Reklama

Legislacja

Ministerstwo Rozwoju poszukuje pomocy prawnej ws. offsetu

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura.

Ministerstwo Rozwoju wystosowało ogłoszenie o zamówieniu dotyczącym uzyskania pomocy prawnej w zakresie problematyki offsetowej. Dotyczy ono przede wszystkim obsługi istniejących umów. 

Do zadań wybranego podmiotu będzie należała obsługa procesu monitorowania umów offsetowych oraz ich rozliczania. Chodzi o porozumienia zawarte z firmami Patria Vehicles Oy, Oto Melara S.p.A., Nammo Raufoss AS (dwie umowy), Harris Corporation (dwie umowy), Saab Bofors Dynamics AB, Avio S.p.A., Pratt & Whitney Canada Corp., Rockwell Collins Inc., Kongsberg Defence & Aerospace AS, Honeywell Regelsysteme GmbH, Thales Nederland B.V., Thales Electronic Systems GmbH.

Mowa więc o podpisanych już wcześniej porozumieniach offsetowych, związanych np. z zakupem KTO Rosomak czy systemu Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy. Oprócz tego zakres usług obejmie prace związane z procesem aneksowania wybranych z wymienionych umów, a także sporządzanie stanowisk dotyczących kwestii prawnych, opinii prawnych lub innych dokumentów w sprawach wynikających z potrzeb monitorowania oraz kontroli realizacji umów offsetowych w odniesieniu do wszystkich wymienionych porozumień.

Wykonawca będzie też odpowiadał za przygotowanie stanowisk dotyczących kwestii prawnych, opinii prawnych lub innych dokumentów w sprawach, związanych ze stwierdzeniem wykonania umów offsetowych, wynikających z kwestii spornych, które mogą się pojawić pomiędzy stronami umów offsetowych w trakcie zawierania aneksów do umów offsetowych, monitorowania i nadzoru nad realizacją umów offsetowych oraz stwierdzenia wykonania umów offsetowych. Do jego zadań będzie też między innymi należało przygotowanie dokumentów związanych z szeroko pojętym funkcjonowaniem offsetu w Polsce i na świecie oraz obsługa prawna działań Komitetu do Spraw Umów Offsetowych, jak również inne usługi prawne wskazane przez Zamawiającego.

Wśród kryteriów wyboru znalazły się cena (50 proc.), doświadczenie osób przewidzianych do realizacji zamówienia w zakresie problematyki offsetowej (20 proc.), doświadczenie w zakresie prawa korporacyjnego, handlowego, prawa cywilnego oraz prawa własności intelektualnej (20 proc.) oraz znajomość specyfiki funkcjonowania sektora przemysłu obronnego (10 proc.).

Oferty mogą być składane do 10 lipca tego roku. Po wejściu w życie nowej ustawy offsetowej w 2014 za koordynację realizacji nowo zawieranych umów odpowiedzialne jest MON, ale minister właściwy do spraw gospodarki (obecnie Minister Rozwoju) nadal koordynuje prace związane z wcześniej zawartymi porozumieniami.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. say69mat

    @def24.pl: Ministerstwo Rozwoju wystosowało ogłoszenie o zamówieniu dotyczącym uzyskania pomocy prawnej w zakresie problematyki offsetowej. Dotyczy ono przede wszystkim obsługi istniejących umów. Do zadań wybranego podmiotu będzie należała obsługa procesu monitorowania umów offsetowych oraz ich rozliczania. Chodzi o porozumienia zawarte z firmami Patria Vehicles Oy, Oto Melara S.p.A., Nammo Raufoss AS (dwie umowy), Harris Corporation (dwie umowy), Saab Bofors Dynamics AB, Avio S.p.A., Pratt & Whitney Canada Corp., Rockwell Collins Inc., Kongsberg Defence & Aerospace AS, Honeywell Regelsysteme GmbH, Thales Nederland B.V., Thales Electronic Systems GmbH. say69mat: Tak się składa, że przyszło nam realizować nasze powołanie do życia w kraju, w którym obowiązuje nieśmiertelny v/s niereformowalny dogmat, że najlepszym producentem armat jest ... państwo. Niestety, rzeczone państwo nie chce pamiętać, że rzeczone armaty trzeba zaprojektować. I wówczas państwo, przymuszone inercją - zarządzanego przez polityków przemysłu zbrojeniowego - wyrusza na łowy, czyli poszukiwanie licencji. Z reguły okazuje się, że licencjodawcą jest jakiś 'szczwany prywaciarz', który tak potrafi zarządzać biznesem, że udaje mu się i zarazem opłaca rzeczone armaty projektować. Aby zabezpieczyć - w sferze piaru - oblicze rządu, jako właściciela przemysłu zbrojeniowego, realizuje się koncepcję zwaną offsetem. W zasadzie powinna być to forma kontrybucji - 'szczwanego prywaciarza' - na rzecz naszego rządu, za zakup licencji na produkcję rzeczonych armat. W rzeczywistości okazuje się, że wartość offsetu jest niezwykle subtelnie wkomponowana w cenę zakupionej licencji. Z kolei, zastrzyk technologii, z reguły, pozostaje zamknięty w przepastnych sejfach instytucji rzeczonego przemysłu zbrojeniowego. Zarządzanego jak powszechnie - w trybie inercji - przez instytucje państwa i jego polityków. Inercji, na dobrą sprawę, determinowanej perspektywą terminu zbliżającej się kolejnej edycji wyborów parlamentarnych.

  2. ABC

    Caracale?

  3. Messerschmit

    Szacunkowa wartość zamówienia wynosi 459 458,93 zł netto.

  4. X

    Wyglada to dobrze. A jak będzie w praktyce, zobaczymy.

  5. m

    Jeżeli kryterium w tak newralgicznej sprawie są w 50% cena i tylko w 20% doświadczenie to skutki takiej polityki nie mogą być dobre. Gdy w grę wchodzą tak znaczne kwoty, to doświadczenie i poziom obsługi prawnej powinien być punktowany 80%, a cena 20%.