Reklama

Polityka obronna

Mobilne kontrole na granicach w lipcu

Fot. mswia.gov.pl
Fot. mswia.gov.pl

Polskie władze wprowadzają kontrole na granicach w związku z organizacją Szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży. Będą one jednak prowadzone wyrywkowo, z wykorzystaniem mobilnych punktów kontroli - tzw. Schengen-busów.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że przygotowywane jest właśnie rozporządzenie, które umożliwi czasowe przywrócenie kontroli granicznej. Komendant Główny Straży Granicznej powiedział, że kontrole zostaną przywrócone od 2 lipca do 31 lipca. Rzecznik prasowy Straży Granicznej st. chor. SG Agnieszka Golias potwierdziła w rozmowie z Defence24.pl, że kontrole będą prowadzone wyrywkowo, w podobny sposób, jak miało to miejsce w czasie Euro 2012. Kontrole będą odbywały się w oparciu o mobilne punkty kontroli granicznej tzw. Schengen-busy.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powiedział, że służby są przygotowane do zabezpieczenia bezpieczeństwa pielgrzymom na Dni Młodzieży i uczestnikom szczytu. W bezpośrednie zabezpieczenie tych wydarzeń będą zaangażowane wszystkie służby nadzorowane przez MSWiA - policja, straż pożarna, Straż Graniczna i Biuro Ochrony Rządu. W tym celu do ochrony Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO skierowanych zostanie dodatkowych 13 tys. funkcjonariuszy, przywrócona zostanie także czasowa kontrola graniczna. 

Nie jest to nic niezwykłego. Podczas EURO 2012 w Polsce kontrole były już przywracane. Proszę tego nie łączyć z sytuacją, która ma miejsce na południu Europy.

szef MSWiA Mariusz Błaszczak

Zadaniem służb MSWiA będzie zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości spotkań, tras przejazdów i miejsc pobytu. Trasy i miejsca spotkań młodych ludzi podczas ŚDM również zabezpieczy policja. Funkcjonariusze służb podległych MSWiA odpowiadać będą także za sprawną odprawę na przejściach granicznych oraz ochronę ważnych gości i zagranicznych delegacji. Jak zaznacza MSWiA, trwają prace koordynujące przygotowania służb i zespołów zajmujących się bezpieczeństwem uczestników Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w Warszawie.

Koordynacją przygotowań do zabezpieczenia tych wydarzeń zajmuje się zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele kierownictwa poszczególnych służb m.in. policji, BOR, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca br. Natomiast Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca br.

Reklama

Komentarze (5)

 1. rewers

  Oprzeć się na bardzo dobrych wzorcach z okresu PRL i WOP. To nie ujma. Granice za Polski Ludowej były bardzo dobrze chronione

 2. Tomasz

  Bez zabezpieczenia granicy już teraz istnieje duże prawdopodobieństwo, że szczyt NATO i SDM zostaną odwołane, z powodów braku zapewnienia bezpieczeństwa.

 3. ecik

  Ja się pytam dlaczego nie w kwietniu? Wróbelki ćwierkają że z nadejściem wiosny ruszy nowa fala nachodźców. To my poczekamy aż oni przyjdą, a potem uszczelnimy granicę? Zagrożeniom się przeciwdziała a nie je zwalcza. Coś marnie widzę szczyt NATO i ŚDM. Nie chcę krakać.

  1. wop

   Nie "uszczelnimy " granicy bo "mobilne" kontrole, to nie jest uszczelnienie. To taki bajer dla "publiki", bo ewentualni terroryści już w Niemczech są.

 4. jaku

  ja bym wolał, żeby pod hasłem 'bezpieczeństwa szczytu NATO i dni młodzieży', pobudowano mury na granicach. Obóz w Berezie też był pobudowany z myślą o 'antysemitach' i wszyscy na Zachodzie się cieszyli.

 5. wop

  Po co ten "pic na wodę" co dają "wyrywkowe kontrole" jeżeli zielona granica też nie jest chroniona, nawet "wyrywkowo". Napiszmy prawdę. Polska nie jest w stanie chronić swoich granic !

Reklama