Reklama

Geopolityka

MON i ŻW o dodatkach dla żołnierzy Oddziału Specjalnego. Zadaniem "fizyczne zwalczanie terroryzmu"

Fot. Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie
Fot. Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie

Resort obrony odniósł się do przekazywanych przez polskie media informacji dotyczących przyznania dodatku specjalnego dla Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Jak podaje MON, wspomniane wynagrodzenie przeznaczone jest „za fizyczne zwalczanie terroryzmu oraz szkolenie w tym zakresie”.

Katarzyna Jakubowska z CO MON podkreśla, że dodatek ten został wprowadzony 28 grudnia 2016 roku rozporządzeniem resortu obrony. Według przekazywanych m.in. przez Onet informacji, wynosi on ok. 2 tys. złotych (na miesiąc). Jak informowały polskie media, wspominany dodatek do tej pory przeznaczony był jedynie dla żołnierzy jednostki GROM.

Dziennikarze sugerowali również, że dodatkowe wynagrodzenie związane jest przede wszystkim z rolą, jaką wojskowi ŻW pełnią w otoczeniu ministra Macierewicza, jako ochrona szefa MON. Sprawą zainteresował się również były szef resortu obrony, Tomasz Siemoniak, który otwarcie pytał czym podyktowane było przyznanie wspomnianego dodatku dla Oddziału Specjalnego ŻW. 

Resort na zarzuty postanowił odpowiedzieć 27 lutego br. Jak zaznaczyła w oświadczeniu Katarzyna Jakubowska, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie "od kilkunastu lat" realizuje wspomniane w dokumencie zadania.

Podstawą merytoryczną dla przyznania tego dodatku dla Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie są zadania jakie w tym zakresie realizuje, od kilkunastu lat, na podstawie ustawy o ŻW i własnego zakresu działania.

Katarzyna Jakubowska, Oddział Mediów MON

Jak przypomina resort, Żandarmeria Wojskowa brała udział w zabezpieczaniu szczytu NATO w Warszawie oraz organizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży. Co więcej, wspomina również o misjach wojskowych, realizowanych przez polskie kontyngenty wojskowe, a w których udział brała również Żandarmeria Wojskowa. Na liście znajdziemy m.in. Kongo czy Republikę Środkowej Afryki. "Działalność Ośrodków Szkolenia oraz Police Advisory Teams prowadzonych w Afganistanie przez polskich Żandarmów ukierunkowana jest na prowadzenie misji związanych ze zwalczaniem terroryzmu" - dodaje Jakubowska. 

Czytaj też: Śledztwo ws. wypadku z udziałem Macierewicza. Zarzuty dla żołnierza ŻW?

Na zarzuty, związane m.in. z informacjami jakoby Żandarmeria Wojskowa nie prowadziła działań AT, odpowiedziało również kierownictwo żandarmerii. Powołując się na §2 pkt 2 ppkt 4) Szczegółowego zakresu działania Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie zaznacza, że realizuje on wspomniane przez rozporządzenie resortu obrony z grudnia zadania związane z fizycznym zwalczaniem terroryzmu "w środowisku lądowym, wodnym oraz z powietrza na terenach i obiektach wojskowych". Dodaje również, że zgodnie z uchwałą nr 252 Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2015 roku "w sprawie Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019 wskazuje, że Żandarmeria Wojskowa jest instytucją wiodącą w działaniach antyterrorystycznych w sytuacjach kryzysowych na terenach i obiektach resortu ON, a w pozostałych sytuacjach wspiera służby cywilne".

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3a Ustawy z dnia 24 sierpnia 2001r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1483 t.j.) – ŻW prowadzi działania antyterrorystyczne w rozumieniu ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych na obszarach lub obiektach należących do komórek i jednostek organizacyjnych podległych MON lub przez niego nadzorowanych albo administrowanych… Mieszczą się tutaj także działania kontrterrorystyczne realizowane przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie.

Kierownictwo Żandarmerii Wojskowej

Powołując się na wspomnianą wyżej ustawę, kierownictwo podkreśla również, że ŻW objęta jest "szeregiem zadań i obowiązków" związanych z fizycznym zwalczaniem terroryzmu, "zwłaszcza terroru kryminalnego".

