

Pan prezes kosztem polskiej armii próbuje poprawić sobie i PISowi notowania.Jaki będzie skutek takich wypowiedzi?Ano taki że Sikorsky i AgustaWestland uznają że mogą złożyć gorsze oferty ponieważ opina publiczna uzna że są w przetargu krzywdzone kosztem Airbusa.Ale co tam.Na sztandarach Polska a w rzeczywistości własne korzyści.A po za tym:"spieprzaj dziadu..."

k0wiec
sobota, 15 listopada 2014, 15:39

no to spieprzaj- dziadu

ja
piątek, 14 listopada 2014, 20:11

zobaczymy czy mon przedluzy termin skladania ofert na smiglowce jesli tak tobedzie wiadomo ,ze ofereci sa roznie traktowani a komu ty wtedy powiesz spieprzaj dziadu

xyz
piątek, 14 listopada 2014, 17:48

Kaczyński dba o gospodarkę tego kraju a to ważniejsze niż armia. Ale taki imbecyl jak ty nigdy tego nie zrozumie...

Lucek
piątek, 14 listopada 2014, 15:05

Polska powinn poczekać z ogłoszeniem zwycięscy przetargu aż wyjaśni się sprawa Mistrali dla Rosji. Bo jeżeli Francja mimo wojny na Ukrainie sprzeda Mistrale to ja wolę śmigłowce z innego kraju bardziej bezpiecznego dla nas.

Oj
piątek, 14 listopada 2014, 17:02

Co ma piernik do wiatraka. Taką samą miarą można mierzyć inne kraje sprzedające uzbrojenie,Chłopie lepiej myśl niż pisz......

oj
piątek, 14 listopada 2014, 14:19

Sonta teraz sapie ze warunkow przetargu sie nie zmienia a w maju nagle wyskoczyli ze zmiana i to taka ktora ewidentnie jest pod zabojadow

Oj
piątek, 14 listopada 2014, 14:58

Zmień nick!!!

Adam
piątek, 14 listopada 2014, 14:54

A konkretnie jaka to zmiana?

Ganimedes
piątek, 14 listopada 2014, 14:15

Polska powinna mieć dwa typy śmigłowców. Albo duet NH-90 i UH-60 (wariant szwedzki) lub EC 725 i UH-60 (wariant Brazylijski). Ciężkich śmigłowców nam nie potrzeba bo i po co? Są drogie w zakupie i użytkowaniu a nie odegrają praktycznie żadnej roli (ze względu na ilość). Należy zbierać fundusze na bardziej potrzebne rzeczy np: WSB, OPL czy wojska artyleryjskie i rakietowe.Aha, co do AW149 to można kupić parę sztuk dla Rządu, bo to ładny śmigłowiec, i tyle.

zdzich
piątek, 14 listopada 2014, 15:48

Jeśli nie wiesz to informuję:NH90 RDZEWIEJE.A na jakiej podstawie eliminujesz AW149 oprócz swojego widzimisię?Ma prawie wszystkie najlepsze parametry i jest najnowszy.Jest również najtańszy w eksploatacji.Ale najważniejsze:zapoznaliśmy się oceną kolejnego eksperta.

Adam
piątek, 14 listopada 2014, 14:56

Przecież będą dwa typy, bo W3 Sokół + te nowe duże wielozadaniowe.

Sejsmo
piątek, 14 listopada 2014, 13:31

Komuś tutaj TVN/TVP/Polsat mówi, co ma myśleć. W koncernach to się nazywa oficjalnie kosztem uzyskania pozytywnej decyzji zakupu - kasa na łapówki. Jesteśmy traktowani jak Burkina Faso. Resztę nieróbstwa w MON i SG można podać w konkretnej kwocie: 10mld zł zwróconych do budżetu przez ostatnie 7 lat. Przecież mamy tak silną, nowoczesną i super wyposażoną armię, że te kilka groszy możemy oddać z powrotem. Dlaczego tym zdrajcom nadal nikt z mediów nie wypruwa flaków? Dlaczego żyjemy w dziwnym kraju, gdzie media popierają i tłumaczą każdą wtopę rządu? Dlaczego żyjemy w kraju, gdzie ludzie nawet tego nie widzą?

zdzich
piątek, 14 listopada 2014, 15:38

Lepiej uczciwie oddać niż sztucznie wydać przepłacając za starocie.

Krzysztof
piątek, 14 listopada 2014, 15:26

Do Sejsmo, zobacz na tym forum ilu jest wd...zów i innych ustawionych POprawnie POlitycznie idiotów i agentów to znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie

edi
piątek, 14 listopada 2014, 14:45

Dlaczego żyjemy w kraju gdzie frustraci mogą bez konsekwencji rzucać oskarżenia o zdradę i łapówkarstwo i nawoływać do mordowania ludzi?

