Przemysł Zbrojeniowy

Mobilna ochrona przed niewielkimi dronami. Program agencji DARPA

Ilustracja: DARPA
Ilustracja: DARPA

Amerykańska agencja badawcza DARPA pracuje obecnie nad programem, którego celem jest ochrona wojsk amerykańskich przed zagrożeniem ze strony niewielkich systemów bezzałogowych. Są one szczególnie niebezpieczne dla konwojów zaopatrzeniowych.

Eliminacja zagrożeń tego rodzaju - tanich, niewielkich, dostępnych dla rozmaitych organizacji i ugrupowań zbrojnych, łatwo poddających się modyfikacjom - wymaga możliwości ich szybkiego wykrycia, identyfikacji i śledzenia, a także neutralizacji przy zerowych lub minimalnych zniszczeniach pobocznych. Próbę uzyskania zdolności tego rodzaju podjęła amerykańska agencja badawcza DARPA, prowadząca obecnie program Mobile Force Protection.

Czytaj też: Lekkie, zwrotne i inteligentne. DARPA testuje samosterujące drony.

Naukowcy z DARPA pracują nad rozwiązaniem modułowym, skalarnym i relatywnie tanim, które mogłoby zostać wprowadzone do użycia w perspektywie trzech, czterech lat i byłoby łatwe do modernizacji wraz z postępem zarówno po stronie technologii i taktyki użycia tego wyposażenia, jak i rosnącym zaawansowaniem systemów bezzałogowych.

Opracowanie odpowiednich rozwiązań powierzono trzem zespołom badawczym pochodzącym z firm Dynetics, Saab Defense and Security USA i SRC.

Czytaj też: "Małe" drony zagrożeniem dla armii USA. DARPA przeciwko bezzałogowcom i rakietom.

Wymagania obejmują zdolność do warstwowej ochrony w czasie rzeczywistym i w ruchu konwoju pojazdów lub jednostek morskich przed atakiem ze strony licznych niewielkich systemów bezzałogowych. Poszczególne zespoły pracują obecnie nad uzyskaniem takiej zdolności zwracając jednocześnie szczególny nacisk na minimalizację strat pobocznych, łatwość obsługi, niewielkie wymiary, niską cenę gotowego systemu i niskie zapotrzebowanie na energię.

Opracowane prototypy muszą być możliwe do zamontowania na obecnie wykorzystywanych pojazdach naziemnych i niewielkich jednostkach morskich, gdyż mają jak najszybciej trafić do jednostek bojowych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.