Czytaj też: Żołnierze i mundurowi wzmocnią ABW. "Zapobieganie terroryzmowi"

Żandarmeria Wojskowa w przypadku zdarzenia o charakterze terrorystycznym realizuje działania operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze, prewencyjne oraz kontrterrorystyczne z możliwością tzw. „specjalnego użycia broni” od samego początku zaistnienia takiego zdarzenia, zgodnie ze swoją właściwością. Siły Zbrojne, w tym Wojska Specjalne, mogą być użyte tylko dla wsparcia Policji lub ŻW jedynie w przypadku wprowadzenia trzeciego lub czwartego stopnia alarmowego.

Komendant główny żandarmerii generał Tomasz Połuch

Jak ocenia ŻW, wspomniane w oświadczeniu zapisy stanowią wystarczającą "podstawę formalną-prawną przyznania przedmiotowego dodatku".  

Reklama

Komentarze (5)

  1. dws

    Czy logistycy i wydzial ochrony rowniez wykonuje takie zadania ?? z pewnoscia nie.. a pieniazki dostaja tylko warszawa dostala takie dodatki .. a sa dwa oddzialy specjalne ... szkoda mi zolnierzy wojsk specjalnych ...

  2. żeton

    W końcu pojawił się artykuł w którym zamiast wrzucania do jednego worka OSŻW i zwykłych żandarmów ktoś w końcu napisał, że premie DOSTALI ŻANDARMI Z ODDZIAŁÓW SPECJALNYCH ŻANDARMERII WOJSKOWEJ a nie wszyscy jak leci od przewodnika psa tropiącego do pionu dochodzeniowego.

  3. kol

    Wytłumaczcie mi po co się starać być w GROMIE czy AGACIE skoro można mieć taką samą pensje jak w oddziale specjalnym ŻW? Wielu tych, którzy się nie dostali do Gromu, bez problemu dostało pracę w OSŻW i teraz legalnie mogą się z nich śmiać. Poco te wyrzeczenia?

    1. Qwe

      Wyjaśnienie pana generała, że w papierach wszystko się zgadza i jest podstawa ustawowa do wypłacenia dodatku, zamykają temat, ale z powrotem kierują mnie w stronę bezsensu OT. Bo skoro ŻW walczy z terroryzmem, a pewnie i "zielonymi ludzikami" także to po co OT. Nie można było tych pieniędzy przeznaczyć na utworzenie dwóch dywizji zamiast tworzyć OT? Przecież infrastrukturę krytyczną w dużych miastach powinny chronić OPP Policji, poza nimi ŻW a przy granicach kompanie odwodowe SG. Oczywiście wymaga to przeszkolenia policjantów z OPP i funkcjonariuszy SG z wojskiem w tym z WP.

    2. drwal

      Do jednostki typu GROM nie idzie się dla pieniędzy. Nie rozumiesz tego, to inna płaszczyzna myślowa...

  4. box

    Jeżeli ktoś idzie do jednostki takiej jak grom czy agat tylko po to żeby więcej zarabiać to faktycznie po nic. Ja się zastanawiam po co takie szczucie? Czy komuś z tych formacji coś zabrano?

    1. a

      Nie porównuj służby w GROMie i wysiłku jaki trzeba włożyć żeby się tam dostać,ukończyć szkolenie bazowe i utrzymać z OS ŻW. To samo z JWK czy JWF za 900 zł dodatku specjalnego. OS ŻW nie zwalcza fizycznie terroryzmu w większym zakresie niż wspomniane jednostki,a misje typu Kosowo czy Police Advisory Team to wykonywały zwykłe jednostki. Dodatek za darmo, a więc tym którzy pracują nie mniej ciężko ale nie prowadzą ministerialnych limuzyn coś zabrano.

  5. m

    Po latach lekceważenia oddziałów specjalnych przyszły dla nich lepsze czasy, ale w ostatnich latach nastąpiło przegięcie w drugą stronę. Liczba wszelkiej maści "formacji specjalnych" jest nieproporcjonalnie do rzeczywistych zagrożeń duża, a środki na nie przeznaczane są przecież niemałe. Podobnie, jak w innych obszarach bezpieczeństwa państwa brakuje całościowej koncepcji i pragmatycznego podejścia. ŻW od początku istnienia "GROM" usiłowała go przejąć, aż utworzyła sobie jego namiastkę. Spośród różnych jednostek specjalnych niewiele miało do czynienia z terrorystami, ale całe mnóstwo zajmuje się ich zwalczaniem :)

Reklama