Geopolityka

Media: Polacy w obozie dla byłych bojowników IS

Fot. Freedom House/Flickr, CC BY 2.0
Fot. Freedom House/Flickr, CC BY 2.0

Jak informuje BBC, na terytorium Syrii powstał tajny obóz dla internowanych bojowników Daesh oraz ich rodzin. Wśród islamistów mają znajdować się także Polacy. 

Na terenie obozu przetrzymywanych ma być obecnie ok. 300 osób, a wśród nich zarówno uciekinierzy, jak i schwytani bojownicy. Według źródeł BBC, jest wśród nich wielu Europejczyków.

Nadzór nad obozem sprawuje grupa rebeliantów z Jaysh al-Tahrir, a głównodowodzącym jest niejaki Mohammad al-Ghabi. Jak stwierdził on w rozmowie z brytyjskimi dziennikarzami, celem utworzenia obozu jest próba rehabilitacji byłych bojowników oraz "zmiana stanu ich umysłu". Wśród mieszkających w obozie Europejczyków mają znajdować się Polacy, Francuzi oraz Holendrzy. Jak podaje BBC, przebywają tam również obywatele krajów Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu oraz Azji Centralnej.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dowódcę, internowanych przybywa z dnia na dzień. Wynika to między innymi z faktu, że wpływy Daesh regionie słabną za sprawą wspieranej przez Turcję ofensywy. Informacje te potwierdzać mają sami uciekinierzy i schwytani bojownicy IS. 

Według dostępnych informacji liczba obywateli Polski wśród terrorystów z IS jest zdecydowanie mniejsza, niż Belgów, Francuzów czy Szwedów, wskazywano może to być maksymalnie kilkadziesiąt osób. Nie zmienia to faktu, że powracający bojownicy mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski i muszą znajdować się w kręgu zainteresowania służb specjalnych.

Wiadomo, że obóz znajduje się gdzieś w północnej części Syrii, dziennikarzom nie udało się jednak do niego dotrzeć. Trafiły do nich jednak materiały, które potwierdzają, że byli bojownicy żyją tam w "dobrych warunkach", ale "wielu z nich chce odejść". Niektórzy z nich dostali pozwolenie na nawiązanie kontaktu ze swoimi ambasadami. Wszystko musi się jednak odbywać za pośrednictwem przedstawicieli rebelianckiej grupy. Nie wszyscy zostana jednak z Syrii wypuszczeni. Osoby, które podejrzewa się o dokonanie poważniejszych zbrodni rebelianci zatrzymują w kraju. Mają oni zostać osądzeni na miejscu, zgodnie z prawem szariatu, które dopuszcza m.in. karę śmierci.

 

Komentarze (5)

 1. PR

  Jak długo jeszcze Arabów czy Czeczeńsców z zachodnim paszportem będzie się nazywać Polakami, Belgami, Francuzami, bez informacji o ich pochodzeniu?

  1. Misandei

   Z pewnością tak długo jak obecny reżym będzie nazywał zakłady w Mielcu i Świdniku polskimi firmami, a ich produkty polską myślą techniczną. Jakieś pytania?

 2. fryz5

  BBC przez takie newsy się kompromituje: tyle tam Belgów, Szwedów, Francuzów i ... Polaków, tylko coś zapomnieli o Anglikach, których to chyba z Europejczyków najwięcej walczy w Daesh - pamiętamy tego z video co obcinał głowę. Co do Polaków to nie wierzę, żeby choć jeden się tam znalazł.

 3. obserwator21

  Jacy to Polacy żaden Polak rodowity by się na to nie wybrał być może są to tak zwani obywatele ,którzy dostali obywatelstwo za czasów rządzących Polską lewaków z tow. Stolzmanem na czele ,który to chętni użyczał kolorowym nacja polskiego obywatelstwa.

 4. Plush

  Jasne. Kilkudziesięciu polaków. Eh ci bojownicy w turbanach. Entuzjazm a tym samym fantazja ich ponosi. Jak te pastuchu rozróżniają kto jest skąd? Po węchu? Allach im powiedział? Zresztą czy wierzycie w tajny obóz z dobrymi warunkami? W Syrii? Litości...

 5. Polak

  Ustalić dokładną lokalizację, przekazać ją do Moskwy. Przetestować skuteczność bomb termobarycznych i po temacie.