Reklama

Siły zbrojne

Macierewicz: "Wszystkie działania UE w sferze obronnej muszą być koordynowane z NATO"

Fot. ppor. Robert Suchy(CO MON)
Fot. ppor. Robert Suchy(CO MON)

Minister obrony narodowej Antonii Macierewicz wziął udział we wczorajszym spotkaniu szefów resortów obrony i spraw zagranicznych Unii Europejskiej. W czasie posiedzenia podjęto decyzję o utworzeniu centralnej komórki, która będzie planować, realizować i koordynować unijne misje wojskowe. Omówiono również strategiczne perspektywy zaangażowania UE we wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony (CSDP).

Posiedzenie rozpoczęło się wspólną sesją ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych na temat bezpieczeństwa i obrony (FAC), podczas której, Rada przyjęła konkluzje o postępach poczynionych od szczytu Rady Europejskiej 15 grudnia 2016 r. Konkluzje będą podstawą sprawozdania dla Rady Europejskiej, zbierającej się 9–10 marca 2017 r.

W ramach tych decyzji, postanowiono utworzyć centralną komórkę, która będzie planować, realizować i koordynować unijne misje wojskowe, obejmujące m.in. szkolenia sił zbrojnych i pomoc w regionach objętych kryzysami. Komórka, nazywana w skrócie MPCC (Military Planning and Conduct Capability), ma umożliwić szybsze i skuteczniejsze reagowanie UE na kryzysy oraz organizowanie misji wojskowych i cywilnych. Decyzje o powołaniu takich misji nadal podejmować będą państwa UE.

[Decyzja o utworzeniu centralnej komórki ds. unijnych misji wojskowych - przyp. red.] to istotny krok naprzód w realizacji konkretnych zadań w dziedzinie współpracy obronnej. Ponadto jest o tyle ważne, że jest zgoda, by misje wojskowe UE rozwijać, umacniać i stwarzać pas bezpieczeństwa w Mołdawii, Gruzji oraz na Ukrainie. A jest to obszar, dla nas szczególnie istotny ze względu na rosnące zagrożenie ze strony rosyjskiej.

Antoni Macierewicz

W pierwszej kolejności MPCC zajmie się koordynacją obecnie prowadzonych operacji szkolenia sił zbrojnych w Mali, Somalii i Republice Środkowoafrykańskiej.

Wszystkie działania UE w sferze obronnej muszą być koordynowane z NATO i nie mogą wchodzić w konflikt z analogicznymi działaniami NATO.

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej

Jak poinformowało MON, szef resortu obrony powiedział, że Polska będzie uczestniczyć też w takich samych przedsięwzięciach UE na południu, zwłaszcza gdy będzie to miało na celu pomoc w stawieniu czoła problemom migracji z Bliskiego Wschodu czy Afryki.

Przed posiedzeniem FAC, Wysoka Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Federica Mogherini spotkała się z ministrami obrony na śniadaniu roboczym, by omówić strategiczne perspektywy zaangażowania UE we wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony (CSDP).

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. pit

    ,,W pierwszej kolejności MPCC zajmie się koordynacją obecnie prowadzonych operacji szkolenia sił zbrojnych w Mali, Somalii i Republice Środkowoafrykańskiej". Najpierw interesy francuskie i niemieckie a później zobaczymy. ,, pas bezpieczeństwa w Mołdawii". Kto ten pas bezpieczeństwa w Mołdawii utworzy? Niemcy i Francuzi, czy może Polacy? Pod jakim jeszcze dowództwem - pytanie. Jakoś w Europie nie wszystkim pasuje szczególna nerwowość z Rosją.

  2. TomZ

    Ponieważ MPCC, ma planować, realizować i koordynować unijne misje wojskowe, jej koordynacja z NATO może mieć jedynie ograniczony charakter. Misje wojskowe UE póki co stanowią stosunkowo niewielki procent wszystkich realizowanych misji zagranicznych (NATO, ONZ, OBWE) więc i podnoszenie tematu koordynacji z NATO jest trochę niespójne. Co z innymi organizacjami? Poza tym inicjatywa ta ma na razie wymiar symboliczny, tak samo jest symboliczne jest zaangażowanie UE w europejski filar obronny. Dodać jeszcze można, iż działania te mają głównie za zadanie dowartościowanie głównych graczy europejskich, przede wszystkim Francji. A tam po najbliższych wyborach wszystko może wywrócić się do góry nogami...

  3. AS

    Wcale nie muszą. Jak Polska UE, tak UE Polsce.

    1. Marek

      Przypomnieć ci jak skończyło się w Libii, kiedy Sarkozemu wydawało się, że jest drugim Napoleonem? Bez NATO tj. USA obrona europejska jest niestety obroną specjalnej troski.

  4. Azza

    A jakie to analogiczne działania mogą być w przypadku sojuszu gospodarczego i wojskowego?

Reklama