Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Marcowe Lotnictwo już w sprzedaży

W marcowym wydaniu lotnictwa m.in. o ambitnych planach grupy Airbus, perspektywach modernizujących właśnie MiG-i-29 zakładów WZL-2 w Bydgoszczy i brazylijskiej szkole powietrznej. Do tego duże monografie dotyczące przyszłości lotnictwa francuskiego i dziejów śmigłowca Puma - protoplasty oferowanego Polsce Caracala. Zastanowimy się tez nad przyszłością polskich śmigłowców szturmowych.

 1.      Rozmowa z prezesem WZL-2

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy od lat budują swoją pozycję jako dostawca  usług dla polskich Sił Powietrznych. Zwiększają się ich możliwości w zakresie  serwisowania samolotów wielozadaniowych F-16 Jastrząb, trwa tam także modernizacja myśliwców MiG-29 z bazy w Mińsku Mazowieckim, a być może niedługo rozpoczną się prace nad przedłużeniem resursów samolotów myśliwsko-bombowych Su-22. O obecnej kondycji, ostatnim roku i perspektywach zakładów z prezesem Dariuszem Sokólskim rozmawia Łukasz Pacholski.

 2.      Żegnamy Eurocoptera, witamy Airbus Helicopters

Ubiegły rok i otwarcie obecnego wiążą się m.in. ze zmianami nazw firm wchodzących w skład, największego europejskiego koncernu lotniczego – Airbusa. Z rynku znikły nazwy EADS (European Aeronautic Defence and Spacy Company) i Eurocopter. Zastąpiły je jednolicie brzmiące, za to lepiej rozpoznawalne w świecie: Airbus Defence & Space i Airbus Helicopters. Zmiana nazewnictwa idzie także w parze ze zmianą strategii europejskiego giganta. O tym jaką rolę ma do odegrania w tej strategii Polska i w jakich konstrukcjach upatruje swoja przyszłość Airbus Helicopters można przeczytać w artykule Andrzeja Kińskiego.

 3.      Lotnictwo Republiki Francuskiej w latach 2014-2019

Armia francuska należy do jednej z najbardziej niezależnych od dostaw zagranicznych, a jednocześnie najsilniejszych w Europie. Nawet ona jednak podlega w ostatnich latach redukcjom. Nie inaczej dzieje się z wojskami lotniczymi tego kraju, które mają zostać zmniejszone do zaledwie 225 samolotów bojowych. Jednocześnie w najbliższych latach ma dojść do dużej wymiany pokoleniowej uzbrojenia i sprzętu wojskowego. O tym jakie szczegółowe zmiany czekają Armee de l’Air w najbliższych latach można się dowiedzieć z artykułu Marka Łaza.

4.      Jaki śmigłowiec szturmowy dla Polski?

Mangusta, Apache, Tiger czy może Cobra? Kandydatów na następcę użytkowanych przez Polskę śmigłowców szturmowych Mi-24W i Mi-24D jest nie mało. Zgodnie z planami modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 Polska powinna ogłosić przetarg na sprzęt tego typu już w najbliższym czasie. Jego przedmiotem będą prawdopodobnie 32 maszyny, z czego 20 ma zostać pozyskanych do 2022 roku. O tym która z propozycji byłaby dla Polski najbardziej atrakcyjna i perspektywiczna można wyrobić sobie zdanie na podstawie przeglądu oferowanych konstrukcji autorstwa Łukasza Pacholskiego.

5.      Orle Gniazdo. Brazylijska Akademia Powietrzna

Okładkowy tekst marcowego „Lotnictwa” traktuje o brazylijskiej szkole lotniczej AFA (Academia da Forca Aera). Uczelnia opiera się dzisiaj o szybowce i samoloty z napędem śmigłowym, w tym znane na całym świecie T-27 Tucano i T-25 Universal. Czy szkoła kształcąca pilotów odrzutowego lotnictwa bojowego, które już teraz operuje na maszynach naddźwiękowych, a niedługo ma zostać wyposażone w lekkie wielozadaniowe myśliwce Gripen E, może nie posiadać samolotów odrzutowych? O tym wszystkim można przeczytać w artykule Dirka Jana de Riddera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Komentarze (3)

  1. Arek

    A ja na europejsko konstrukcje, ktora jest tansza I moze byc bardziej zintegrowana z polskim przemyslem. Zreszta o wyborze I tak zadecyduja inne czynniki. Troche malo tych maszyn. Powinno byc docelowo okolo 50 sztuk.

  2. Seba 23

    Jeśli chodzi o nowy śmigłowiec szturmowy dla polskiej armii obstawiał bym apache ten latający czołg jak się go nazywa doskonale by odpowiadał polskim wymaganiom ma szeroki asortyment uzbrojenia z rakietami hellfire na czele i duży promień działania i a po za tym najbardziej sprawdzonym śmigłowcem na polu walki z pośród tej czwórki

  3. Seba 23

    Jeśli chodzi o nowy śmigłowiec szturmowy dla polskiej armii obstawiał bym apache ten latający czołg jak się go nazywa doskonale by odpowiadał polskim wymaganiom ma szeroki asortyment uzbrojenia z rakietami hellfire na czele i duży promień działania i a po za tym najbardziej sprawdzonym śmigłowcem na polu walki z pośród tej czwórki

Reklama