Krzysztof Oleksij
piątek, 14 listopada 2014, 13:28

Niema Mistrali dla Rosji to beda Caracale dla nas. Ogolnie dobry bylby to wybor jesli chodzi o rozmiary bo tylko ten helikopter w miare odpowiada rozmiarowo MI-8, obawiam sie tylko ze cena utrzymania tego helikoptera nie pozwoli na jego czeste uzywanie a wtedy po co nam taki helikopter...

tkn
piątek, 14 listopada 2014, 14:05

i nie ma dedykowanej wersji ZOP

aacs
piątek, 14 listopada 2014, 13:49

Przesada

Moshe Schwantz
piątek, 14 listopada 2014, 13:20

Oj, Panie Jarosławie K, czyżby przed wypowiedzią coś pan chlupnął? Dawno nie czytałem takiego składniowego bełkotu - rodem z publikowanych dawniej Plenów KC PZPR.

kumaty
piątek, 14 listopada 2014, 13:14

MON nie kłam. Wszyscy wiedzą że przetarg jest pod Airbus!

Adam
piątek, 14 listopada 2014, 20:16

Wymagania spełniają EC725, H-92, NH90, EH101.

zorro
piątek, 14 listopada 2014, 13:36

a skąd wiedzą? rozumiem, że "kumaty" świetnie zna dokumentację? w takim razie nie będzie problemy z podważeniem wyników przetargu, kumaty kolego!

rurek
piątek, 14 listopada 2014, 13:13

A jeszcze niedawno Prezes nazywał zakup PZL Mielec przez Sikorskiego przekrętem stulecia. Wypadałoby chociaż wycisnąć z siebie magiczne słowo - Przepraszam.

As
piątek, 14 listopada 2014, 13:30

Kaczyński nie przeprasza nawet gdy mu to sąd nakazuje. A prawda jest taka, że wyskoczył jak pajac z pudełka z tą fabryką w Mielcu. Za kilka dni pojedzie do Świdnika i będzie jątrzył, że to jednak Agusta powinna wygrać przetarg. Zresztą jemu nie zależy na wygraniu wyborów bo bycie wiecznie w opozycji to same zalety. Można sobie gadać co się chce, obiecywać cuda na kiju a i tak nikt go z tego nigdy nie rozliczy. A kasa i tak wpada do kieszeni...

Krzysztof
piątek, 14 listopada 2014, 12:54

Myślę, że wszystkie te przetargi są ustawiane z klucza 'polityczno-łapówkarskiego' a nie ze względu na wybór najlepszego, najodpowiedniejszego, perspektywicznego - dbającego przy tym o Polski przemysł zbrojeniowy - sprzętu dla naszego wojska

Dominick
piątek, 14 listopada 2014, 13:25

Dlaczego tak twierdzisz? Mieli od maja czas na decyzję. Mają dużą paletę śmigłowców na bazie UH-60. Ich problem. A Pan Kaczyński nie wie za co się złapać go powtarzakomentarze decydentów z Sikorskiego. Tonący brzytwy się chwyta.

jang
piątek, 14 listopada 2014, 13:19

Po prostu MON nie wie,ze jesteś Ty, wspaniały znawca helikopterów i systemów obronnych oraz przetargów .No i oczywista oczywistość z umiejętności śledczych prawie dorównujących p J.Kaczyńskiemu ps: to o czym piszesz to nie jest "myślenie" tylko insynuowanie.

podbipieta
piątek, 14 listopada 2014, 12:42

Miro i Zbycho też działali na cmentarzu transparentnie i dzięki temu okazali się niewinni.. Ale tu o większą kasę idzie,więc jest jeszcze więcej transparentnego entuzjazmu.

vigg
piątek, 14 listopada 2014, 18:21

Haha święte słowa

g77
piątek, 14 listopada 2014, 12:35

Kaczor przynajmniej interesuje się WP i zakupami wojska.

tkn
piątek, 14 listopada 2014, 14:04

Interesują się jego doradcy. Szkoda za to, że Kaczyński ma problem z logicznym formułowaniem myśli

Tyberios
piątek, 14 listopada 2014, 13:55

... kiedy się wybory zbliżają. Po wyborach to mu to zwisa i powiewa.

Lucho
piątek, 14 listopada 2014, 13:45

Ja dziękuję za takie zainteresowanie. Dla niego wszystko co armia kupuje za granicą powinno mieć plakietkę made in USA. Nie liczy się jakość sprzętu, przydatność dla armii, czy skuteczność. Przez takich ludzi jak on USA traktują nas jak lizusa, któremu można wcisnąć każdy złom, który będzie na każde zawołanie "sojusznika" i któremu nie trzeba nic dawać w zamian.

kez87
piątek, 14 listopada 2014, 13:45

Taaa interesuje się... Przed wyborami. Kaczyński to taki strateg,co "na złość ruskim" nie chodzi na zebrania rady bezpieczeństwa narodowego...

Viktor
piątek, 14 listopada 2014, 12:35

Musiałem dwa razy przeczytać cytat. Ciężko było to zrozumieć.

1andrzej
piątek, 14 listopada 2014, 14:21

To przeczytaj sobie jakąś bajeczkę, taką na swoim poziomie. Może coś zrozumiesz.

gegroza
piątek, 14 listopada 2014, 20:15

Cóż - służalczość prezesa wobec USA jest ogólnie znane. Liczy się polski interes a nie USA.

gegroza
piątek, 14 listopada 2014, 20:14

Cóż - służalczość prezesa wobec USA jest ogólnie znane. Liczy się polski interes a nie USA.

vigg
sobota, 15 listopada 2014, 08:21

Sorki ale to co piszesz uwłacza twojej inteligencji

Tweets Defence24