Reklama

Geopolityka

Fot. DavidStettiner / Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Media: Rosjanie chcieli przypłynąć na Wyspy Alandzkie podczas manewrów Zapad

Rosyjski żaglowiec STS Kruzensztern chciał wpłynąć do portu na Wyspach Alandzkich w czasie wrześniowych białorusko-rosyjskich manewrów Zapad-2017. Władze Finlandii nie wyraziły zgody na tę wizytę - podał w poniedziałek dziennik „Hufvudstadsbladet” (HBL). 

Według szwedzkojęzycznej gazety żaglowiec ze 164 kadetami na pokładzie planował pobyt w porcie w Maarianhamina, stolicy Wysp Alandzkich, w dniach 18-20 września, ale nie zgodziło się na to dowództwo fińskich sił zbrojnych. Nie podano przyczyn odmownej decyzji.

Dziennik zwraca uwagę, że planowana wizyta jednego z największych żaglowców świata pokrywałaby się z terminem manewrów wojsk Rosji i Białorusi, które mają się odbyć w dniach 14-20 września na terytorium Białorusi i obwodu kaliningradzkiego. Może w nich uczestniczyć kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy.

Według eksperta ds. bezpieczeństwa ze szwedzkiej Akademii Obrony w Sztokholmie Tomasa Riesa, cytowanego przez "HBL", termin planowanej wizyty nie był przypadkowy. W jego ocenie, Rosjanie chcieli przetestować Finlandię. Ries zwrócił też uwagę, że przypłynięcie żaglowca z kadetami naruszałoby status Wysp Alandzkich, które są obszarem zdemilitaryzowanym.

Czteromasztowy Kruzensztern o długości ok. 114 metrów został zbudowany w latach 20. XX wieku w Niemczech i przekazany ZSRR w ramach odszkodowań wojennych. Obecnie jego portem macierzystym jest Kaliningrad. Służy do celów szkoleniowych oraz reprezentacyjnych, uczestniczył m.in. w obchodach rosyjskiego Dnia Zwycięstwa.

Tego lata Kruzensztern przybijał już do fińskich portów w Kotce oraz Turku w trakcie zlotu żaglowców świata Tall Ship Races.

Czytaj też: Zapad-2017 pod okiem NATO

Położone na Morzu Bałtyckim między wybrzeżem fińskim i szwedzkim Wyspy Alandzkie są autonomicznym regionem Finlandii, z własnym rządem. Są zamieszkane głównie przez ludność szwedzkojęzyczną. Mieszkańcy posługujący się językiem fińskim stanowią zaledwie kilka procent Alandczyków.

Na obszarze tym obowiązuje całkowity zakaz manewrów i przelotów wojskowych. Wyspy zostały zdemilitaryzowane traktatem paryskim z 1856 roku. Status ten został następnie potwierdzony przez Ligę Narodów po I wojnie światowej. 

PAP - mini

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Marek1

    Kiedy w końcu Skandynawi pojmą, że ich "neutralność" i strefy zdemilitaryzowane to jedynie świstki papieru, które NIE będą miały żadnego znaczenia w razie jakiegoś konfliktu w regionie.

  2. strażnik graniczny

    gościnna wizyta statku szkoleniowego coś mi to przypomina

  3. niki

    Pewnie Ruski mieli Kalibry gotowe do odpalenia z żaglowca :)

    1. tom

      Albo zielone ludzki pod pokładem.

  4. Dzejson

    Co jak co, ale żaglowiec przepiękny

  5. buba

    Prawidłowo tak trzymać Finowie.

Reklama